Künye Rss Siteme Ekle İletişim
GÜNDEM 1. SAYFA VİDEO-HABER EKONOMİ SPOR EĞİTİM KÜLTÜR SANAT TEKNOLOJİ KADIN AİLE YEREL
Ana Sayfa > GÜNDEM > Serbest Biniş Kartlarına Kota Uygulanamaz
Serbest Biniş Kartlarına Kota Uygulanamaz
...
14-01-2020 05:00
GÜNDEM
0 Yorum
427 Okunma
Haberi Yazdır

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi tarafından Gazi ve Gazi yakınları, Şehit yakınları, engelliler ve 65 yaş üstü vatandaşların serbest biniş kartlarına kota konulması tepkilere neden olmakta.

Balıkesir Büyükşehir Meclis Üyesi Dr. Selim Panç, Bandırma Kent Konseyi Başkanı Dr. Murat Ergöz, bazı dernek başkanlarıyla birlikte yaptıkları toplantıda Balıkesir Büyükşehir Belediyesi tarafından Şehit yakınları, Gazi ve Gazi yakınları, engelliler ve 65 yaşını doldurmuş Türk vatandaşlarına verilen serbest biniş kartlarına konulan sınırın kaldırılmasını istediler. Toplantıda, CHP Bandırma Belediye Meclis Üyesi Hüseyin Koçyiğit’te destek verdi.

Bu konuda açıklamada bulunan Dr. Selim Panç, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Meclis Başkanlığına kendisiyle birlikte Tancan Barçin, Canan Kırdar, Basri Ersan Kırbaş’ın da imzasının yer aldığı dilekçeyle başvurduklarını söyledi.

Dri Selim Panç, 09.o1.2020 tarihli dilekçedeki ayrıntıları şöyle belirtti.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının ücretsiz veya indirimli seyahat kartları yönetmeliği 4.3.2014 tarih 28931 sayılı resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girmiştir. Bu yönetmeliğe göre;

  1. Şehit Yakınları, Gaziler ve Gazi Yakınları
  2. Sağlık Kurulu tarafından %40 engeli olduğu rapor edilmişler
  3. 65 yaşını doldurmuş Türk vatandaşları
  4. Devlet sporcuları gibi kimlerin ve ne şekilde yararlanacakları açıkça belirtilmiştir. Demiryolları ve Denizyollarının şehir içi ve şehirlerarası hatlarında, Belediye ve Belediye tarafından kurulan Belediyeler tarafından yetki verilen özel şahıs veya şirketlere verilen toplu taşımalardan ücretsiz olarak yararlanırlar denilmektedir. Balıkesir Büyükşehir Belediyesinin 2019/096 sayılı kararında, Bakanlığın yönetmeliğine uymayan çelişkiler bulunmaktadır.

Buna göre;

  1. Hak sahipleri Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, İl Müdürlükleri tarafından ücretsiz olarak aldıkları kartları ibraz etmeleri yeterli olmalıdır. Balıkesir Büyükşehir Belediyesinin aldığı bu kararla ücret karşılığı yeni bir kart daha çıkartılmakta, bu karttan yıllık vize ücreti istenmektedir. Balkart, Bankart gibi ikinci bir karta gerek olmamalıdır.
  2. Aylık 80 biniş hakkı sınırlaması kaldırılmalıdır.
  3. Gün içerisinde biniş saat sınırlaması getirilemez. Hak sahipleri bu kartlar ile 24 saat seyahat edebilmelidir.
  4. Bu kartlar, Türkiye’deki tüm Belediyelerde geçerlidir. Balıkesir dışından gelen hak sahiplerinden kart çıkartılması istenmektedir.
  5. 65 yaş üstü vatandaşların nüfus kağıdının gösterilmesi yeterli olmalıdır. /Ahmet Türkmen-Umut Osman Sunci

Etiketler :
Serbest Biniş Kartlarına Kota Uygulanamaz -
YORUM YAZ
Künye Sık Kullanılanlara Ekle Giriş Sayfam Yap Rss - Xml Siteme Ekle İletişim
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.
2011
© Bandırma Yaşam Gazetesi - Bandırma ve Bölgenin Güçlü Sesi bandırma haberleri bandırma gazete bandırmadan haberler
Kodlama : Networkbil.net