Künye Rss Siteme Ekle İletişim
GÜNDEM 1. SAYFA VİDEO-HABER EKONOMİ SPOR EĞİTİM KÜLTÜR SANAT TEKNOLOJİ KADIN AİLE YEREL
Ana Sayfa > GÜNDEM > ERDEK PİLOT BÖLGE SEÇİLDİ
ERDEK PİLOT BÖLGE SEÇİLDİ
...
22-01-2020 05:00
GÜNDEM
0 Yorum
382 Okunma
Haberi Yazdır

Türkiye Deniz Çevresi Stratejisinin oluşturulması (DÇS) Projesinde, Erdek pilot bölge olarak seçildi.

Erdek ve Körfezde, deniz ile etkileşim halinde olan sektörlerin belirlenerek, ilgili sektörlere yönelik sosyo-ekonomik analiz çalışması yapılması planlanıyor.
Bu çalışmalar kapsamında, Erdek Belediyesi Meclis Salonunda kapsamlı bir toplantı düzenlendi.

Projeyi Bakanlık Koordine Ediyor
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı koordinasyonunda ve Tübitak/Mam yürütücülüğünde başlatılan Deniz Çevresi Stratejisi toplantısına, Erdek Belediye Başkanı Hüseyin Sarı Başkanlık yaparken, yine proje kapsamında olan Bakanlık temsilcisi, Valilik, Kaymakamlık, Büyükşehir, BASKİ, Erdek Belediyesi, Erdek Liman Başkanlığı, Ticaret Odası, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü, Erdek Meslek Yüksek Okulu, Agrida Tarım ve Turizm Derneği ve Erdek Su Ürünleri Kooperatifi temsilcileri katıldı.

Erdek Ve Körfezin Deniz Stratejisi Belirlenecek
Toplantıya katılan proje ekibi; “Erdek Körfezi ve çevresindeki balık avcılığı”, “bölgemizdeki su ürünleri yetiştiriciliği”, “midye çiftlikleri”, “Erdek çevresindeki katı atık depoları”, “derin deşarjlar”, “gemilerin atıkları”, “balıkçı barınakları”, “ilçemizdeki turizm birimleri”, “Erdek Körfezinde denize bırakılan yapay resifler ve zaman içindeki faydaları” konu başlıklarında karşılıklı fikir alış verişinde bulundu. Yine bu çerçevede, toplantıya katılan ve proje ekibinden oluşan küçük bir grupla pilot bölge olan Erdek Körfezinde teknik ziyaret gerçekleştirilmesi ve Erdek Körfezi ile ilçemiz merkezindeki verilerin yerinde toplanması, bölgemizin gezilmesi amacı ile bir arazi çalışması yapılmasına karar verildi.

Pilot Bölge Erdek’teki Projenin Hedefi
Proje kapsamında tüm denizlerimiz için iyi bir çevresel duruma ulaşmak için, gerekli önlemler belirlenecek ve bu kapsamda güncel olan kısa, orta ve uzun vadede “Önlemler Programı” hazırlanacak. Öngörülen önlemler programı için maliyet-fayda analizi yapılacak ve bu analiz yapılırken, önerilen program ile mevcut önlemlerin çevresel hedeflere ulaşmaya ne ölçüde katkı sağlandığı araştırılacak. Ardından projedeki boşluklar belirlenerek tekrar gözden geçirilecek. Ayrıca Türkiye için oluşturulacak önlemler programında yer alan tedbirler, sektörler bazında önceliklendirilerek, ardından gruplanması yapılacak ve maliyetleri belirlenecek. /Haber Merkezi

Etiketler :
ERDEK PİLOT BÖLGE SEÇİLDİ -
YORUM YAZ
Künye Sık Kullanılanlara Ekle Giriş Sayfam Yap Rss - Xml Siteme Ekle İletişim
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.
2011
© Bandırma Yaşam Gazetesi - Bandırma ve Bölgenin Güçlü Sesi bandırma haberleri bandırma gazete bandırmadan haberler
Kodlama : Networkbil.net