Künye Rss Siteme Ekle İletişim
GÜNDEM 1. SAYFA VİDEO-HABER EKONOMİ SPOR EĞİTİM KÜLTÜR SANAT TEKNOLOJİ KADIN AİLE YEREL
Ana Sayfa > KADIN AİLE > Diyabet Hastalarında “Ayak Sağlığı”
Diyabet Hastalarında “Ayak Sağlığı”
...
20-11-2019 07:28
KADIN AİLE
0 Yorum
2455 Okunma
Haberi Yazdır

Özel Bandırma Royal Hastanesi’nde görevli Podolog İlkem Kuruoğlu, diyabet hastalarının ayak sağlığı ile ilgili nelere dikkat etmeleri gerektiğini anlattı.

Özel Bandırma Royal Hastanesi’nde görevli Podolog İlkem Kuruoğlu, diyabet hastalarının ayak sağlıklarını diğer kişilere göre daha da çok dikkate almaları gerektiğinin altını çizdi. Diyabet hastalarının ayaklarıyla birçok problem yaşayabildiğini belirten Kuruoğlu, bu problemlere değinerek çeşitli önerilerde bulundu. Röportajımızdan öne çıkan başlıklar şu şekilde;

Diyabet Ayaklarımızı Nasıl Etkiler?

“Diyabet ayakta kas hasarına yol açabilir. Sinirlere zarar verebilir ve damarsal sorunlara yol açabilir. Damarları etkileyerek dolaşımı bozabilir. Ter ve yağ bezlerinin çalışmasını etkileyebilir. Bu da ayakta aşırı derecede kuruma ve çatlaklara sebep olur.”

Ayak ve Tırnak Bakımı

“Tüm bireylerin dikkat etmesi gerekse de, diyabet hastalarının özellikle dikkat etmesini gerektiren bazı noktalar var. Her gün mutlaka bir kez ayaklarımızı yıkamamız gerekiyor. Burada dikkat etmemiz gereken konu da suyun sıcaklığıdır. Diyabet bazen sinir hasarı ve his kaybı oluşturabildiğinden dolayı buna özellikle dikkat etmemiz gerekiyor. Ayaklarımızı yıkadığımız suyun çok sıcak olmaması gerekiyor. Çeşmeden akan suyla doğrudan ya da ılık suyla yıkayabiliriz. Sonraki aşamamız ise ayaklarımızı kurulamak. Bu genelde atlanır ama özellikle parmak aralarını iyi kurulamamız gerekiyor. Ayak mantarı genelde parmak aralarında ve nemden oluşur. Dördünce ve beşinci parmak aralarında başlangıç döneminde kendini gösterir. Kaşıntıyla başlar ve hastalar kaşıyarak bölgeyi tahriş ederler. Bu da ayak yaralarına kadar gider.

 Diyabet hastalarının ayakları aşırı kuruduğu için nemlendirici krem kullanabilirler. Eğer kuruluk fazla ise su bazlı değil, yağ bazlı kremler tercih etmeliler. Ayak tabanına ve sırtına nemlendirici kremler uygulayabiliriz ama asla parmak aralarına krem uygulamıyoruz. Çünkü bölgeyi nemli tuttuğu için ayak mantarına yol açabiliyor.

Ayak tırnaklarının kesimi noktasında da dikkat edilmesi gereken noktalar var. Ayak tırnaklarının yuvarlak kesilmesi doğru bilinen yanlışlardandır. Ayak tırnakları düz kesilmelidir. Yuvarlak ya da oval şekilde kestiğimizde tırnak batmalarına yol açabilir. Bu da ayak yaralarına ve enfeksiyona neden olabilir.”

Çorap ve Ayakkabı Seçimi

“Diyabet hastaları için çorap seçimi de önemlidir. Çorap asla ayağı sıkmamalı ve pamuk oranı yüksek olan çoraplar tercih etmeliler. Çorabın bilek kısmı sıkmamalı ve parmak noktasında dikişi az olmalıdır.

Diyabet hastalarının ayakkabı seçim noktasında da çok dikkat etmesi gerekiyor. Ayakkabı genelde akşamüzeri saatlerinde seçilmeli. Çünkü sabah ya da öğle saatlerinde seçtiğimiz ayakkabı gün boyu giydiğimizde ayağımızı sıkabilir. Ayakkabının iç tabanının sert, dış tabanının yumuşak olması gerekir. Son olarak elinizi ayakkabının içinde gezdirin ve dikişinin az olmasına özen gösterin.”

Dikkat Edilmesi Gerekenler

“Ayağımızı mutlaka gözlemlemeliyiz. Dokunmalıyız. Vücut ısımızdan farklı bir ısıda mı? Eğer ısı artışı varsa bu bölgede enfeksiyon olduğunu gösterebilir. Ayak eve ayak bileğinde kızarma, şişme var mı? Deride herhangi bir kabarcık, su toplaması, nasırlaşma, topuk çatlağı var mı? Size önemli gelmeyebilir ama bizim için çok önem teşkil edebilir.”  /Umut Osman Sunci –Özlem Kurt

 

Etiketler :
Diyabet Hastalarında “Ayak Sağlığı” -
YORUM YAZ
Künye Sık Kullanılanlara Ekle Giriş Sayfam Yap Rss - Xml Siteme Ekle İletişim
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.
2011
© Bandırma Yaşam Gazetesi - Bandırma ve Bölgenin Güçlü Sesi bandırma haberleri bandırma gazete bandırmadan haberler
Kodlama : Networkbil.net