Künye Rss Siteme Ekle İletişim
GÜNDEM 1. SAYFA VİDEO-HABER EKONOMİ SPOR EĞİTİM KÜLTÜR SANAT TEKNOLOJİ KADIN AİLE YEREL
Ana Sayfa > KÜLTÜR SANAT > Balıkesir’in ‘Ateşe Koşan Kadınlar’ı
Balıkesir’in ‘Ateşe Koşan Kadınlar’ı
...
06-12-2019 07:00
KÜLTÜR SANAT
0 Yorum
608 Okunma
Haberi Yazdır

Özel bir prodüksiyon şirketi tarafından erkek egemen meslek gruplarında çalışan kadınların konu edileceği “İlham Veren Kadınlar” belgesel serisinin ilk filmi “Ateşe Koşan Kadınlar” Balıkesir İtfaiyesi’nde çekildi. 3 kadın itfaiye erinin hikâyelerinin anlatıldığı belgeselin lansmanı İstanbul’da ünlü isimlerin katılımıyla gerçekleştirildi. Erkek egemen meslek gruplarında çalışan kadınların hikâyelerini ele alan bir belgesel serisi hazırlamak için “İlham Veren Kadınlar” projesini başlatan özel bir prodüksiyon şirketi, serinin ilk filmini Balıkesir Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığının 3 kadın personeliyle çekti. Türkiye’de sayıları oldukça az olan kadın itfaiyecilerin hikâyesinin anlatıldığı “Ateşe Koşan Kadınlar” isminin verildiği belgesel için; yaptığı çalışmalar, fiziki koşullarındaki yeterlilik ve en önemlisi bünyesinde 11 kadın itfaiyeci bulundurularak bu anlamda Türkiye’de öncü olan Balıkesir İtfaiyesi’ni seçen film ekibine, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz da gereken tüm desteği verdi.

Çekimler Bir Haftada Tamamlandı

Proje için Balıkesir Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı ile beraber çalışan ekip; Gubse Balkaya, Hümeyra Karabey ve Merve Öztürk’ün hikâyelerini kayıt altına aldı. Her biri canları pahasına göreve atılmak için hazırda bekleyen kadın itfaiyecilerin çekimleri bir haftada tamamlandı.

İzleyenlerin Beğenisini Kazandı

Birçok ünlü ve sektörün önde gelen isimlerinin katılımıyla İstanbul’da gerçekleştirilen lansmanla basına tanıtılan “Ateşe Koşan Kadınlar” belgeseli izleyenlerin beğenisini kazandı.

Kadınların Mücadele Ettiği Önyargılar Konuşuldu

Büyük ilgi gören belgesel gösteriminin ardından Ceren Akdağ moderatörlüğünde Wavemaker CEO’su Neslihan Olcay, MediaCat Türkiye Genel Yayın Yönetmeni Pelin Özkan ve Oyuncu-Yapımcı Tuba Ünsal ile Türkiye’de çalışan kadınları ve mücadele ettikleri önyargıların konuşulduğu bir panel gerçekleşti. Projenin yapımcısı Aslı Şeyda Engel, bu ilk bölümün sadece bir başlangıç olduğu ve markaların, paydaşların desteği ile bu seriyi on üç bölüme tamamlayıp, her bölümde farklı bir erkek egemen meslekteki kadınların hikâyesinin anlatılacağını belirtti. Belgesel serisinin diğer bölümlerinde; Deniz Kokan Kadınlar, Yer Altındaki Kadınlar, Yüksekteki Kadınlar gibi farklı bir meslek grubu ve o meslek grubunda çalışan 3 farklı kadının hikâyesi ele alınması planlanıyor.

“Balıkesir İtfaiyesi Olarak Bu Konuda Öncü Olacağız”

Gecenin sonunda konuşan Balıkesir İtfaiye Daire Başkanı Halil Yılmaz, bu tarz kadın projelerinin her zaman desteklenmesi gerektiğini belirterek “Bu çalışmada esas olan kadınlarımızın gücü. Biz, kadınlarımızla daha güçlüyüz. Balıkesir İtfaiyemizin de bu konuda örnek ve öncü olduğuna inanıyorum. Bununla ilgili birçok çalışma gerçekleştiriyoruz. Ekip, Balıkesir’e geldiğinde konuyu başkanımıza açtık o da yardımcı olmaktan memnuniyet duyacağını belirtti. Bu çalışmanın özelinde kadın vardı, kadınlarımızın gücü vardı ama biz itfaiyeciler yıllardır sesimizi duyurmak için çok uğraşıyoruz. İtfaiyeciler, belki bir polis ya da asker gibi değil ama 24 saat insanımızın canı için malı için nöbet tutuyorlar gerçekten çok kutsal bir görevi yerine getiriyorlar. Önümüzdeki yıllarda kadınlarımızın itfaiyelerde daha üst düzey pozisyonlara da geldiğini göreceksiniz yine Balıkesir İtfaiyesi olarak bu konuda öncü olacağız.” diye konuştu.  /Haber Merkezi

 

Etiketler :
Balıkesir’in ‘Ateşe Koşan Kadınlar’ı -
YORUM YAZ
Künye Sık Kullanılanlara Ekle Giriş Sayfam Yap Rss - Xml Siteme Ekle İletişim
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.
2011
© Bandırma Yaşam Gazetesi - Bandırma ve Bölgenin Güçlü Sesi bandırma haberleri bandırma gazete bandırmadan haberler
Kodlama : Networkbil.net