Künye Rss Siteme Ekle İletişim
GÜNDEM 1. SAYFA VİDEO-HABER EKONOMİ SPOR EĞİTİM KÜLTÜR SANAT TEKNOLOJİ KADIN AİLE YEREL
Ana Sayfa > EĞİTİM > Bandırma’da 3 Okul Yıkılacak!
Bandırma’da 3 Okul Yıkılacak!
...
06-02-2020 05:00
EĞİTİM
0 Yorum
646 Okunma
Haberi Yazdır

Milli Eğitim Bakanlığı, İnşaat ve Emlak Dairesi Başkanlığı tarafından Balıkesir ve ilçelerindeki  okullarda  yapılan kontroller ve değerlendirmeler sonrası  deprem olması halinde risk taşıyabileceği değerlendirilen binaların yıkılması yönünde karar alındı.  Bu kapsamda çok sayıda okul ile 4 öğretmenevi , 2 pansiyon bir Halk Eğitim Merkezi yıkılacak.

Valilik’ten yapılan açıklamada, ” Eğitim öğretimin aksamaması için İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerince planlama yapılmış ve tüm tedbirler alınmış olup,  okullardaki idarecilerimiz öğrencilerimize gerekli yönlendirmeyi yapacaklardır. Yıkım kararı alınan eğitim binalarının en kısa sürede yıkılarak yeniden yapımı için tüm çalışmalar başlatılmıştır” denildi.

Bandırma’da Yıkılacak Okullar

Yıkılacak okullar arasında Bandırma Bilsem, Fatih ilkokulu Şehit Musatafa Boz Özel eğitim Merkezi olduğu ifade edildi. Öğrencilerin kayıt bölgesindeki en yakın okulda eğitimlerine devam edeceği bildirildi.

Altıeylül ilçesinde Cumhuriyet Anadolu Lisesi, Edip Gürcün İlkokulu,  Hatice Fahriye Eğinlioğlu İlkokulu, Hasan Basri Çantay İlkokulu, Namık Kemal İlkokulu, Hüma Hatun, Kurtdereli ,  Mimar Sinan  Mesleki ve Teknik Lisesi , Karesi ilçesinde Atatürk Mesleki ve Teknik Lisesi , Sırrı Yırcalı Anadolu Lisesi (SYAL)  bulunuyor.  SYAL’ın hem okul binasının hem spor salonunun yıkılacağı ve okulun Bahçelievler’deki 15 Temmuz Anadou Lisesi’ne taşınacağı ve ikili eğitim yapacağı bildirildi.

İlçelerde De Çok Sayıda Yıkılacak Okul Var

Ayvalık, Balya, Bandırma, Bigadiç, Burhaniye, Dursunbey, Edremit , Erdek, Gömeç, Gönen, Havran, Kepsut, Manyas, Savaştepe, Sındırgı  ve Susurluk’ta da çok sayıda okul yıkılacak.  Burhaniye, Altınoluk, Sındırgı ve Erdek Öğretmenevi hemen boşaltılacak. Manyas Halk Eğitim Merkezi , Balya’daki Çok Programlı Lise Kız ve Erkek pansiyonları da yıkılacak binalar arasında yer alıyor.

“Önceliğimiz Çocuklarımızın Can Güvenliğidir”

Balıkesir Valiliği’nden “yıkım kararı verilen okullarla” ilgili  yapılan açıklama şöyle:
“Türkiye, deprem kuşakları üzerinde bulunan bir coğrafyada yer almaktadır. Afet türleri içerisinde depremlerin ortaya çıkardıkları etkiler ve dünya üzerinde hissedilme yoğunluğu bakımından en fazla bilinen tür olduğu söylenebilir.
Çocuklarımızın sağlıklı ve güvenli bir ortamda eğitim almaları bizlerin birinci önceliğidir. Çocuklarımızın, gençlerimizin bize birer emanet olduğunu unutmadan onların hem can güvenliğini hem de sağlığını tehlikeye atabilecek noktalarda çok önemli tedbirler geliştirmemiz gerektiğini düşünüyoruz. Onların sağlıklı ve güvenli bir şekilde eğitim alması, geleceklerinin teminat altına alınması tabii ki hepimizin görevi. Önemli olan güvenli ve sağlıklı bir ortamda eğitimimizi devam ettirmektir.
Balıkesir’de 184 bin öğrenci, 15 bin öğretmen ve çalışanı ile birbirine kenetlenmiş kocaman bir aile olarak, önceliğimiz her sabah kapısını açtığımız eğitim kurumlarımızın güvenliğidir. Hepimizin ortak kaygısı milletimizin en değerli hazinesi olan çocuklarımızı, güvende ve sağlıklı tutabilmektir. Biliyoruz ki öğrenci, öğretmen, idareci, veli, kısaca bütün bileşenler kendini güvende hissederse okulun kendini gerçekleştirme potansiyeli de, başarısı da artacaktır.
Milli Eğitim Bakanlığı, İnşaat ve Emlak Dairesi Başkanlığı tarafından eğitim binalarımızda yapılan kontroller ve değerlendirmeler neticesinde “deprem tahkik raporları” sonucuna göre deprem olması halinde risk taşıyabileceği değerlendirilen binaların yıkılması yönünde karar alınmıştır. Bu karar, öğrencilerimizin sağlıklı bir ortamda eğitimlerine devam edebilmesi adına alınmış olup;
Bu kapsamda 51 eğitim binamız hakkında yıkım kararı alınmıştır. Yıkım kararı alınan eğitim binalarından onu (10) aynı bahçedeki sağlam olan diğer blokta, bunun dışındaki 41 okulumuzda ise, öğrencilerimiz kayıt bölgesindeki en yakın okulda eğitimlerine devam edecektir.
Eğitim öğretimin aksamaması için İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerince planlama yapılmış ve tüm tedbirler alınmış olup,  okullardaki idarecilerimiz öğrencilerimize gerekli yönlendirmeyi yapacaklardır. Yıkım kararı alınan eğitim binalarının en kısa sürede yıkılarak yeniden yapımı için tüm çalışmalar başlatılmıştır. /Haber Merkezi

Etiketler :
Bandırma’da 3 Okul Yıkılacak! -
YORUM YAZ
Künye Sık Kullanılanlara Ekle Giriş Sayfam Yap Rss - Xml Siteme Ekle İletişim
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.
2011
© Bandırma Yaşam Gazetesi - Bandırma ve Bölgenin Güçlü Sesi bandırma haberleri bandırma gazete bandırmadan haberler
Kodlama : Networkbil.net