Künye Rss Siteme Ekle İletişim
GÜNDEM 1. SAYFA VİDEO-HABER EKONOMİ SPOR EĞİTİM KÜLTÜR SANAT TEKNOLOJİ KADIN AİLE YEREL
Ana Sayfa > GÜNDEM > Başkan Özgör’den Kooperatife Sitem
Başkan Özgör’den Kooperatife Sitem
...
14-01-2020 05:00
GÜNDEM
0 Yorum
749 Okunma
Haberi Yazdır

Erdek Zeytin Tarım Satış Kooperatifi Mali Genel Kurulu’nda Konuşan Erdek Ziraat Odası Başkanı Haluk Özgör, Yönetimi Kurulunu Üreticinin Hakkını Aramamakla ve Şeffaf Olmamakla Eleştirdi.

Marmara Birlik S.S. 162 Sayılı Erdek Zeytin Tarım Satış Kooperatifi Mali Genel Kurulu’nda konuşma yapan Erdek Ziraat Odası Başkanı Haluk Özgör, eleştirileri ardı ardına sıralayarak deyim yerindeyse verdi veriştirdi. Başkan Ramazan Şenol ve yönetim kurulunu üreticinin hakkını aramamakla ve şeffaf olmamakla suçlayan Ziraat Odası Başkanı Haluk Özgör, “Hakkımızı arayacak, hakkımızı savunacak bir yönetim istiyoruz,” dedi.

Ziraat Odası Başkanı Haluk Özgör, “Marmara Birlik artık kooperatifçilikten çıktı, şirket görünümüne büründü. Üreticiden ve ortaklarından tamamen uzaklaştığını bizler fark ediyoruz. Marmara Birlik kendini kapatmış, kapalı bir kutu. Gündem yapıyorlar, kimsenin haberi yok. Oda başkanı olarak benim bile haberim yok. Hiçbir üreticiyi çağırmadan 20-30 kişiyle genel kurul yapmak, gündem maddelerini bir an önce geçelim gidelim istiyorlar. Geçtiğimiz yılı ibra edelim, önümüzdeki 3 yılı da açalım, ortak baksın işine diyorlar.

Geçen senenin aynı fiyatlarıyla zeytin verdik. Nasıl para kazanacağız? Marmara Birlik 4 Aralık 2019 tarihinde dergi çıkartmış. Hidayet Başkan diyor ki, yaptığımız araştırma sonucu İlçe Tarım Müdürlüklerine ve Ziraat Odalarına zeytinin kilogram başı maliyetini hesaplattık, 5 lira çıktı. Ben döktüğüm zeytinin ortalamasına baktığımda kilosu 4,95’e geliyor. Peki benim zararımı kim karşılıyor? Geçen sene 3 bin kişi ürün dökemedi. Sermaye artırımı borçları duruyor. Sermaye artırımı borçlarına %24,5 faiz yazdılar. 100 lira borcun varsa 25 lira da faiz ödedin.

Marmara Birlik’in bu anlayıştan acilen kurtulması gerekiyor. Şeffaf bir yönetim anlayışıyla köy, köy gezip herkese bunları anlatacaksınız. Üreticinin hakkını aramak ne kadar benim görevimse, sizin de o kadar göreviniz. Ben bütün köyleri gezdim. Her köyde, her kahvede konuşma yaptım. Siz de hakkımızı arayın. Masaya vuracaksınız. Burada 4 bin 900 ortağınız var. Dava ekmek davası, herkes ekmeğine sahip çıkmak zorunda. 10 yıl sonra kooperatif battığı zaman, bana kimse hakkımızı aramadın diyemez. Benim hiçbir vefa borcum yok. Biz de hakkımızı arayacak, hakkımızı savunacak bir yönetim istiyoruz.

Seçildikten 11 ay sonra ne sıkıntınız vardı da Mali Genel Kurul yapıp maaş istiyorsunuz. Seçimlerde maaş istemediğinizi söylediniz. Şimdi derdiniz ne, para istiyorsunuz? Kooperatifi kara geçirin almak istediğiniz maaşın 2 katını alın. Yeter ki kooperatif zararda değil, karda olsun,” dedi./Umut Osman Sunci

Etiketler :
Başkan Özgör’den Kooperatife Sitem -
YORUM YAZ
Künye Sık Kullanılanlara Ekle Giriş Sayfam Yap Rss - Xml Siteme Ekle İletişim
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.
2011
© Bandırma Yaşam Gazetesi - Bandırma ve Bölgenin Güçlü Sesi bandırma haberleri bandırma gazete bandırmadan haberler
Kodlama : Networkbil.net