Künye Rss Siteme Ekle İletişim
GÜNDEM 1. SAYFA VİDEO-HABER EKONOMİ SPOR EĞİTİM KÜLTÜR SANAT TEKNOLOJİ KADIN AİLE YEREL
Ana Sayfa > KADIN AİLE > Devlet Hastanesi Koah Hastalığına Dikkat Çekti
Devlet Hastanesi Koah Hastalığına Dikkat Çekti
...
22-11-2019 07:28
KADIN AİLE
0 Yorum
2564 Okunma
Haberi Yazdır

Bandırma Devlet Hastanesi, 20 Kasım Dünya KOAH Günü’nün önemine dikkat çekmek adına stant açtı.

Bandırma Devlet Hastanesi, hastane içinde açtığı stantta koah hastalığı ile ilgili bilgilendirmelerde bulunarak broşür dağıttı. 20 Kasım Dünya KOAH Günü dolayısıyla Gerçekleştirilen çalışmada, Göğüs Hastalıkları Uzmanı Başhekimim Hasan Etem Karpuz, Uz.Dr.Dilber Durmaz ve Uz.Dr.Gül Moğolkoç'un katkılarıyla KOAH konulu eğitim sunumu yapıldı. Eğitime, hastane çalışanları ve vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi.

Koah hastalığı ile ilgili şu bilgilerin içerdiği broşür dağıtıldı; “Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı” isminin baş harflerinden oluşan kısaltılmış bir hastalık ismi olan KOAH; öksürük, balgam, nefes darlığı ve hırıltılı solunum gibi belirtilerle seyreden ve nefes almayı zorlaştıran kronik (müzmin) bir akciğer hastalığıdır. Aynı zamana ilerleyici ve tam olarak geri dönüşümlü olmayan, buna karşılık önlenebilir ve tedavi edilebilir bir akciğer hastalığıdır. Buna rağmen dünya sağlık örgütü (WHO) verilerine göre dünyada en sık ölüme yol açan 3'üncü hastalıktır. Türkiye’de ise 5 milyon civarında KOAH’lı hasta bulunduğu ve her yıl bu hastalıktan 26 bin kişinin öldüğü tahmin edilmektedir.

KOAH gelişimi için en önemli risk faktörü sigara içimidir. Pipo, puro ve birçok ülkede yaygın olan tütün tüketiminin diğer yolları da KOAH gelişimi için risk oluşturmaktadır. Sigara dumanına pasif maruziyet de solunumsal semptomlara ve KOAH gelişimine katkıda bulunmaktadır. KOAH’nin diğer kanıtlanmış nedenleri, iş yeri ortamındaki tozlar ve kimyasal maddeler (buhar, iritan maddeler, dumanlar), iç ortam ve dış hava kirliliğidir.

KOAH’ta, kronik bronşit ve akciğerdeki hava keseciklerinin harabiyeti (amfizem) sonucu hava akımında kısıtlanma görülür. KOAH hastalığının ilk belirtileri uzun sureli öksürük ve balgam çıkarmadır. Bu belirtilerin yanında hırıltılı nefes alma, nefes darlığı, göğüs sıkışması ve öksürük esnasında aşırı balgam tükürme görülebilir. Ancak bu yakınmalar ani başlayıp, kısa süren, gelip geçici bir şekilde olmayıp, aylarca, yıllarca devam eden ve giderek artan bir seyir gösterir. KOAH hastalarının büyük çoğunluğu aynı zamanda sigara tiryakisi olduğundan öksürük ve balgam yakınması başlangıçta hasta tarafından sigara içimine bağlanabilir ve önemsemeyebilir. Oysa bu dönemde (erken dönemde) teşhis edilmesi hastanın geleceği için çok önemlidir. Bahsedilen risk faktörler, ve hastalık belirtileri ile doktora başvuran hastalarda standart akciğer grafisi ve “solunum fonksiyon testleri (SFT)” yapılmalıdır. Standart akciğer grafisinde KOAH’a ilişkin bulgular saptanabilmekle beraber, yukarıda sayılan belirtilere neden olan diğer akciğer hastalıkları da dışlanabilir. Solunum fonksiyon testleri ise KOAH tanısının objektif olarak kesinleştirilmesini ve hastalığın varlığında ağırlık derecesinin belirlenmesini sağlar.

KOAH’ı çok erken dönemde tanımak ve hastalığa neden olan tütün kullanımı ve diğer etkenleri ortadan kaldırmak KOAH’ın ilerlemesini durduracak tek yöntemdir. KOAH tedavisinde kullanılan pek çok ilaç ve yöntem mevcuttur; bunlar hastalığı önemli oranda geriletmektedir. Ancak hastalığı tamamen yok eden bir tedavi henüz yoktur. Bununla birlikte, yaşam tarzı değişiklikleri ve ilaç tedavileri hastanın kendisini daha iyi hissetmesine, daha aktif kalmasına ve hastalığın ilerlemesinin yavaşlamasına yardımcı olabilir.

İlaç dışı tedavilerden en önemlisi pulmoner rehabilitasyondur ve nefes darlığı olan her evredeki KOAH hastasına uygulanabilmektedir. Pulmoner rehabilitasyon kronik akciğer hastalığının kişilerde hastalığın yol açtığı engelliliğin azaltılması, sağlığını geliştirmeyi amaçlayan ve fonksiyonel kapasiteyi maksimuma çıkarmak için uygulanan geniş bir programdır. Pulmoner rehabilitasyon; egzersiz programı, hastalık yönetimi eğitimi, beslenme ve psikolojik danışma kavramlarını içermekte ve kişiye özgü planlanmaktadır.” /Umut Osman Sunci

Etiketler :
Devlet Hastanesi Koah Hastalığına Dikkat Çekti -
YORUM YAZ
Künye Sık Kullanılanlara Ekle Giriş Sayfam Yap Rss - Xml Siteme Ekle İletişim
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.
2011
© Bandırma Yaşam Gazetesi - Bandırma ve Bölgenin Güçlü Sesi bandırma haberleri bandırma gazete bandırmadan haberler
Kodlama : Networkbil.net