Künye Rss Siteme Ekle İletişim
GÜNDEM 1. SAYFA VİDEO-HABER EKONOMİ SPOR EĞİTİM KÜLTÜR SANAT TEKNOLOJİ KADIN AİLE YEREL
Ana Sayfa > GÜNDEM > TÜRİBToplantısı Bandırma Ticaret Borsası’nda Gerçekleştirildi
TÜRİBToplantısı Bandırma Ticaret Borsası’nda Gerçekleştirildi
...
11-09-2019 08:00
GÜNDEM
0 Yorum
499 Okunma
Haberi Yazdır

Türkiye Ürün İhtisas Borsası (TÜRİB) tanıtım ve bilgilendirme toplantısı Bandırma Ticaret Borsası konferans salonunda gerçekleştirildi.

Düzenlenen toplantıda Türkiye Ürün İhtisas Borsası (TÜRİB) işlem platformunun tanıtımı yapıldı.  Toplantıya; Bandırma Ticaret Borsası Meclis Başkanı İsmail Tunçbilek, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Şükrü Funda, Başkan Yardımcısı Muzaffer Zengin, Meclis Üyesi Ahmet Toygun, Susurluk Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Sefer Göçer, muhtarlar ile sivil toplum kuruluş üyeleri ve basın mensupları katıldı.

Tarım ürünlerinin alım satımının yapıldığı yeni nesil ticaret alanı olan elektronik ürün platformu borsamızın konferans salonunda yapılan bilgilendirme toplantısı ile üretici ve tüccarlara tanıtılmış oldu. Toplantıda platform kullanımı ile ilgili bilgileri Alpata Bilgisayar ve Yazılım A.Ş Genel Müdürü Murat Sağlam verdi.  Murat Sağlam platform üyeliği, elektronik ürün senetleri (ELÜS) in alımı satımı hakkında bilgiler verdi.  Sağlam; “Biz TÜRİB ELÜS programını yazdığımız için bu bilgilendirme toplantısını düzenliyoruz. ELÜS programı şu şekilde çalışıyor. Üretici ürünlerini lisanslama bölümüne getiriyor. Burada ürünler analizden geçiyor ve ürünün türüne göre sınıflandırma yapılarak ürünler fiziksel olarak depolara konuluyor ve online olarak satışına başlanıyor.  İşlem yapmanın birkaç yolu var. Açıktan satış, anlaşmalı satış ve TMO satışı yapılabiliyor. Artık takaslı işlemler takasbank üzerinden yapılıyor. Alıcı ve satıcı bir malın alım satımı üzerinde anlaşınca biz verileri takasbanka gönderiyoruz. Karşılıklı şartlar uyum sağlandığı an yani alıcı parasını, satıcı malını hazırladığı zaman ve takasbank da bunu gördüğü an satışa izin veriyor. Aslında bu her iki grubu da bir nevi garanti altına almış oluyor. Bu sistem bütün alıcıların ve satıcıların bilgilerini online olarak görmemizi sağlıyor. Bu programın kullanımı yaygınlaştıkça ve program geliştirildikçe daha da verimli sonuçlar ortaya koyacaktır.” dedi.

Ülkemizde her geçen gün sayısı artan lisanslı depolardaki ürünlerin satıldığı platform olan TÜRİB Temmuz 2019 tarihinde faaliyetine başladı. Yeni nesil ticaret pazarında tarımsal ürünler elektronik ortamda alınıp satılabilecek ve lisanslı depolarda güvenli bir şekilde saklanabilecek. /Ahmet Türkmen – Melek Babacan

Etiketler :
TÜRİBToplantısı Bandırma Ticaret Borsası’nda Gerçekleştirildi -
YORUM YAZ
Künye Sık Kullanılanlara Ekle Giriş Sayfam Yap Rss - Xml Siteme Ekle İletişim
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.
2011
© Bandırma Yaşam Gazetesi - Bandırma ve Bölgenin Güçlü Sesi bandırma haberleri bandırma gazete bandırmadan haberler
Kodlama : Networkbil.net