Künye Rss Siteme Ekle İletişim
GÜNDEM 1. SAYFA VİDEO-HABER EKONOMİ SPOR EĞİTİM KÜLTÜR SANAT TEKNOLOJİ KADIN AİLE YEREL
Ana Sayfa > EĞİTİM > Manas'ın Yankısı: Cengiz Aytmatov Konulu Panel Düzenlendi
Manas'ın Yankısı: Cengiz Aytmatov Konulu Panel Düzenlendi
...
29-12-2019 05:00
EĞİTİM
0 Yorum
957 Okunma
Haberi Yazdır

Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Türkoloji Topluluğu tarafından Manas'ın Yankısı: Cengiz Aytmatov konulu panel  düzenlendi.

Moderatörlüğünü Onyedi Eylül Üniversitesi öğretim üyelerinden Dr. Öğr. Üyesi Bahtiyar Aslan'ın yaptığı panele Prof. Dr. Ramazan Korkmaz ve Prof. Dr. Orhan Söylemez konuşmacı olarak katıldı.    

Panelde ilk olarak  Prof. Dr. Ramazan Korkmaz söz aldı. Korkmaz Cengiz Aytmatov hakkında anılarını anlatarak başladığı konuşmasında  Aytmatov'un hayatı hakkında detaylı bilgi verdi. Korkmaz, Aytmatov'un küçük yaşta babasından ayrı düşme hikayesinden bahsettiği konuşmasında, "Bu nedenle Aytmatov'un eserlerinde hep yolları beklenen baba var. " dedi. Aytmatov'un "Vefa erdemdir, vefası olmayan insanların erdemi de olmaz." sözünü hatırlatan Korkmaz, "Biz yaşadığımız dünyada yalnız değiliz; toprağa, taşa, ağaçlara kısaca tüm canlılara karşı sorumluyuz. İnsan karakteri zorluklar karşısında ortaya çıkar. İnsan karakteri büyük olaylarla, parayla, ölümle sınandığında ortaya çıkar." diye konuştu. Korkmaz, "Aytmatov hikayesinde mankurtlaşan, yani bilinci silinen insanları işliyor. Mankurtlaşma insanlık tarihinin en büyük tehditlerinden biridir diyor Aytmatov. Buna karşı dururken de çok ümitsiz değil. Bundan çıkış yolu olarak ana dile dönüşü görüyor. Heidegger'in dediği gibi ana dil varlığımızın evidir. Bir diğer çıkış yolu ise dünyaya ve insana dönüş. Yeniden insana dönmek ve önemsemek ve eşref-i mahlukat olarak onu değerlendirmek. Ve tanrıya dönüş. Tanrı değerler dizginizin zirvesindedir. Tüm toplumlarda yücelik algınızın zirvesi tanrıdır ve onu korumak gerekir." dedi. Psikanalistler rüya görüyorsanız zihin dünyanız sağlıklıdır, rüya görmüyorsanız problem vardır diyorlar. Sanatkarlar toplum rüyasını gören kişilerdir. Rüya görenlerimiz çok olsun." dedi.

Panel Prof. Dr. Orhan Söylemez'in Cengiz Aytmatov'un yaratıcı yazar dünyasına dair anlatımıyla devam etti. Söylemez konuşmasının başında Aytmatov ile tanışma hikayesinden bahsetti. Söylemez konuşmasına  Aytmatov'un kitapları üzerinden yaptığı yolculuk ile devam etti. Öğrencilerin yoğun ilgi gösterdiği konferans topluca çekilen hatıra fotoğrafı ile sona erdi. /Haber Merkezi

Etiketler :
Manas'ın Yankısı: Cengiz Aytmatov Konulu Panel Düzenlendi -
YORUM YAZ
Künye Sık Kullanılanlara Ekle Giriş Sayfam Yap Rss - Xml Siteme Ekle İletişim
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.
2011
© Bandırma Yaşam Gazetesi - Bandırma ve Bölgenin Güçlü Sesi bandırma haberleri bandırma gazete bandırmadan haberler
Kodlama : Networkbil.net