Künye Rss Siteme Ekle İletişim
GÜNDEM 1. SAYFA VİDEO-HABER EKONOMİ SPOR EĞİTİM KÜLTÜR SANAT TEKNOLOJİ KADIN AİLE YEREL
Ana Sayfa > EKONOMİ > BASİAD, İhracatta 2019’da Yaşanan 30 Milyon Dolarlık Düşüşe Dikkat Çekti
BASİAD, İhracatta 2019’da Yaşanan 30 Milyon Dolarlık Düşüşe Dikkat Çekti
...
26-01-2020 05:00
EKONOMİ
0 Yorum
1498 Okunma
Haberi Yazdır

BASİAD Başkanı Abdullah Bekki, Balıkesir’de 2019 yılında yapılan ihracatın bir önceki yıla göre 30 milyon dolar gerileyerek, 585 milyon 453 bin dolar olarak gerçekleştiğini ve 2018’e göre 30 milyon dolarlık gerileme olduğunu açıkladı. Bekki, “Balıkesir büyüme ve kalkınma ihtiyacında olan bir il. Bu hedef doğrultusunda ilimize en büyük katkıyı yapacak olan yeni ihracat hamleleridir. Balıkesir ihracatı 2020 yılının başında odak kabul edilerek top yekun ele alınmalı ve üzerinde ısrarla durulmalıdır. Projeler ihracat odaklı geliştirilmeli. İhracatın artması kaliteye, profesyonelliğe, kurumsallığa ve iş yönetimi ile ilgili başarılı süreçleri de getirecek” dedi.

Balıkesir’in ihracatının dörtte birini gerçekleştiren Balıkesir Sanayici ve İşadamları Derneği (BASİAD) yöneticileri yaptıkları ihracat değerlendirme noktasında 2019’da yaşanan 30 milyon dolarlık ihracat düşüşüne dikkat çekti, kenti yönetenlerin ve iş dünyasının el ele vererek ihracat odaklı çalışma yapmasını istedi.

2019 yılında bir önceki yıla oranla 30 milyon dolar gerileyen Balıkesir ihracat yolculuğunun sorunlarını değerlendiren BASİAD Başkanı Abdullah Bekki, “Balıkesir ihracatı 2019 yılını 585 milyon 453 bin dolar ile kapayarak; 2018 yılında gerçekleştirdiği ihracat toplamı olan 615 milyon 416 bin doların yaklaşık 30 milyon dolar gerisinde kaldı.

“Komşularla Yaşanan Sorun Etkili Oldu”

İhracat düşüşünde komşularımız ile baş gösteren sorunlar neticesinde; başta Irak, Suriye, gibi pazarlardaki daralma etkili oldu. Her şeye rağmen en azından Balıkesir açısından 2013’te gerçekleşen ihracatın bu yıl yakalanması bekleniyor. Öncelikle ihracat eğitimlerinde teorik bilgiye dayanan ve pratiğini yapmamış kişilerce verilmesinin reel artışta bir fayda sağlamadığı düşüncesindeyiz. Eğitimlerin rakiplerimizin hızla yol aldığı bir dönemde konusunda uzman ve sektör fiili tecrübesi olan kişilerce verilmesi etkili olacak” dedi.

“Balıkesir’e En Büyük Katkıyı Yeni İhracat Hamleleri Yapar”

Balıkesir’in büyüme ve kalkınma ihtiyacında olan bir il olduğunu bu hedef doğrultusunda Balıkesir’e  en büyük katkıyı yeni ihracat hamlelerinin yapacağını kaydeden BASİAD Başkanı Bekki, sözlerine şöyle devam etti: “İhracatta kazanca çevrilebilecek adımları atmak, beraberlikleri ve sinerjiyi sağlamak hepimizin hanesine kazanç olarak yazılacak.

“İhracatın Üzerinde Israrla Durulmalı”

Balıkesir ihracatı 2020 yılının başında odak kabul edilerek top yekun ele alınmalı ve üzerinde ısrarla durulmalı. Projeler ihracat odaklı geliştirilmeli. Bir ekonomi için ihracat pek çok şeyin göstergesi. Artması üretim potansiyelinin yükselmesinin yanında kaliteye, profesyonelliğe, kurumsallığa ve iş yönetimi ile ilgili başarılı süreçlere işaret eder. TİM ile Balıkesir olarak daha yakın münasebet ve işbirlikleri kurulmalı. BASİAD olarak Balıkesir İhracatına katkı aşamasında Pazar Geliştirme ve Ürün Algısını Yükseltme çalışmaları ile Rota Toplantıları gibi konulara 2020 yılında ağılık vereceğiz.” Mahmut ACARÖZ

Etiketler :
BASİAD - İhracatta 2019’da Yaşanan 30 Milyon Dolarlık Düşüşe Dikkat Çekti -
YORUM YAZ
Künye Sık Kullanılanlara Ekle Giriş Sayfam Yap Rss - Xml Siteme Ekle İletişim
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.
2011
© Bandırma Yaşam Gazetesi - Bandırma ve Bölgenin Güçlü Sesi bandırma haberleri bandırma gazete bandırmadan haberler
Kodlama : Networkbil.net