Künye Rss Siteme Ekle İletişim
GÜNDEM 1. SAYFA VİDEO-HABER EKONOMİ SPOR EĞİTİM KÜLTÜR SANAT TEKNOLOJİ KADIN AİLE YEREL
Ana Sayfa > EĞİTİM > Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi’den Kadın, Aile ve Toplum Hizmetleri Uygulama ve Araştırma Merkezi Yönetmeliği
Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi’den Kadın, Aile ve Toplum Hizmetleri Uygulama ve Araştırma Merkezi Yönetmeliği
Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Kadın, Aile veToplum Hizmetleri Uygulama ve AraştırmaMerkezi Yönetmeliği 15/08/2019 tarih ve 30859 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. ...
20-08-2019 11:27
EĞİTİM
0 Yorum
748 Okunma
Haberi Yazdır

Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Kadın, Aile veToplum Hizmetleri Uygulama ve AraştırmaMerkezi Yönetmeliğine göre;

Merkezin Amacı:

a) Üniversitenin ilgili bölüm ve anabilim dallarının işbirliği ile yurt içinde ve yurt dışında kadın, aile ve toplum sorunlarıyla ilgili geçmişten günümüze kadar sosyal, ekonomik, siyasal, kültürel ve hukuki konular başta olmak üzere her alanda araştırma yapmak, eğitime yönelik faaliyetlerde bulunmak, ulusal ve uluslararası konferanslar düzenlemek ve bilimsel araştırmalar yaparak bunların yayımlanmasını sağlamak.

b) Faaliyet amacı ve alanı ile bağlantılı bilgi birikimini ilgili şahıs, kurum ve kuruluşlara aktarmak ve bu amaçları gerçekleştirmeye yönelik idari, mali ve teknik uygulama esaslarını belirlemek, bilimsel toplantılar düzenlemek, konuyla ilgili süreli ve/veya süresiz yayınlar yapmak.

 

Merkezin faaliyet alanları

 

a) Kadın hakları düşüncesini geliştirmeye, yaygınlaştırmaya ve kadının toplumdaki yerini yükseltmeye, kadın hakları konusunda toplumu bilinçlendirmeye yönelik eğitim etkinlikleri yapmak, yaptırmak.

b) Ulusal ya da uluslararası alanda kadın hakları ve toplumsal sorunları ile ilgili her konuda araştırma, inceleme, konferans, proje, seminer, çalıştay, açık oturum, panel ve benzeri bilimsel çalışmaları yapmak, yaptırmak, yapılan etkinliklere katılmak, desteklemek.

c) Başta kadın hakları ihlalleri olmak üzere, tüm insan hakları ihlallerinin kaldırılması, insan haklarının toplumda benimsenmesi ve korunmasına yönelik bilinçlendirme çabalarına destek vermek, yönlendirmede bulunmak ve her türlü araçtan yararlanarak toplumu aydınlatmaya çalışmak.

ç) Kadın istihdamı ve girişimciliğinin desteklenmesini sağlayıcı, kadının ekonomik alanda varlığını, katkısını, etkinliğini artırıcı ve ekonomik gücünü iyileştirecek çalışmalar yapmak.

d) Kadın hakları ve sorunlarına ilişkin süreli yayınlar yapmak, yayınlara katılmak, desteklemek, konu ile ilgili yerli ve yabancı kaynaklardan oluşan bir arşiv oluşturmak.

e) Kadınlardan ve kız çocuklarından engelli, kimsesiz, bakıma muhtaç, şiddet gören, istismara ve kadın ticaretine maruz kalan, sokakta yaşayan, sağlık sorunları olan, madde bağımlısı, sığınmacı ve hükümlü gibi dezavantajlı grupların karşılaştıkları sorunların ve risklerin etkin bir şekilde araştırılması ve bu sorunların çözülmesine yönelik çalışmalarda bulunmak, strateji ve politikalar geliştirmek.

f) Ailenin bedensel, ruhsal ve sosyal sağlığını korumak ve aileyi iyileştirmeye yönelik eğitim etkinlikleri yapmak ve yaptırmak.

g) Ulusal ya da uluslararası alanda ailenin bedensel, ruhsal ve sosyal sağlığı ile ilgili her konuda araştırma, inceleme, konferans, proje, seminer, çalıştay, açık oturum, panel ve benzeri bilimsel çalışmaları yapmak, yaptırmak, yapılan etkinliklere katılmak ve desteklemek.

ğ) Ailenin bedensel, ruhsal ve sosyal sağlığı konularında ulusal ve uluslararası kongre, konferans, seminer gibi toplantılar düzenlemek ve bu konularda düzenlenen toplantılara katılmak.

h) Ailenin bedensel, ruhsal ve sosyal sağlığını korumaya ve geliştirmeye yönelik bilinçlendirme çabalarına destek olmak, yönlendirmede bulunmak ve her türlü araçtan yararlanarak toplumu aydınlatmaya çalışmak.

ı) Aile ve kadın için yapılacak faaliyetlerde erkeği de merkeze alarak bütün etkinlikleri ve çalışmaları daha verimli ve etkili hale getirmek.

i) Ailenin bedensel, ruhsal ve sosyal sağlığına ilişkin süreli yayınlar yapmak, yayınlara katılmak, desteklemek, konuyla ilgili yerli ve yabancı kaynaklardan oluşan arşiv oluşturmak.

j) Üniversitenin akademik birimleri ile kadın, aile ve toplumsal sorunlarının çözümüne dönük araştırmalar, projeler ve etüt çalışmaları geliştirmek ve yapılacak çalışmaları özendirmek.

k) Üniversitede lisans, yüksek lisans ve doktora düzeyinde kadın hakları, aile ve toplumsal sorunları; ekonomik, sosyal, kültürel, hukuki, siyasi tüm yönleriyle ele alan ders, seminer ve tezler verilmesini sağlamak ve bu konularda faaliyet gösteren diğer üniversitelerle dayanışmaya girerek etkinliklere öğretim elemanları ile öğrencilerin katılımını özendirmek ve gönüllü gruplar oluşturmak.

l) Kamu kuruluşları, tüzel kişiler, sivil toplum örgütleri ve özel kişilerden gelecek talepleri değerlendirerek araştırma, inceleme, proje ve danışmanlık hizmeti sunmak.

m) Merkezin faaliyet alanlarıyla ilgili etkinlikleri yürütürken, aynı alanda çalışan yurt içi ve yurt dışındaki kurum ve kuruluşlarla ilişki kurmak ve işbirliği yapmak.

n) Üniversite Rektörlüğünün tespit edeceği konularla ilgili bilimsel çalışma ve faaliyetler planlayarak bunların uygulamasını sağlamak.

o) Kadın, aile ve toplumsal hizmetler ile ilgili bir internet sitesi oluşturarak bilimsel yayın yapmak ve bunların muhafaza edileceği bir arşiv oluşturmak.

 Şeklinde tanımlandı. Yönetmeliğin tam metnine http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2019/08/20190815-4.htmadresinden ulaşabilirsiniz.

/Melek Babacan

Etiketler :
Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi’den Kadın - Aile ve Toplum Hizmetleri Uygulama ve Araştırma Merkezi Yönetmeliği -
YORUM YAZ
Künye Sık Kullanılanlara Ekle Giriş Sayfam Yap Rss - Xml Siteme Ekle İletişim
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.
2011
© Bandırma Yaşam Gazetesi - Bandırma ve Bölgenin Güçlü Sesi bandırma haberleri bandırma gazete bandırmadan haberler
Kodlama : Networkbil.net