Künye Rss Siteme Ekle İletişim
GÜNDEM 1. SAYFA VİDEO-HABER EKONOMİ SPOR EĞİTİM KÜLTÜR SANAT TEKNOLOJİ KADIN AİLE YEREL
Ana Sayfa > GÜNDEM > “Savaşa, Talana, Saraya Değil; Emekliye-Emekçiye Bütçe!”
“Savaşa, Talana, Saraya Değil; Emekliye-Emekçiye Bütçe!”
...
11-07-2019 10:33
GÜNDEM
0 Yorum
385 Okunma
Haberi Yazdır

 

Disk Emekli Sen Bandırma Şubesi yaptığı basın açıklamasıyla emekli maaşlarındaki zam oranlarının yetersizliğine dikkat çekti.

Yapılan basın açıklaması şu şekilde;

“Değerli basın emekçileri, sevgili dostlar,

 

Bildiğiniz gibi; emeklilerin ücret zammı Ocak ve Temmuz aylarında belirleniyor. SSK ve Bağ-Kur emeklileri enflasyon endeksindeki altı aylık değişim kadar, memur emeklileri ise toplu sözleşmede belirlenen oran kadar altı ayda bir zam alıyor. Altı aylık enflasyon oranı bir önceki zam oranının üzerinde çıkmışsa aradaki fark memurların maaşlarına yansıtılıyor. İşte tam da bu durumda, bizce güvenirliğini çoktan yitirmiş olan TÜİK ve siyasi iktidar devreye girerek zaten açlık sınırında yaşam mücadelesi veren emeklilere üç kuruş zam vermemek adına çeşitli ayak oyunlarına başvuruyor.

 

Basın açıklaması yapma gereği duymamızın nedeni budur. Sesimize kulak verdiğiniz için hepinize teşekkür ediyoruz.

 

Sevgili arkadaşlar,

 

Biz emekliler geçim sıkıntısı içinde yaşamaya mahkûm edilmiş durumdayız. Öyle ki 12 milyonu aşkın emeklinin 5 milyonu ikinci bir işte çalışmakta ya da iş aramaktadır. Emeklilerin %80'initelikli sağlık hizmetinden yararlanamamakta ve neredeyse tamamı sosyal yaşamın dışına itilmekte; ötekileştirilmektedir.“Aktifyaşlanma”zatenhayaldahiedilememektedir.Böylesinebaskılanmışbir yaşam sürmekte olan emekliler, Temmuz ayı enflasyon verileriyle bir kez daha hayal kırıklığına uğratılmıştır. Bildiğiniz gibi, art arda gelen seçimler ve iktidar kabullenemediği için tekrarlananİBB Seçimi nedeniyle ertelenen zamlar Haziran ayı sonu itibariyle üst üste yağmaktadır: Çaya, şekere, akaryakıta, elektriğe... Bu zamlarla beraber, emeklilerin alım gücü ciddi ölçüde zayıflamıştır. Devamı gelecek olan zamların 1 Temmuz itibariyle yansıtılacak olmasının tek nedeni, Temmuz ayı enflasyonunun düşük gösterilerek emekçilere verilecek olan enflasyon farkının düşürülmek istenmesidir. Nitekim son enflasyon %3 olarak ayarlanmış, böylece, bizlere %5 ila %6 arasında zam reva görülmüştür. Bu zamla beraber; en düşük maaşı alan işçi emeklisine 56 TL, en düşük maaşı alan memur emeklisine 138 TL, yine en düşük maaşı alan Bağ-Kur emeklisine 69 TL zam yapılmıştır. Yıllarca artı-değer üretmiş olan biz emeklilere bu ücretler reva görülürken aklımızla dalga geçercesine, hangi amaçla oluşturulduğu şaibeli olan Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu üyelerine %40 zam yapılarak ücretleri 18.000 TL'ye yükseltilmiştir. Bu durumun hangi ekonomik modelin ya da hangi vicdanın ürünü olduğunu merak ediyoruz!

 

Değerli basın emekçileri,

 

Durum böyleyken; biz emeklilerin toplu sözleşmeli sendikal örgütlenmemizin önüne engeller çıkarılıyor;kendimiziifadeetmeözgürlüğümüzzgaspedilmeyeçalışılıyor.GerekAnayasamızın90. maddesi gerekse de imzalamış olduğumuz uluslararası sözleşmeler yok sayılarak sendikamız aleyhine kapatma davaları açılıyor. Açılıyor; zira, örgütlü bir güç olmamızdan korkuyorlar! Açıyor; zira, haklı olduğumuzubiliyorlar!

 

Değerli basın emekçileri, sevgili yoldaşlar,

 

Tüm bu yaşananlar ortadayken bizler siyasi aktörlerden acilen aşağıdaki taleplerimizi hayata geçirmelerini bekliyoruz:

 

  • Haziran ayı sonu itibariyle temel gıda ve tüketim mallarına yapılan tüm zamlar geriçekilsin!
  • TÜİK,siyasibaskılardanuzakveiktidarınpranglarındankurtularakenflasyonverilerini

 

bilimsel ve objektif bir şekilde yeniden açıklasın!

  • Emekli aylıkları (dul ve yetimler dahil) 2500 TL'nin altındaolmasın!
  • Sağlıkta katkı payı kaldırılsın, emeklilerin nitelikli sağlık hizmetinden faydalanması sağlansın!
  • Emeklilerin ücretleri yalnızca enflasyona endeksli değil milli gelir artışı da göz önüne alınarak belirlensin!
  • Emekli ikramiyeleri yıl içinde 1750 TL'ye yükseltilsin ve her yılgüncellensin!
  • Emeklilerin toplu sözleşmeli sendikal örgütlenmesi önündeki engeller kaldırılarak yasal düzenlemeler acilen hayata geçirilsin!

 

Biz DİSK EMEKLİ-SEN olarak bu taleplerimiz gerçekleşinceye dek mücadelede kararlı olduğumuzu bir kez daha deklare ediyoruz ve TBMM'yi göreve çağırıyoruz.

 

Yaşasın DİSK!

Yaşasın EMEKLİ-SEN!

Yaşasın Mücadelemiz!” /Melek Babacan

Etiketler :
“Savaşa - Talana - Saraya Değil; Emekliye-Emekçiye Bütçe!” -
YORUM YAZ
Künye Sık Kullanılanlara Ekle Giriş Sayfam Yap Rss - Xml Siteme Ekle İletişim
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.
2011
© Bandırma Yaşam Gazetesi - Bandırma ve Bölgenin Güçlü Sesi bandırma haberleri bandırma gazete bandırmadan haberler
Kodlama : Networkbil.net