Künye Rss Siteme Ekle İletişim
GÜNDEM 1. SAYFA VİDEO-HABER EKONOMİ SPOR EĞİTİM KÜLTÜR SANAT TEKNOLOJİ KADIN AİLE YEREL
Ana Sayfa > KÜLTÜR SANAT > Ömer Lütfi Bakan Ateş Püskürdü
Ömer Lütfi Bakan Ateş Püskürdü
...
23-09-2019 10:13
KÜLTÜR SANAT
0 Yorum
1383 Okunma
Haberi Yazdır

30. Uluslararası Bandırma Kuşcenneti Kültür Ve Turizm Festivali Kapsamında Söyleşi Düzenleyen Ömer Lütfi Bakan, Ağır Eleştirilerde Bulundu.

Ömer Lütfi Bakan, fotoğrafçı ve sanatçı arasındaki farkları anlatarak başladığı söyleşisinde “ahlak” vurgusu yaparak, Bandırma’da faaliyet gösteren Banfad’a yüklendi.

Bakan söze şöyle başladı, “Bugün çok fazla fotoğrafçı var. Fotoğrafçı ve sanatçı arasındaki kesin ayrımı belirtmek istiyorum. Fotoğrafçıya fotoğrafçı gibi, sanatçıya sanatçı gibi davranmak istiyorum. Her fotoğrafçı sanatçı olmaz. Ben bunu kabullenemiyorum.”

Bakan, fotoğrafçı ve sanatçı arasındaki farkları anlatmaya devam ederken, “Bandırma’ya gelesiye kadar bir şeyin farkına varmamışım,” diyerek ilk olarak konuyu Profoto’ya getirdi. Bakan, sahnedeki tahtaya “Etik ve Ahlak,” yazarak şunları söyledi, “Bu da çok önemliymiş. Burada fark ettim.  Mesela etikten bahsedelim. Makineyi tutan kişiye o makine bir güç veriyor. Geçen gün Oğuz Aksaç’ı dinlerken 16-17 yaşlarında bir çocuğun eline bir kamera vermişler. Kamerayı da bir sisteme bağlamışlar. Çocuk geliyor, elinde bir kamera, tuhaf hareketlerle alttan giriyor, üstten çıkıyor. Yeter be kardeşim, yeter. Sen o elindeki makineyle kendini özgür hissediyorsun ya da o alana girebileceğini zannediyorsun ama benim özgürlüğümü neden kısıtlıyorsun. Benim sanatçıyı izleme konsantrasyonumu bozuyorsun. İşte bu bir etik davranıştır.”

“Şimdi ahlaka gelelim,” diyerek konuyu bu kez Banfad’a getiren Bakan, “Ahlak konusunda Banfad’ı kınıyorum, kendi ayağına kurşun sıkan bir dernek olarak görüyorum. Kendi şehrine ihanet eden bir dernek olarak görüyorum. Banfad’ı huzurlarınızda ahlaklı olmaya davet ediyorum,” diyerek tepki gösterdi.

Bakan’ın sözleri üzerine, Festival Genel Sekreteri Nüvit Erten söz alarak, Banfad konusu ile ilgili açıklama yapmak zorunda kaldı. Erten, “Banfad, festival kapsamında düzenlediğimiz fotoğraf yarışmamızı protesto etti. Biz jüri olarak başlangıçta Bandırma’dan iki sanatçıyı çağırmıştık. Biz bu fotoğraf yarışmasını Türkiye Fotoğraf Sanatçıları Federasyonu’na teslim ettik. Banfad ise kendilerinin katkılarıyla yapılmasını istemişti. Biz konunun bir Belediye projesi olduğunu kendilerine ifade ettik. Fakat onlar protesto etmeyi tercih ettiler,” dedi./Umut Osman Sunci

Etiketler :
Ömer Lütfi Bakan Ateş Püskürdü -
YORUM YAZ
Künye Sık Kullanılanlara Ekle Giriş Sayfam Yap Rss - Xml Siteme Ekle İletişim
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.
2011
© Bandırma Yaşam Gazetesi - Bandırma ve Bölgenin Güçlü Sesi bandırma haberleri bandırma gazete bandırmadan haberler
Kodlama : Networkbil.net