Künye Rss Siteme Ekle İletişim
GÜNDEM 1. SAYFA VİDEO-HABER EKONOMİ SPOR EĞİTİM KÜLTÜR SANAT TEKNOLOJİ KADIN AİLE YEREL
Ana Sayfa > GÜNDEM > Ben De Bir Esnaf Çocuğuyum
Ben De Bir Esnaf Çocuğuyum
...
18-09-2019 08:00
GÜNDEM
0 Yorum
227 Okunma
Haberi Yazdır

Ahiliğin Temelinde İnsan Var

Vali Ersin Yazıcı, "Ahilik Haftası" kutlama etkinliklerine katıldı.
Ahi Evran Haftası etkinlikleri kapsamında Balıkesir Esnaf Odaları Birliği (BESOB) bir dizi etkinlik yaptı.
16–22 Eylül tarihleri arasında kutlanan Ahilik Haftası etkinlikleri kapsamında esnaf temsilcileri ve protokol üyeleri Mehteran eşliğinde, Hükümet, Milli Kuvvetler, Zağnos Paşa Caddelerini yürüyerek, Zağnos Paşa Meydanı'na geldi. 
Ahilik haftasının kutlandığı Zağnos Paşa Meydanı'ndaki törende ilk olarak Diriliş Mehteranı verdiği konserle izleyenlere unutulmaz anlar yaşattı, milli duyguları coşturdu.
Törende, Esnaf ve Sanatkâr Odaları Birliği Başkanı Fehmi Erdem günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaptı.
Ahilik kültüründen asla vazgeçilemeyeceğini dile getiren Balıkesir Esnaf ve Sanatkâr Odaları Birliği Başkanı Fehmi Erdem, "İyi ahlakın, doğruluğun, kardeşliğin yardım severliğin kısacası bütün güzel meziyetlerin birleştiği bir sosyo-ekonomik düzen olan Ahilik, ahlak, eğitim, bilim, teşkilatlanma, kalite, standart, üretici – tüketici ilişkisi, denetim ve bunun gibi, konularda yaşadığı dönemin toplumsal yapısını düzenlemiş ve yeterli olmuş bir sistemdir." dedi.


Gerekli Kararlılığı Göstermeye Daima Hazırız
Ahilik Haftası nedeniyle düzenlenen etkinlikte konuşan Vali Ersin Yazıcı da, "Ben de bir esnaf çocuğuyum. Dolayısıyla sizlerin duygularınızı çok yakından bilirim. Esnafımızın, ülkemiz ekonomisi ve toplumsal barış açısından üstlendikleri görev elbette ki çok önemli. Bizler, siz değerli esnafımızın yaşadıkları sıkıntıları çözümlemek için gerekli kararlılığı göstermeye daima hazırız. Allah, devletimize milletimize zeval vermesin. Ben esnaf çocuğuyum ve bugün Balıkesir’in valisiyim ve bir esnaf çocuğu olarak gurur duyuyorum. Onun için hakikaten esnaflığın ne olduğunu hangi birikimlerde hangi güzel davranışlarda hangi güven ilişkileri ile belirli bir noktaya geldiğini ve insanlarımıza getirdiği hangi güzelliklerin kazandırıldığını yaşamış birisi olarak ayrı bir heyecan duyuyorum." dedi.
Ahilik, Kardeşlik, Cömertlik Ve Yardımseverliktir
Ahilik geleneğinin asırlarca devam etmesini dileyen Vali Yazıcı, "Hepimizin tek gayesi insanoğlunun mutluluğudur. Ahiliğin temelinde insan var. Ahilik teşkilatımız her ne kadar esnafımızın iş yapma, örgütlenme şeklinde dar algılansa da, Ahilik teşkilatı aslında çok doğru bir kültürdür. Sadece bir meslek mensubunun teşkilatlanma ve örgütlenme şeklinin çok ama çok ötesinde bir kültürdür. Ahilik felsefesi, ticarette ve sosyal hayatta doğruluğu, kaliteli üretimi, tüketiciye saygıyı ve iyi ahlakı ilke edinir. Ahilik, bahsedildiği üzere kardeşlik ve diğer bir manasıyla da cömertlik ve yardımseverlik demektir. Geçmişimizden bugüne kadar gelen bir kültür haline gelmiştir. Bu kültürü devam ettirmek ve yaşatmak da bizlere düşüyor." dedi.
Yılın Esnafları
Protokol konuşmalarının ardından, Balıkesir Esnaf ve Sanatkâr Odaları Birliği'nin seçtiği yılın çırak, kalfa ve Ahisi ödül törenine geçildi. Yılın çırağı seçilen Gül Sena Burma'ya plaketini Balıkesir İl Ticaret Müdürü Nuray Paköz, yılın kalfası Doğan Onbaşı'ya plaketini BESOB Başkanı Fehmi Erdem, Yılın Ahisi seçilen Kamil İçen'e ise plaketi Vali Ersin Yazıcı tarafından verildi.
Zağnos Paşa Meydanı'nda düzenlenen programa Vali Ersin Yazıcı, Balıkesir Milletvekilleri Adil Çelik, Ahmet Akın, Fikret Şahin, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Ticaret İl Müdürü Nuray Paköz, Esnaf ve Sanatkâr Odaları Birliği Başkanı Fehmi Erdem, şehir esnafı, kamu kurum temsilcileri, öğrenciler ve çok sayıda davetli katıldı. /Haber Merkezi

Etiketler :
Ben De Bir Esnaf Çocuğuyum -
YORUM YAZ
Künye Sık Kullanılanlara Ekle Giriş Sayfam Yap Rss - Xml Siteme Ekle İletişim
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.
2011
© Bandırma Yaşam Gazetesi - Bandırma ve Bölgenin Güçlü Sesi bandırma haberleri bandırma gazete bandırmadan haberler
Kodlama : Networkbil.net