Künye Rss Siteme Ekle İletişim
GÜNDEM 1. SAYFA VİDEO-HABER EKONOMİ SPOR EĞİTİM KÜLTÜR SANAT TEKNOLOJİ KADIN AİLE YEREL
Ana Sayfa > EĞİTİM > Öğrencilere Deprem Konusunda Seminer Düzenlendi
Öğrencilere Deprem Konusunda Seminer Düzenlendi
...
29-11-2019 07:00
EĞİTİM
0 Yorum
1309 Okunma
Haberi Yazdır

Bandırma Bahçeşehir Koleji’nde öğrencilere yönelik deprem nedir? depremlerin oluş nedenleri ve türleri konulu seminer düzenlendi.

Türkiye Mimarlar Mühendisler Odası Güney Marmara Şubesi temsilcisi Yüksek Jeoloji Mühendisi Engin Er ve İl temsilci yardımcısı Jeoloji Mühendisi Aysun Aykan, Bahçeşehir Kolejinde “deprem nedir, depremden korunmak için ne gibi tedbirler alacağız, depremden sonra nasıl hareket etmeliyiz” konusunda önemli bilgiler verdiler. Seminer sonunda öğrencilerin soruları konuşmacılar tarafından tek tek cevaplandırıldı.

Deprem Nedir?

Yeryüzünde duyulan ve kökeni doğal olan yer sarsıntılarına deprem denir. Bunlar katı-rijit litosfer bloklarının kırılmaları ve kaymaları sonucu açığa çıkan elastik deformasyon enerjisinin deprem dalgaları şeklindeki titreşim hareketleridir. Depremler çoğunlukla yer kabuğunda ( litosferde) ve daha az sayıda üst mantoda oluşurlar ve faylara bağlı olarak onlarla birlikte meydana gelirler. Deprem yavaş yavaş biriken enerjinin aniden ortaya çıkması sonucu oluşan bir doğa olayıdır. Ayrıca deprem, her yönüyle birçok bilimsel çalışmaya konu olmasına rağmen henüz tam olarak, zamanı, yeri, büyüklüğü (magnitüd) özellikleri bilinmeyen, olması kaçınılmaz ve beklenen bir doğa olayı olarak da tanımlanabilir.

Aile Bireyleri İle Acil Durum Planı Yapılmalı

Deprem sonunda, deprem planının oluşturulması çok önemlidir. Yaşam üçgenini unutma (beyaz eşyanın yanında, ebadı kadar dibinde durabilirsiniz) Yapısal hasar varsa, depremler binayı yıkabilir hemen boşaltmamız gerekir. Aile bireyleri ile acil durum planı yapılmalı. Eşyalarını güvenli yerleştir ve sabitle. (eşyaları sabitlememiz gerekiyor yoksa eşyaların üzerimize devrilmesi gibi kayıplar yaşanabilir. Afetlere hazırlıklı olmak, gelişmiş bir toplum olmanın ön koşullarından biridir. Ülkemizde gerçeği olan deprem konusunu sürekli gündeme getirmemiz, bu konuda eğitim vermemiz gerekir. Bilinçli bireyler yetiştirmek adına öncelikle okullarda deprem konusunda eğitimler verilmelidir. Seminer sonunda öğrencilerin depremle ilgili sorduğu soruları Yüksek Jeoloji Mühendisi Engin Er cevaplayarak önemli bilgiler verdi.

Bahçeşehir Koleji Müdürü Mebrike Balkar, seminere konuşmacı olarak katılmaları nedeniyle Yüksek Jeoloji Mühendisi Engin Er ve Jeoloji Mühendisi Aysun Aykan’a okulu adına teşekkür edip çiçek takdiminde bulundu.  /Ahmet Türkmen-Umut Osman Sunci

Etiketler :
Öğrencilere Deprem Konusunda Seminer Düzenlendi -
YORUM YAZ
Künye Sık Kullanılanlara Ekle Giriş Sayfam Yap Rss - Xml Siteme Ekle İletişim
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.
2011
© Bandırma Yaşam Gazetesi - Bandırma ve Bölgenin Güçlü Sesi bandırma haberleri bandırma gazete bandırmadan haberler
Kodlama : Networkbil.net