Künye Rss Siteme Ekle İletişim
GÜNDEM 1. SAYFA VİDEO-HABER EKONOMİ SPOR EĞİTİM KÜLTÜR SANAT TEKNOLOJİ KADIN AİLE YEREL
Ana Sayfa > GÜNDEM > Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Camii Temel Atma Töreni Gerçekleşti
Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Camii Temel Atma Töreni Gerçekleşti
...
07-10-2019 08:00
GÜNDEM
0 Yorum
569 Okunma
Haberi Yazdır

Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi tarafından üniversite merkez yerleşkesi içerisinde tahsis edilen alana Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Camii Yaptırma ve Yaşatma Derneği tarafından yapımı gerçekleştirilecek olan Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Camii’nin Temel Atma Töreni Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş ve Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Dr. Selim Argun’un teşrifleriyle gerçekleşti.

Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Bandırma Kaymakamı Günhan Yazar, Gönen Kaymakamı Arslan Yurt, Susurluk Kaymakamı Osman Ateş, İl Müftüsü Ramazan Topcan, Bandırma Belediye Başkanı Av. Tolga Tosun, İl ve İlçe Protokolü, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile öğrenciler, üniversite personeli ve halkın yoğun katılımlarıyla gerçekleşen tören, saygı duruşu ve istiklal marşı ile başladı.
Balıkesir Kasaplar Camii İmam Hatibi Cengiz Bilgiç tarafından okunan Kuran-ı Kerim tilaveti sonrasında  açış konuşmasını  Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Camii Yaptırma ve Yaşatma Derneği adına Mimar Mahmut Sami Kirazoğlu gerçekleştirdi.

Mimar Mahmut Sami Kirazoğlu’ndan sonra üniversite adına Rektör Prof. Dr. Süleyman Özdemir açılış konuşmasını gerçekleştirdi. Rektör, konuşmalarında günümüzde yapılan camilerin özgün ve yeni nesil projeler olduğu vurgusu yaptı. Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Camii’nin de sadece kent için değil ülke için de örnek bir cami olma niteliği taşıdığını ifade etti. Rektör, konuşmasını teşriflerinden dolayı Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş ve Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı’ya, cami projesine ve üniversiteye vermiş oldukları desteklerden dolayı da Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz ve Bandırma Belediye Başkanı Av. Tolga Tosun’a teşekkür ederek sonlandırdı.

Rektör, konuşmalarının ardından protokol konuşmaları bölümünde ilk konuşmayı Bandırma Belediye Başkanı Av. Tolga Tosun gerçekleştirdi. Bandırma Belediye Başkanımız Av. Tolga Tosun konuşmasın da yeni dönemde yeni bir anlayışla hareket ettiklerini, kentteki tüm kurumlarla birlikte uyum içinde çalıştıklarını bu bağlamda ülkemizde ilçe ismini taşıyan üç üniversiteden biri olan, kentimizin üniversitesi Bandırma Onyedi Eylül Üniversitemizi çok önemsediklerini ve her türlü desteği imkanlar dahilinde vermeye çalıştıklarını ifade etti.

Protokol konuşmalarının ikincisini Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz gerçekleştirdi. Konuşmalarında Balıkesir’in her ilçesine aynı önemi ve özeni gösterdiklerini ifade eden Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanımız Yücel Yılmaz, bu bağlamda Bandırma ilçemize yapılacak her hizmete destek olacaklarını, cami projesine ve üniversitemize verdikleri desteğin her zaman devam edeceğini ifade etti.

Temel Atma Töreni’nin onur konuğu olan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş ise konuşmasına, kendisinden önce söz alan başta Rektör Prof. Dr. Süleyman Özdemir olmak üzere Bandırma Belediye Başkanı ve Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı’na bu projeye vermiş oldukları destek ve konuşmalarındaki samimiyet ve heyecandan dolayı teşekkür ederek başladı.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş konuşmasında Cami ve Camia kelimelerinin kökenlerine değinerek Cami'nin ibadet edilen, bir araya gelinen yer olduğunu Camia’nın ise Arapça’da üniversite anlamına geldiğini, dolayısıyla Cami ve Camia’nın bugün temeli atılan Üniversite Camii ile anlam bütünlüğünü yakaladığını ifade etti.

Konuşmasının devamında ise İslam kültüründe fen bilimlerinin de İslami bilimlerden sayıldığını ve üniversitelerde okutulduğunu, bilimin dini olanı ve dini olmayanı diye bir ayrım yapılmadığını vurguladı. 

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş ayrıca, Sakarya Üniversitesi'nde Rektör Prof. Dr. Süleyman Özdemir ile birlikte çalıştıklarını, çalışkanlığına yakinen şahit olduğunu ve önümüzdeki yıllarda Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi’nde başarılı çalışmalarının artarak devam edeceğine olan inancını dile getirerek konuşmasını sonlandırdı.

Protokol konuşmalarının ardından tören, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş’ın yaptığı dua ve sonrasında tüm protokol üyelerinin beton mikserinin döküm butonuna basmaları ve Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Camii’nin ilk harcının temele dökümünün gerçekleştirmesiyle son buldu.

2300 metrekare oturum alanı ve 42 metre kubbe yüksekliği olan Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Camii aynı anda 1500 kişinin ibadet etmesine imkan sağlayacak kapasitede inşa edilmektedir. Proje içerisinde ayrıca okuma salonları, sergi ve konferans salonu gibi eğitim, kültür ve sanat etkinliklerinin gerçekleştirileceği mekânlar da yer alacak.

Temel Atma Töreni sonrasında Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Bandırma Kaymakamı Günhan Yazar, Gönen Kaymakamı Arslan Yurt, Susurluk Kaymakamı Osman Ateş, İl Müftüsü Ramazan Topcan, İl ve İlçe Protokolü, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri Rektör Prof. Dr. Süleyman Özdemir’i makamında ziyaret ederek göreve yeniden atanması nedeniyle tebriklerini ilettiler. /Haber Merkezi

Etiketler :
Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Camii Temel Atma Töreni Gerçekleşti -
YORUM YAZ
Künye Sık Kullanılanlara Ekle Giriş Sayfam Yap Rss - Xml Siteme Ekle İletişim
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.
2011
© Bandırma Yaşam Gazetesi - Bandırma ve Bölgenin Güçlü Sesi bandırma haberleri bandırma gazete bandırmadan haberler
Kodlama : Networkbil.net