Künye Rss Siteme Ekle İletişim
GÜNDEM 1. SAYFA VİDEO-HABER EKONOMİ SPOR EĞİTİM KÜLTÜR SANAT TEKNOLOJİ KADIN AİLE YEREL
Ana Sayfa > GÜNDEM > “Kerbela Katliamı Unutulmamalı”
“Kerbela Katliamı Unutulmamalı”
...
06-09-2019 08:00
GÜNDEM
0 Yorum
617 Okunma
Haberi Yazdır

Alevi Kültür Derneği Bandırma Şubesi Tarafından Ağırlanan “Dede” Saadettin Gürler, Muharrem Ayı’nda Yaşanan ve 23 Ehlibeyt Toplam 72 Şehit Verilen Kerbela Katliamı’nı Anlattı.

Alevi Kültür Derneği Genel Merkezi tarafından, Muharrem Ayı Boyunca derneğin Bandırma Şubesi’nde görevlendirilen Dede Saadettin Gürler, Kerbela Katliamı ve Muharrem Ayı’nın önemi ile ilgili bilgilendirmelerde bulundu.

Saadettin Gürler, Kerbela Katliamı’nın unutturulmaması gerektiğini belirterek, Muharrem Ayı’nın Müslümanlar için neden önemli olduğunu şu sözlerle açıkladı, “İmam Hüseyin, şûrâ ve seçim prensiplerine aykırı şekilde kendisini halife ilan ettiği için Yezid’in meşruiyetini kabul etmemiştir.Bunun üzerine çeşitli olaylar gelişmiş ve Kerbela’da, Muhammed'in torunu İmam Hüseyin Ali'ye bağlı 72 kişilik bir birlik ile Emevi halifesi I. Yezid'in ordusu arasında cereyan eden bir savaş meydana gelmiştir.

İmam Hüseyin, 70 bin kişi ile Medine’den Kerbela’ya yola çıksa da, Kerbela’ya gelinceye kadar verilen molalarda, çeşitli nedenlerle ordu git gide dağılmıştır. İmam Hüseyin, “Geride evladım kaldı, malım mülküm kaldı diyenler,  geri dönebilir. Biz ölüme gidiyoruz,” sözleriyle de ordudan ayrılanları kınamayacağını belirtince, Kerbela’ya geldiklerinde sadece 72 kişiyle birlikte kalınmıştır. Bu 72 kişi de aile içinden yani peygamber yakınlarından, evlatlarından, akrabalarından kalanlardır. Kerbela’da, Yezid’in 4 bin 500 kişilik ordusuyla karşılaşılmıştır.

Savaş boyunca çok acı olaylar yaşanmış ve bir Cuma günü öğleden sonra İmam Hüseyin bedenine aldığı 33 mızrak ve bir o kadar da kılıç yarası ile şehit edilmiştir. 23 ehlibeytten olmak üzere toplamda 72 şehit verilmiştir. Karşı taraf ise 88 kayıp vermiştir. Ömer b. Sa'd, ehlibeytten geri kalanları ve Hz. Hüseyin'in kesilmiş başını getirip İbn Ziyad'a teslim etmiş, o da Şam'da bulunan Yezid'e göndermiştir.

Kerbela katliamı, Muarrem ayı’nda gerçekleşmiştir. Bu yüzden bütün Müslümanlar tarafından anılması gereken çok önemli bir aydır. Bizde çeşitli anma etkinlikleri, tuttuğumuz oruçlar, dağıttığımız lokmalar ve ibadetlerimizle bu ayı geçiririz. Muharrem Ayı’nı matem ayı olarak kabul eder ve şehit edilen İmam Hüseyin ile ehlibeytleri anarız.” /Ahmet Türkmen – Umut Osman Sunci

Etiketler :
“Kerbela Katliamı Unutulmamalı” -
YORUM YAZ
Künye Sık Kullanılanlara Ekle Giriş Sayfam Yap Rss - Xml Siteme Ekle İletişim
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.
2011
© Bandırma Yaşam Gazetesi - Bandırma ve Bölgenin Güçlü Sesi bandırma haberleri bandırma gazete bandırmadan haberler
Kodlama : Networkbil.net