Künye Rss Siteme Ekle İletişim
GÜNDEM 1. SAYFA VİDEO-HABER EKONOMİ SPOR EĞİTİM KÜLTÜR SANAT TEKNOLOJİ KADIN AİLE YEREL
Ana Sayfa > KADIN AİLE > Düzenli Kontrol Hayat Kurtarabiliyor
Düzenli Kontrol Hayat Kurtarabiliyor
...
05-02-2020 05:00
KADIN AİLE
0 Yorum
2257 Okunma
Haberi Yazdır

Özel Bandırma Royal Hastanesi Kadın Hastalıkları Ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Şafak Özdemirci, Kadınları Tehdit Eden Jinekolojik Kanser Çeşitleri Hakkında Açıklamalarda Bulunarak Erken Teşhisin Önemine Dikkat Çekti.

Özel Bandırma Royal Hastanesi Kadın Hastalıkları Ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Şafak Özdemirci, kadınlarda jinekolojik olarak en çok rahim ağzı, rahim içi ve yumurtalık kanserlerine rastlandığını söyleyerek bu kanser çeşitleri ile ilgili bilgilendirme ve uyarılarda bulundu. Doç. Dr. Şafak Özdemirci ile yaptığımız röportajdan öne çıkanlar şu şekilde;

Human Papiloma Virüsü’ne Dikkat!

Kadınlarda 3 çeşit jinekolojik kanser çeşidine sıklıkla rastlıyoruz. Bunlardan biri rahim ağzı kanseridir. Rahim ağzı kanserini, büyük ölçüde HPV dediğimiz Human Papiloma Virüsü tetiklemektedir. Çoğunlukla cinsel temasla bulaşan hastalık, siğillere ve birçok kanser türüne neden olabilmektedir.  Kadınların bu konuda dikkatli olması gerekmektedir. Bu virüsten aşı yoluyla korunabilmek mümkündür. HPV’yi yinede tek başına kanser yapıcı bir etken olarak düşünmemek lazım.  Kanser sürecini hızlandıran faktörler vardır. Düzensiz beslenme ve sigara kullanımı gibi vücudun savunma sistemini azaltan faktörlerden uzak durmak gerekir. Erken yaştaki cinsel ilişki HPV riskini arttırır. Birden fazla partneri olan kişilerde ise cinsel ilişki sırasında prezervatif kullanımı önemlidir. Rahim ağzı kanserlerinde en önemli bulgulardan biri ilişki sonrası kanamalardır.

HPV çeşitli testlerle öğrenilebilir. Yapılan testler sonucu HPV pozitif çıkarsa, burada hangi tip olduğu konusu önem kazanıyor. Arkasından herhangi bir lezyonun gelişip gelişmediğine de bakılması gerekiyor. HPV genelde 39 yaşından ve 59 yaşından sonra atak yapar. Bu yüzden HPV testlerini yaptırmayı ihmal etmemeliyiz.

Menopoz Sonrası Dönem Rahim İçi Kanser Riski Artıyor

“Sıklıkla rastladığımız diğer kanser çeşidi ise rahim içi kanseridir. Rahim içi kanserleri genelde menopoz sonrası görülürler. Bu yüzden menopoz sonrası kanaması olan hastaların bizlere gelmesi önemlidir. Böyle bir durumda ultrason incelemesiyle beraber rahim içinden parça alınması ve patologlarca incelenmesi gerekir. Alınan parçaların yaklaşık %5’ine kanser tanısı konulmaktadır. Rahim içi kanserleri kanama olmadan da kendini gösterebilir. Ultrasonda görünen rahim içi kalınlığının 6 milim ve üzeri olması mutlaka parça alınıp incelenmesini gerektirir. Menopoz öncesi dönemde ise rahim içi kalınlığı 14 milimi geçtiyse yine parça alınıp incelenmesi gerekir. Rahim içi kanserlerde düzensiz ya da menapoz sonrası kanama en önemli belirtilerdendir. Her kadına yılda bir defa ultrason ve muayene öneriyoruz. Rahim içi kanserleri şeker hastalarında, tansiyon hastalarında, kilolu hastalarda ve çocuk yapmamış kadınlarda daha çok gözükür.”

Yumurtalık Kanseri Sinsice Geliyor

“Yumurtalık kanserleri de en sık rastladığımız kanser çeşitlerinden bir diğeridir. Yumurtalık kanserleri genelde postmenopozal dediğimiz 60 yaşından sonraki dönemde görülürler. En sıkıntılı kanser çeşidimiz de yumurtalık kanseridir. Bunlar genelde geç dönemde yayılırlar ve hastada bir şikayet göstermemektedirler. Hastalarımız genelde evre 3 dediğimiz dönemde gelirler. Bu yüzden düzenli kontrol yaptırmak uygundur. Çünkü kanserdeki en önemli sorun erken teşhistir. Eğer erken teşhis yaparsanız hastanın yaşam süresi ve kalitesini daha da uzatabiliyorsunuz. Günümüz şartlarında, geç dönemde yapılan müdahalelerde yaşam süresi fazla uzayamıyor. Yumurtalık kanserleri de tıpkı rahim içi kanserlerinde olduğu gibi doğum yapmamış kadınlarda daha sık gözükür.”

Yılda Bir Kontrol Gerekli

“Evli kadınların 21 yaşından sonra 30 yaşına kadar simear testi yaptırmalarını, 30 yaşından sonra da HPV testi yaptırmalarını öneriyorum. Tabi ki bunlar tanı testi değil, tanıma testleridir. Eğer şüpheli bir lezyon ortaya çıkarsa mutlaka tanı yöntemine gidiyoruz. Bunun için de parça aldırmak gerekebilir. Hastaların benim şikayetim yok demesinin bir anlamı yok. Yılda bir kez kontrol öneriyoruz. Eğer hasta erken dönemde belirlenirse daha kolay tedavi edebiliyor, kemoterapi ve radyo terapiye ihtiyaç duymayabiliyorsunuz. Hastanın yaşam kalitesi artarken, maliyeti de azaltabiliyorsunuz. Hasta kemoterapi ve radyo terapinin olumsuz etkilerinden de kurtulmuş oluyor. Bu yüzden erken teşhis çok önemlidir.”/Umut Osman Sunci-Özlem Kurt

Etiketler :
Düzenli Kontrol Hayat Kurtarabiliyor -
YORUM YAZ
Künye Sık Kullanılanlara Ekle Giriş Sayfam Yap Rss - Xml Siteme Ekle İletişim
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.
2011
© Bandırma Yaşam Gazetesi - Bandırma ve Bölgenin Güçlü Sesi bandırma haberleri bandırma gazete bandırmadan haberler
Kodlama : Networkbil.net