Künye Rss Siteme Ekle İletişim
GÜNDEM 1. SAYFA VİDEO-HABER EKONOMİ SPOR EĞİTİM KÜLTÜR SANAT TEKNOLOJİ KADIN AİLE YEREL
Ana Sayfa > KADIN AİLE > Bipolar Bozukluğun Etkileri Mevsim Geçişlerinde Artıyor
Bipolar Bozukluğun Etkileri Mevsim Geçişlerinde Artıyor
...
10-10-2019 08:14
KADIN AİLE
0 Yorum
3005 Okunma
Haberi Yazdır

Psikiyatri Uzm. Dr. Gülten Altın, Bipolar Bozukluk İle İlgili Bilgilendirmelerde Bulunarak Özellikle Mevsim değişikliklerinin Bipolar Bozukluk Bulunan Kişilerde Ciddi Sıkıntılara Yol Açabildiğini Söyledi.

Psikiyatri Uzm. Dr. Gülten Altın, iki uçlu duygu durum bozukluğu olarak bilinen, “bipolar bozukluk” hastalarına ve ailelerine mevsim geçişleri ile ilgili uyarılarda bulundu. Özellikle aile ve yakınlarının mevsim değişikliklerinde çok daha dikkatli davranmaları gerektiğinin altını çizen Psikiyatri Uzm. Dr. Gülten Altın, hastalık ile ilgili çeşitli bilgilendirmelerde de bulunarak şunları söyledi;

Psikiyatri Uzm. Dr. Gülten Altın, “Bipolar, iki uç demektir. Bu rahatsızlığa sahip hastalar iki uçta gidip gelirler. Bu hastalarımız ya çok hareketli, canlı, neşeli ve enerjik oldukları bir dönemdedirler ya da içine kapandıkları, kimseyle konuşmadıkları, yoğun intihar düşüncelerinin olduğu depresif dönemlerindedirler. Genelde iki uç arasında gidip gelmekle birlikte, aralarda da normal zamanları olur.

Hastalar özellikle manik dönemlerde hasta olduklarını kabul etmezler. Bu dönemlerde ailelerin çok daha dikkatli olması gerekir. Çünkü çok fazla para harcayabilirler, riskli kararlar alabilirler. Sonrasında daha ciddi sıkıntılar oluşabilir.

Depresif dönemlerinde ise çok ciddi intihar düşünceleri ve intihar riskleri vardır. Bundan dolayı da dikkat edilmeleri, düzenli ilaç kullanmaları ve psikiyatri takiplerinin yapılması gereken hasta grubundadırlar.

Bipolar rahatsızlık özellikle 30 ve üstü yaşlarda ortaya çıkmakla beraber az da olsa daha küçük yaşlarda ortaya çıkabilir.

Mevsim değişiklikleri psikolojik rahatsızlıklar için çok önemli. Özellikle bipolar dediğimiz rahatsızlıkta mevsim değişiklikleri ciddi sıkıntılara yol açabiliyor. Bu tür rahatsızlıkları olanların ve onların yakınlarının bu dönemlerde çok daha dikkatli davranmaları gerekiyor. İlaç kullanımında da daha dikkatli ve özenli olunması gerekiyor.

Yaz mevsimi güneş ışınlarının daha bol olması sebebiyle insanları olumlu olarak etkilemektedir. Günlerin kısalması ve güneş ışınlarının azalmasıyla özellikle depresyon riskini ve oranını arttırmaktadır.

Bipolar rahatsızlığı bulunan hastalarımızın düzenli psikiyatri takibi olması çok önemli. Ailelerin ve hasta yakınlarının bu hastalık ile ilgili eğitilmeleri gerekiyor. Mevsim geçişlerinde ve özellikle bahar aylarında kontrollerinin yapılması bipolar rahatsızlığı bulunan hastalar için çok önemli,” dedi./Umut Osman Sunci-Özlem Kurt

Etiketler :
Bipolar Bozukluğun Etkileri Mevsim Geçişlerinde Artıyor -
YORUM YAZ
Künye Sık Kullanılanlara Ekle Giriş Sayfam Yap Rss - Xml Siteme Ekle İletişim
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.
2011
© Bandırma Yaşam Gazetesi - Bandırma ve Bölgenin Güçlü Sesi bandırma haberleri bandırma gazete bandırmadan haberler
Kodlama : Networkbil.net