Künye Rss Siteme Ekle İletişim
GÜNDEM 1. SAYFA VİDEO-HABER EKONOMİ SPOR EĞİTİM KÜLTÜR SANAT TEKNOLOJİ KADIN AİLE YEREL
Ana Sayfa > EĞİTİM > Matematik Terimlerinin Yanlış Kullanılmasına İsyan Etti
Matematik Terimlerinin Yanlış Kullanılmasına İsyan Etti
...
23-11-2019 07:28
EĞİTİM
0 Yorum
707 Okunma
Haberi Yazdır

Emekli Matematik Öğretmeni Alim Şahin, matematikteki bazı basit terimlerin milletvekilleri, bakanlar ve hatta televizyon spikerleri tarafından dahi yanlış kullanıldığını belirterek duruma tepki gösterdi.

Bandırma’da yaşayan emekli matematik öğretmeni Alim Şahin, hepimizin okullarda öğrendiği ama günlük hayatta belki de hepimizin yanlış kullandığı matematik terimlerine dikkat çekerek, doğru kullanımlarını hatırlattı. Şahin, bu yanlışların üst mevkideki insanlarca ve televizyonlarda da sıkça yapıldığını belirterek konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi;

“Öncelikle rakam ve sayı terimleri birbirinden farklı kullanılmaktadır. Örneğin, deniyor ki “Rakamlar büyümüştür.” Matematikte rakamlar 0-9 arası olanlardır. 10 ve 10’dan sonra olan yazımların hepsi sayıdır. Bunu en yüksek kadememizden en düşük kadememize kadar yaşantımızda yanlış kullanıyoruz. Rakamla sayıları birbirinden ayıralım.

Bir diğer yanlışta “Kilo,” denmesidir. Kilo diye bir şey yoktur. Ağırlık ve uzunluk ölçüleri evrenseldir. Fransa’da bir müzede bunlar saklanmaktadır. Kilo değil, kilogramdır. Kısaltılmışı kg, okunuşu kilogramdır. Adı İbrahim olan bir kişiye İbo denilmesi ne kadar garipse, kilograma kilo denilmesi de öyledir.

Uzunluk belirtirken ise yapılan bir yanlış daha var. Uzunluk ölçüsü olarak santim kullanıyorlar. Santim değil santimetredir. Santim uzunluk ölçüsü değil bir para birimidir. Kısaltılmışı cm olarak yazılır ve okurken santimetre dememiz gerekir.

Bir de “tek” kelimesi, “bir” anlamında kullanılmaz. Sadece “bir” anlamında kullanıyorsak mutlaka “bir” sözcüğünü kullanmamız gerekir. Bir ve tek farklı şeylerdir.

Şu günlerde bütçe görüşmeleri yapılırken bu noktalara dikkat edilmelidir. Ben matematik öğretmeni olarak bu yanlışlardan rahatsızlık duydum.”  /Umut Osman Sunci

Etiketler :
Matematik Terimlerinin Yanlış Kullanılmasına İsyan Etti -
YORUM YAZ
Künye Sık Kullanılanlara Ekle Giriş Sayfam Yap Rss - Xml Siteme Ekle İletişim
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.
2011
© Bandırma Yaşam Gazetesi - Bandırma ve Bölgenin Güçlü Sesi bandırma haberleri bandırma gazete bandırmadan haberler
Kodlama : Networkbil.net