Künye Rss Siteme Ekle İletişim
GÜNDEM 1. SAYFA VİDEO-HABER EKONOMİ SPOR EĞİTİM KÜLTÜR SANAT TEKNOLOJİ KADIN AİLE YEREL
Ana Sayfa > EĞİTİM > Uluslararası Akademik Filoloji Çalışmaları Konferansı Gerçekleşti
Uluslararası Akademik Filoloji Çalışmaları Konferansı Gerçekleşti
...
28-09-2019 08:00
EĞİTİM
0 Yorum
899 Okunma
Haberi Yazdır

“Uluslararası Akademik Filoloji Çalışmaları Konferansı (International Conference on Academic Studies in Philology) BICOASP” açılışı Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Merkez Yerleşkesi Prof. Dr. Fuat Sezgin Konferans Salonu’nda gerçekleşti.

Konferansın açılış töreninde açış konuşmasını Kongrenin Düzenleme Komitesi Başkanı ve Yabancı Diller Yüksekokulu hocalarından Dr. Öğr. Üyesi Mesut Kuleli yaptı. Kuleli konuşmasında, konferans hazırlıklarına 8 ay önce BANÜ-TÖMER Müdür Yardımcısı Öğr. Gör. Muhammed Salih Kapcı ile başladıklarını ve güzel bir konferans için çok emek harcadıklarını dile getirerek, bu süreçte kendilerine her türlü desteği sağlayan Rektörümüz Prof. Dr. Süleyman Özdemir’e, kongrenin düzenleme komitesine, her biri 20’den fazla bildiriyi okuyup değerlendiren kongrenin bilim komitesi üyeleri ile yardım ve destekleri için daire başkanlarımıza teşekkür etti.

Açış konuşmasının ardından kürsüye Tarım ve Orman Bakanlığı, Bakan Danışmanı ve Üniversi Öğr. Üyesi Doç. Dr. Zülfikar Bayraktar çıktı. Bayraktar, “Burası Türkiye, burası medeniyetin doğduğu ve doyduğu ülke. Türkiye’mize, Anadolu’muza hoş geldiniz. Bu toprağa çekirdek düşse boy verir, kazma vursak su çıkar. Biz ülkemize Cennet deriz, başkaları Türkiye der. Sizlere Tarım Bakanı’mızın selamlarını getirdim. Bugün burada filoloji üzerine, dilbilimi üzerine konuşmak için bir araya geldik. Dilbilim, bir ülkenin gelişmişlik düzeyini gösterir, insanın kendisini ve çevresini keşfetmesini sağlar. Bu tarz toplantılar ülkenin entelektüel seviyesini gösterir. O yüzden böyle bir program düzenlediğiniz için başta Rektör’ümüz Prof. Dr. Süleyman Özdemir’e ve düzenleme kurulunda emeği geçen sayın hocalarıma çok teşekkür ediyor, kongrenin başarılı geçmesini diliyorum.” dedi.

Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Öğr. Üyesi Doç. Dr. Zülfikar Bayraktar’ın konuşmaları sonrasında Ege Üniversitesi Türk Dünyası Araştırmaları Enstitüsü Kurucu Müdürü, Emekli Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fikret Türkmen kürsüye gelerek “Kongrenin ana başlıklarına baktım, filolojiye ait ne kadar alan varsa hepsini ele alan bir konferanstayız. Ekonomik zorlukların yaşandığı sıkıntılı bir süreçteyiz. Ama böyle bir dönemde böyle güzel işlerin yapılması ümit verici. Bir şeye inanmak yolun yarısıdır. İnşallah yolun yarısını geçtik. Filoloji insanların ortak değerlerinden gelir. Bugüne kadar bu konuda çalışmalar var, ama yetmez. Kelimeler çok önemlidir. Kelimelerin altında yatan mana ve kelimelerin çıkış hikâyeleri de önemlidir. Türk dilini ve kelimelerimizin önemini bilmeliyiz. Kendi değerini bilmeyen başka değerleri de bilemez.” diye konuştu.

Kürsüye son olarak Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Özdemir takdim edildi. Rektör Özdemir “Böyle güzel bir günde Üniversitemizde düzenlediğimiz Filoloji Kongresinde bir arada olmaktan mutluluk duyuyorum. Aramızda çok kıymetli hocalarımız var. Tüm hocalarımıza çok teşekkür ediyorum. Üniversitemiz genç üniversitelerden biri, 2015 yılında kuruldu. 5 yılda büyük mesafe aldık, kurumsallaştık. Üniversitemiz güzel bir bölgede, bu yüzden şanslıyız. Öğrenciler tarafından talep edilen, tercih edilen bir üniversiteyiz. Özellikle bu yıl doluluk oranlarımız %100’e yaklaştı. Üniversitemiz gelişimini sürdürüyor. Konferans, kongre, sempozyum gibi programlara çok önem veriyoruz. Hem üniversitemize, hem bölgemize, hem de ülkemize katkı sağladığını düşünüyoruz. Bugüne kadar yılda ortalama 30 kongre düzenledik. Bazıları Bandırma’da, bazıları yurtiçi ve yurtdışında farklı şehirlerde. İnşallah filoloji kongresinin, hocalarım da uygun görürse, devamı gelir ve ikincisini, üçüncüsünü de düzenleriz. Değerli hocalarımız, Dr. Öğr. Üyesi Mesut Kuleli ve Öğr. Gör. Muhammed Salih Kapcı başta olmak üzere emek veren tüm hocalarıma çok teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Rektör Prof. Dr. Süleyman Özdemir’in konuşmalarının ardından plaket takdimi bölümüne geçildi. Rektör Özdemir tarafından kongrenin sponsorları Hüseyin Kocabıyık, Nurten Sarıaltın, Barış Soylu ve Adnan Akarsu’ya plaket takdim edilirken, Kongre Düzenleme Kurulu adına Prof. Dr. Fikret Türkmen tarafından da, desteklerinden dolayı Rektör Prof. Dr. Süleyman Özdemir’e plaket takdiminde bulunuldu. /Haber Merkezi

Etiketler :
Uluslararası Akademik Filoloji Çalışmaları Konferansı Gerçekleşti -
YORUM YAZ
Künye Sık Kullanılanlara Ekle Giriş Sayfam Yap Rss - Xml Siteme Ekle İletişim
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.
2011
© Bandırma Yaşam Gazetesi - Bandırma ve Bölgenin Güçlü Sesi bandırma haberleri bandırma gazete bandırmadan haberler
Kodlama : Networkbil.net