Künye Rss Siteme Ekle İletişim
GÜNDEM 1. SAYFA VİDEO-HABER EKONOMİ SPOR EĞİTİM KÜLTÜR SANAT TEKNOLOJİ KADIN AİLE YEREL
Ana Sayfa > KÜLTÜR SANAT > Kışla’dan Müze’ye : Kışla Müze Han
Kışla’dan Müze’ye : Kışla Müze Han
...
31-10-2019 08:00
KÜLTÜR SANAT
0 Yorum
618 Okunma
Haberi Yazdır

Balıkesir’in Sındırgı ilçesinde 120 yıl önce askeri kışla olarak inşa edilen bina, restore edilerek modern müzeye çevrildi. Kışla Müze Han törenle hizmete girdi. 

Kışla Müze Han’ın açılışına Vali Ersin Yazıcı, Balıkesir Milletvekili Belgin Uygur, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Sındırgı Kaymakamı Zafer Oktay, İl Emniyet Müdürü Hasan Onar, İl Jandarma Komutanı Jandarma Kıdemli Albay Tarık Hekimoğlu, Sındırgı Belediye Başkanı Ekrem Yavaş, Bigadiç Belediye Başkanı İsmail Avcu,  Güney Marmara Kalkınma Ajansı (GMKA) Genel Sekreter vekili Abdullah Güç, İl Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Çaltı ve vatandaşlar katıldı.

Açılış töreninde konuşan Sındırgı Belediye Başkanı Ekrem Yavaş, Kışla Müze Han’ın Sındırgı’ya kültür ve turizm açısından önemli bir katkı sağlayacağını söyledi.

Yolunuz Sındırgı’ya Düşerse Bu Sıra Dışı Müzeyi Görmelisiniz
Balıkesir’in doğal ve tarihi güzellikleriyle Türkiye’nin nadide yerlerinden biri olduğunu anımsatan Vali Ersin Yazıcı ise, “Sındırgı ile özdeşleşen ve sembol olabilecek bu eseri canlandırdıkları için tüm çalışma ekibini tebrik ediyorum. Tarım ve hayvancılık değerlerimizle birlikte Balıkesir’de turizmle de öne çıkmamız ve kazanmamız gerekiyor. Balıkesir’in tanıtımına katkı sunanlara teşekkür ediyorum. Hem Sındırgı’mıza hem de Balıkesir’imize hayırlı olsun.” dedi.

Gelecek Kuşaklara Miras Taşımak İstiyoruz
Tarihi binaların amacına uygun biçimde restore edilerek tekrar hizmete geçmiş olmasından duyduğu heyecanı dile getiren Vali Yazıcı, “Bu binanın korunması, hizmete sunulması, sahip çıkılması aynı zamanda Balıkesir’e, Sındırgı’ya sahip çıkmaktır.  Bugün Sındırgı’ya geldik . Bu tarihi dokuya sahip çıkılması, yeniden canlandırılması, turizm acısından çok önemli olmuştur. Sındırgı’ya çok büyük bir turizm potansiyeli kazandıracağından şüphemiz yok. Yani biz daha önce de Sındırgı’nın bu açıdan yüksek bir turizm potansiyeline sahip olduğunu biliyorduk ama şu anda tarihi dokunun yeniden canlandırılması ve hayata geçirilmesi Sındırgı için, büyük bir çalışma ve tarih acısından da Balıkesir açısından da önemli bir gelişme. Daha çok yöresel ürünlere, ağırlık vermemiz gerekiyor. Buranın kültürünü, buranın tarihini, buranın lezzetini gelen misafirlere tattırmalıyız” dedi.
Vali Ersin Yazıcı ve diğer davetliler dualar eşliğinde Kışla Müze Han’ın açılış kurdelesini kesti.

Kışla Müze Han’ın Tarihçesi
Sındırgı redif kışlasının yapımına 1897 tarihinde başlandı. 31 Ekim 1899 tarihinde kullanıma açıldı.  Osmanlı arşivlerine göre,  tarihi yapı, askeri depo olarak inşa edildi. 1920’li yıllarda  Numune İlkokulu, daha sonraki dönemlerde İnönü İlkokulu, daha sonra isim değiştirerek Cumhuriyet Okulu olarak işlevini sürdürdü. Belirli bir süre de Halkevi olarak kullanıldı. 1957- 1998 yılları arasında Askerlik Şubesi olarak hizmet verdi.  2004 yılında restorasyon çalışmaları başladı.  Balıkesir Valiliği, Balıkesir Üniversitesi ve Sındırgı Belediyesi işbirliğiyle restorasyonu tamamlanan bina  “Kışla Müze Han” olarak ilçeye ve turizme kazandırıldı.İki katlı tarihi “Kışla Müze Han” kültürel değerlerle otantik bir havada konaklama yapabilmesi için aynı zamanda butik otel hizmeti de verecek.
Kışla Müze Han’da yöreye ait çeşitli etnografik ve tarihsel değeri olan materyaller sergileniyor. /Memet Koşar

Etiketler :
Kışla’dan Müze’ye : Kışla Müze Han -
YORUM YAZ
Künye Sık Kullanılanlara Ekle Giriş Sayfam Yap Rss - Xml Siteme Ekle İletişim
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.
2011
© Bandırma Yaşam Gazetesi - Bandırma ve Bölgenin Güçlü Sesi bandırma haberleri bandırma gazete bandırmadan haberler
Kodlama : Networkbil.net