Künye Rss Siteme Ekle İletişim
GÜNDEM 1. SAYFA VİDEO-HABER EKONOMİ SPOR EĞİTİM KÜLTÜR SANAT TEKNOLOJİ KADIN AİLE YEREL
Ana Sayfa > KÜLTÜR SANAT > Marmara’nın İncisi Erdek
Marmara’nın İncisi Erdek
Güney Marmara’nın incisi olan Erdek; denizi, kumsalı, güneşi, doğası ve tarihi dokusu ile bir çok zenginliği içinde barındırıyor. Gelin hep birlikte Erdek’i tanıyalım. ...
04-08-2019 11:00
KÜLTÜR SANAT
0 Yorum
958 Okunma
Haberi Yazdır

Kültür - Turizm  Erdek

Balıkesir ilinin ilçesi olan Erdek (Artàke, Yunanca Αρτάκη), Marmara Bölgesi'nin Marmara Denizi’ne doğru uzanan Kapıdağ Yarımadası’nda Erdek Körfezi’nde yer alır. Türkiye'nin ilk sayfiye yerlerinden birisidir. Balıkesir ilinin en kuzeyinde, Marmara Denizi kıyısında bulunan ilçe, Türkiye'nin en önemli turizm merkezlerinden biridir. Erdek kış mevsimlerinde büyük bir ilçe nüfusuna sahip olmakla birlikte, yaz mevsimlerinde turizmin de etkisiyle nüfus bazı küçük illerin nüfusunu aşar.

Tarihte çeşitli uygarlıklara ev sahipliği yapmış olan ilçe, çeşitli açılardan Türkiye'nin önemli ilçelerinden biridir. Eski adı Arktonnesos olan Kapıdağ yarımadasından oluşmaktadır. Kuzey ve batı çevresinde Marmara ilçesine bağlı Marmara Adaları bulunmaktadır. Ancak Paşalimanı Adası Erdek'e bağlıdır. Bölgede ılıman Marmara iklimi görülür. Erdek, antik kentleri, Açık Hava Müzesi, temiz denizi ve kumsalı ile bir turizm merkezidir.

Tarihçesi

Erdek tarihte Artake adıyla tanınmaktadır. Bu isimlere bakarak ilçenin Sitler tarafından kurulduğu söylenebilir. Ancak Erdek tarihi milattan önce 5400'lü yıllara dayanır. Artake sitlerin efsanevi krallarından biridir. Erdek'in önünde bulunan ve günümüzde Zeytinlik olarak bilinen ada Artake ismi ile tanınıyordu. Ayrıca karşısındaki tepe üzerindeki antik kente de bu isim verilmişti. Artake sözcüğü MÖ 2000'lerde yaygın bir dil olan Luwi dilinden gelirse de anlamı bilinmiyor. Artake'nin ne zaman ve kimler tarafından kurulduğu hakkında da bilgi yok. MÖ 8. yüzyılda Miletoslu göçmenler burasını ele geçirerek Hellenleştirmişlerdir. Osmanlı döneminde ise Erdek'in en güzel en açık bir şekilde Evliya Çelebi'nin Seyahatname isimli eserinden öğreniyoruz. 1639 yılında Erdek'e iki kez gelen Evliya Çelebi Erdek'in tahtanı ve fevkani iki katlı evlerinde, hanları hamamları, dört mihrap camilerinden 25.000 dönüm bağlarından misket üzümünden dokuz çeşit şarabından bahseder. Yine Evliya'nın ilginç bir anısında bugün Erdek limanında bulunan küçük Zeytinli Ada ile ilgilidir.

1891 yılı Osmanlı nüfus sayımına göre Erdek'te yaşayan kişi sayısı 33.007 kişidir. Bunların büyük çoğunluğu (%89) Rumlardan oluşmaktadır (29.165 kişi). Erdek'teki Türk nüfusu ise 3.070 kişidir (%9). Erdek merkez nüfusunun %91'i Hristiyanlardan oluşmaktaydı.

1807’de de Karesi Sancağına bağlanmıştır. 19. yüzyılın sonlarına kadar bu sancağa bağlı bir kaza olan Erdek (Bu tarihlerde Bandırma, Erdek kazasına bağlı bir bucaktı), daha sonra 1930'lu yıllara kadar Bandırma'ya bağlı bir bucak haline geldi ve bu tarihte ayrı bir ilçe merkezi oldu. 1980'de 10.000 olan nüfus, 2000'de 20.000'e ulaşmıştır.

1924 Mübadelesiyle Rumların boşalttığı Erdek merkeze ve köylere Selanik'e bağlı Karacaova (Karacaabat) ve Kavala Pomakları Giritli ve Boşnak göçmenler yerleştirilmiştir.

