Künye Rss Siteme Ekle İletişim
GÜNDEM 1. SAYFA VİDEO-HABER EKONOMİ SPOR EĞİTİM KÜLTÜR SANAT TEKNOLOJİ KADIN AİLE YEREL
Ana Sayfa > KÜLTÜR SANAT > “Armağan İle El Ele” Resim Sergisi Sanatseverlerden Tam Not Alıyor
“Armağan İle El Ele” Resim Sergisi Sanatseverlerden Tam Not Alıyor
...
27-12-2019 05:00
KÜLTÜR SANAT
0 Yorum
1014 Okunma
Haberi Yazdır

Ressam ve Şair Gültekin Özcan’ın 4 Yıllık Çalışmalarının Ürünü Olan “Armağan İle El Ele” Resim Sergisi Büyük Beğeni Topluyor.

Ressam ve Şair Gültekin Özcan’a ait “Armağan İle El Ele” adlı resim sergisinin açılışı Bandırma Belediyesi Kültür ve Sanat Merkezi Sergi Salonu’nda gerçekleştirildi. 4 yılda tamamlanan ve toplam 68 yağlı boya eserin yer aldığı sergi 4 Ocak 2020 gününe kadar açık kalacak.

Ressam ve Şair Gültekin Özcan ile sergi ve sergideki eserler üzerine soru-cevap şeklinde gerçekleştirdiğimiz röportajdan öne çıkanlar şu şekilde;

Serginizin adı nereden geliyor?

“Sergimin ismini “Armağan İle El Ele” diye belirledik. Armağan torunumun adıdır. O da iki yaşından beri kendince bir şeyler karalıyor. Bir kısmını fotoğraflarını çekerek sakladım. Onlar için bir mutluluk, bir anı olsun istedim. Sergide onun da çalışmalarından örnekler var.”

Eserlerinizde ne anlatmak istediniz?

“Benin ekolüm kuru ağaç. Resimlerimde peyzaj ve kuru ağaç çalışmaları yapıyorum. Sergimin konsepti ise Yörük çadırlarıydı. Ulu önderimizin güzel bir sözü vardı. Yörük çadırından duman tüttüğü sürece kurtuluş için her zaman ümit vardır. Ben eserlerimde her zaman bir tür imgelere yer veririm. Resimlerimde bayrak kullandım, hayatları çok çetin geçen Yörük kadınlarını çizdim, bozkırın yani İç Anadolu’nun vazgeçilmezi kavak ağaçlarını resmettim. Tevfik Fikret, kavak ağacını seven görmedim, çünkü o dosdoğrudur der. Anadolu’da kavak ağacı çok önemlidir. Kavak ağacı çatıdır, evdir, yuvadır. Hayatımızın önemli bir yerini işgal eder, bu soylu ve dik ağaç.”

Sergide kaç eseriniz var? Eserlerinizi ne kadar zamanda tamamladınız?

“Sergide toplam 68 çalışmam var. En son 2015 yılında sergi açmıştım ve o günden bu yana 4 yıl geçti. Yani eserlerim 4 yıllık bir çalışmanın ürünüdür. Hepsi yağmur gibi çıktılar. Hiç duramıyordum. Hep resim yapmak istedim. Damlaya, damlaya göl olur misali bu sergimiz doğdu.  İş, Sanat Atölyesi’nde hala çalışmalarıma devam ediyorum.”

Sizin için ayrı bir yeri olan eseriniz var mı?

“Ergan Dağı, Erzincan’da torunuma baktığım dönemde benim hayatımda çok önemli bir yer aldı. Hep onunla konuştum diyebilirim. Her sabah kalktığımda sis altındaydı. Beni çok etkiledi ve çok resimseldi. Bandırma’ya dönünce, atölyeye gittiğimde ilk işim olarak Ergan’ı çalışacağım dedim. Bütün çalışmalarım gibi Ergan Dağı’nı da hayalimden resmettim. Belki de bu yüzden yeni bir tuvale başlarken hiçbir gün bugün de ne çizeceğim, ne yapacağım kaygısı taşımadım.”

Armağan’ın çalışmalarından bahsetmek ister misiniz?

“Armağan iki yaşındaydı. Ona bir yazboz tahtası almıştık. Çok güzel şeyler çiziyordu. Ben fotoğraflayana kadar çoğunu kaçırdık. Fotoğraflayabildiğim kadarına sergimde yer verdim. Sergime gelenler 2 yaşındaki bir çocuğun hayal dünyasını, ilk resimlerini, ilk çizdiklerini görebilirler.”

Eklemek istediğiniz var mı?

“Misafirlerimden ve ressam dostlarımdan çok olumlu yorumlar aldım. Bunun için hepsine çok teşekkür ediyorum. Ali Dülger hocamız da sergimizi gezdi. Her sergimde biraz daha mesafe aldığımı söyledi. Bunlar benim için onur verici oldu. Sergimi ziyaret eden herkese çok teşekkür ederim.” /Umut Osman Sunci

 

 

Etiketler :
“Armağan İle El Ele” Resim Sergisi Sanatseverlerden Tam Not Alıyor -
YORUM YAZ
Künye Sık Kullanılanlara Ekle Giriş Sayfam Yap Rss - Xml Siteme Ekle İletişim
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.
2011
© Bandırma Yaşam Gazetesi - Bandırma ve Bölgenin Güçlü Sesi bandırma haberleri bandırma gazete bandırmadan haberler
Kodlama : Networkbil.net