Künye Rss Siteme Ekle İletişim
GÜNDEM 1. SAYFA VİDEO-HABER EKONOMİ SPOR EĞİTİM KÜLTÜR SANAT TEKNOLOJİ KADIN AİLE YEREL
Ana Sayfa > KADIN AİLE > Her 4 İnsandan 1’i Şeker Hastası
Her 4 İnsandan 1’i Şeker Hastası
...
18-11-2019 07:28
KADIN AİLE
0 Yorum
2685 Okunma
Haberi Yazdır

Özel Bandırma Royal Hastanesi’nde Görevli Uzm. Dr. Hadi Selimoğlu, Türkiye’de her 4 insandan 1’inin şeker hastası ya da şeker hastalığına eğimli olduğunun yapılan çalışmalar sonucu saptandığını ifade etti.

Özel Bandırma Royal Hastanesi’nde Görevli Uzm. Dr. Hadi Selimoğlu ile gerçekleştirdiğimiz özel röportajda şeker hastalığı üzerine konuştuk. Uzm. Dr. Hadi Selimoğlu, 1998 yılında yapılan çalışmadan bu yana şeker hastalığının Türkiye’de %100 artış gösterdiğini söyledi.  En son yapılan çalışma sonucunda, şeker hastalığı oranının %13 seviyelerinden %27 seviyelerine çıktığını kaydeden Uzm. Dr. Hadi Selimoğlu, “Türkiye’de her 4 insandan 1’i, şeker hastası,” dedi.

Uzm. Dr. Hadi Selimoğlu,Türkiye’de diyabetle ilgili 1998 ve 2010 yıllarında aynı kişilerce bir çalışma yapıldı. Bu çalışmada Türkiye’deki diyabet hastalarında %100’e yakın bir artış olduğu saptandı. 1998 yılında %13 civarında olan oran en son yapılan çalışmada %27’lere kadar çıktı. Yani şu an her 4 insandan 1’inin şeker hastası ya da şeker hastalığına eğimli olduğu saptandı. Bu çok büyük bir artış ve insanlar yaşlandıkça sayının da arttığı belirlendi. Dünya’da ise 2040 yılında 650 milyon kişinin şeker hastası ya da şeker hastalığına eğimli olacağı tahmin ediliyor,” dedi.

Uzm. Dr. Hadi Selimoğlu’nun sorularımızı yanıtladığı röportajdan öne çıkan başlıklar ise şu şekilde;

Şeker Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

“Şeker hastalığının belirtileri kişiden kişiye değişkenlik gösterebilir. Kimi zaman çok belirgin olabilir. Bazı kişilerde de belirgin olmayabilir. Mesela sadece kaşıntılarla gelen hastalarımız olduğu gibi bildiğimiz klasik gece sık tuvalete kalkma, sık su içme ve ağız kuruması gibi şikâyetlerle de gelenler olabilir. Yine yaraların iyileşmemesi, çabuk yaralanma ve enfeksiyon kapma gibi şikayetlerle de gelenler olabilir. Zayıflamayla gelenlere de sık rastlıyoruz.”

Şeker Hastalığına Nasıl Teşhis Koyulur?

“Şeker hastalığına, kan testi ile teşhis koyarız ama bazı hastalarımız daha şeker hastası olmadan, şeker hastası olacağını belirten bulgular taşıyabilirler. Mesela kan şekeri 100’ün üzerinde olan bir hasta diyabet tanısı koyabileceğimiz bir hasta olmayabilir fakat biz bu kişileri de şeker hastası gibi tetkiklere alırız. Mesela açlık kan şekeri 100 ve 126 arasında olan hastalarımız şeker hastalığına eğimli olan hastalarımızdır. Tokluk kan şekerleri 140’ın üzerinde ve 200’ün altında olan hastalarımız da şeker hastalığına eğimli olan hastalarımız olarak tanımlanırlar. Kan şekeri herhangi bir saatte 200 ve üzeri olanlar şeker hastası olarak değerlendirilir. Açlık kan şekeri 126 ve üzerinde olan hastalar da ise kan şekerinin 2 defa 126’nın üzerinde olduğunu teyit etmek şartıyla şeker hastası olarak tanımlanırlar. Hemoglobin A1c seviyesi de önemli ama Türkiye Endokrinoloji Ve Metabolizma Derneği direk tanı koyacak şekilde kabul etmemektedir.”

Şeker Hastalığını Tetikleyen Unsurlar Var mı?

“Beslenme alışkanlıkları şeker hastalığına mutlaka etki etmektedir. Streste etkiler ama genetik faktörler ve çevresel faktörler de etkilemektedir.”

Şeker Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

“Şeker hastalığının tedavisi ilk önce yaşam şartlarını değiştirmekle başlar. Beslenme burada çok önemli ve kişi hareketli bir yaşam tarzına dönmelidir. Hastalara aktif yaşama katılmalarını öneririz. Kişi yanlış beslenmeden kaçınmalı ve faydalı gıdalar tüketmelidir. Bunların yanında da tıbbi tedavi uygulanır. Ağızdan alınacak ilaçların yanı sıra insülin tedavisine de başlanabilir. Doktor bunu hastanın durumuna göre planlar.” /Umut Osman Sunci

Etiketler :
Her 4 İnsandan 1’i Şeker Hastası -
YORUM YAZ
Künye Sık Kullanılanlara Ekle Giriş Sayfam Yap Rss - Xml Siteme Ekle İletişim
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.
2011
© Bandırma Yaşam Gazetesi - Bandırma ve Bölgenin Güçlü Sesi bandırma haberleri bandırma gazete bandırmadan haberler
Kodlama : Networkbil.net