Künye Rss Siteme Ekle İletişim
GÜNDEM 1. SAYFA VİDEO-HABER EKONOMİ SPOR EĞİTİM KÜLTÜR SANAT TEKNOLOJİ KADIN AİLE YEREL
Ana Sayfa > GÜNDEM > Pazarın Tadı Tuzu Yok
Pazarın Tadı Tuzu Yok
...
23-08-2019 09:30
GÜNDEM
0 Yorum
494 Okunma
Haberi Yazdır

Her hafta Bandırma’da kurulan ve Perşembe Pazarı olarak bilinen pazarda üreticinin, satıcının ve alıcının nabzını tuttuk

Pazarda genel olarak mevsimsel sebze ve meyvelerin bazıları geçtiğimiz aylara göre fiyatlarının düşmüş olmasına rağmen, üretici ve satıcının satışlardan pek memnun olmadıklarını, alıcının ise kısmı fiyat düşüşünün olmasına rağmen halen daha fiyatların keselerine uygun olmadığını ifade ediyorlar.

Üreticiler; üretim maliyetlerinin, şuanda sattıkları ürünlerin değerinin üzerinde olduğunu ve mesleki gelecek kaygıları olduklarını, seneye bu işi yapamayacaklarını düşündüklerini ifade etti. Üretim araçları için kullandıkları mazot ve gübre gibi malzemelerin fiyatlarının düşmesini umduklarını, bu durumda hem üretim yaparken keyif alacaklarını hem de pazarda ürünlerini vatandaşın beklentisi olan fiyatlar üzerinden yapabileceklerini ve bunun da piyasaya hareketlilik getireceği düşüncesinde olduklarını ifade ettiler.

Satıcılar ise; pazardaki satışların düşük olduğunu, sattıkları malların üzerine minimum kar koyarak satmalarına rağmen alıcının fiyatları daha da düşeceğini tahmin ederek alış veriş yapmadıklarını, bu durumda ise sattıkların malların ellerinde kaldığını ifade ettiler. Ayrıca son günlerde özellikle salatalık ve domateslerin mal fazlalığından dolayı çöpe atıldığı yönünde çıkan haberlere tepki göstererek Bandırma’da kesinlikle böyle bir durum olmadığını, bu tür haberlerin pazar esnafını kötü göstererek müşterinin kaçmasına neden olduğunu söylediler.

  

    

Alıcılar ise, üretici ve satıcılara göre biraz iyimser olmalarına rağmen fiyatların birkaç ay önceye göre daha uygun olduğunu ancak bu durumun mevsimsel ve geçici olduğunu düşündüklerini, yine de fiyatların kısmen ucuzlamasına rağmen evdeki hesabın çarşıya uymadığını ifade ediyorlar. /Umut Osman Sunci – Baran Sayın 

Etiketler :
Pazarın Tadı Tuzu Yok -
YORUM YAZ
Künye Sık Kullanılanlara Ekle Giriş Sayfam Yap Rss - Xml Siteme Ekle İletişim
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.
2011
© Bandırma Yaşam Gazetesi - Bandırma ve Bölgenin Güçlü Sesi bandırma haberleri bandırma gazete bandırmadan haberler
Kodlama : Networkbil.net