Kapıdağ ve Çevresi

Kapıdağ Yarımadası, Balıkesir ilinin Erdek ilçesinin kurulu olduğu, bir kıstakla anakaraya bağlanan ve eski dönemlerde bir ada olduğu belirlenmiş Marmara Denizi içindeki kara parçasıdır. Yüzölçümü yaklaşık 300 kilometrekare olup kuzey ve batı bölgelerinde yüksekliği 700-800 metreyi bulan dağlar bulunur. Su kaynakları bakımından zengin bir bölge olup, antik çağlardan beri yerleşim vardır. Bölgede bilinen en eski yerleşim yeri Kzikos'tur. Yarımadanın 17.686 hektarını ormanlar oluştur. Kara ile birleştiği kıstağın doğu yanında Bandırma Körfezi, batı yanında ise Erdek Körfezi yer alır. Kapıdağ yarımadası oluşum bakımından Tombolo'ya örnektir.

Keşif Olanakları

Kamp Olanakları : Kapıdağ Yarımadasının çevresinde bir çok küçük ve büyük denize sıfır konumda koylar bulunmaktadır. Bu koylarda eski Erdek yolu üzerinde bulunanlarda camping olanakları vardır. Buralarda profesyonel hizmet alabilirsiniz. Bunun dışında kendi olanaklarınız ile de bir çok noktada kamp yapabilirsiniz. Doğa yürüyüşleri ile Kapıdağ Yarımadasını sizde keşfedebilir ve güzel etkinlikler gerçekleştirebilirsiniz. Kapıdağ Yarımadasının Çevresini Bisiklet ile geçebilir yada Yarımadasının iç kısımlarında dağ bisikletleri ile macera yaşayabilirsiniz. Yarımadada bir çok değişik fotoğraf çekme olanağını yakalayabilirsiniz.

Marmara Denizi'ne doğru estetik bir şekilde uzanan Kapıdağ Yarımadası, Balıkesir iline bağlı Erdek ilçe sınırları içindedir. Araçlı Feribot ya da Deniz otobüsü ile İstanbul’dan Bandırmaya 2-2.5 saatlik bir yolculuk ve oradan da 15-20 dakikalık bir kara yolculuğunun ardından, toplamda 3 saatte Erdek’e varışınız size zamandan tasarruf etmenizi sağlayacaktır. Bandırma’dan Erdek sadece 18 Km. dir. Dolayısı ile Erdek’i başlangıç noktası yaparak, Kapıdağ Yarımadasını, ister kıyı şeridinden, isterseniz yarımadanın oldukça virajlı ama manzara gereği çok daha muhteşem görüntülerle karşılaşacağınız dağ yolunu kullanabilir, ya da giderken dağ manzaraları ile kuşbakışı seyir halinde, dönüşünüzde de kıyıdan giderek bu geziyi gerçekleştirebilirsiniz. Kapıdağ Yarımadası turunuz tam 95 kilometredir.

Kirazlı Manastırı

Antik dönemde Didumus Dağı olarak bilinen dağın eteğinde manastır, kilise ve yapı gruplarından oluşan bir komplekstir. Duvar tekniğine göre; 19.yy’ da (1800’lü yıllar) Rumların kullandığı bir dini anıt yapı olduğu anlaşılmaktadır. Mevcut temellerden ve duvar kalıntılarından bodrum üzerine 2 katlı olduğu görülmektedir. Bugün mevcut olan kilisenin, güney duvarı ile absis duvarının bir kısmı ayakta ve yüzeyde bulunmaktadır. Ormanlı Köyü Manastır Kalıntısı, Ballıpınar Köyü Kilise Kalıntısı, Karşıyaka Beldesi Kilise Kalıntıları da bulunmaktadır.

Ulaşım

Bandırma-Erdek asfaltına 17 km. uzaklıkta bulunan Kirazlı Manastırına gitmek için Bandırma' dan gelişe göre Erdek Düzler Mahallesinin içinden sağa girilir. Kyzikos kalıntılarının yakınından geçilerek, Belkıs köyü içinden yukarı devam edilir. Yukarıyapıcı köyüne varınca köye girmeden sağa ayrılan yoldan devam edilir. Yukarıyapıcı göletine varmadan sağa ayrılan yola devam edilerek, 2 km. aşağı inince Kirazlı Manastırı kalıntılarına varılır. Manastırdan sola giden yolla devam edilirse Ballıpınar (Kocaburgaz) köyüne varılır. Şehir içi ulaşım araçları ile ulaşım sağlanabilmektedir.

Kaynak: 
Erdek Belediyesihttps://www.erdek-bld.gov.tr/
http://www.balikesirkulturturizm.gov.tr/TR,90610/kutsal-yerler-ve-tarihi-yapilar.html

BİR SONRAKİ YAZIMIZDALARIMIZDA:Kyzikos Antik Kenti, Zeytinli Ada,Erdek ve Atatür

Etiketler :
Marmara’nın İncisi Erdek -
YORUM YAZ
Künye Sık Kullanılanlara Ekle Giriş Sayfam Yap Rss - Xml Siteme Ekle İletişim
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.
2011
© Bandırma Yaşam Gazetesi - Bandırma ve Bölgenin Güçlü Sesi bandırma haberleri bandırma gazete bandırmadan haberler
Kodlama : Networkbil.net