Künye Rss Siteme Ekle İletişim
GÜNDEM 1. SAYFA VİDEO-HABER EKONOMİ SPOR EĞİTİM KÜLTÜR SANAT TEKNOLOJİ KADIN AİLE YEREL
Ana Sayfa > GÜNDEM > El Cerrahisi Nedir?
El Cerrahisi Nedir?
...
07-02-2020 05:00
GÜNDEM
0 Yorum
219 Okunma
Haberi Yazdır

Özel Bandırma Royal Hastanesi’nde görevli Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Mustafa Kınaş, el cerrahisi ile ilgili merak edilenleri yanıtladı.

Özel Bandırma Royal Hastanesi’nde görevli Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Mustafa Kınaş, El Cerrahisi ile ilgili bilgilendirmelerde bulundu. Tıp literatürüne geçen operasyonlarıyla tanınan Op. Dr. Mustafa Kınaş, el cerrahisinin estetik amaçlarla birlikte, asıl olarak travma yaralanmalarında önem kazandığını belirterek, bu gibi durumlarda bilinmesi gerekenleri paylaştı.

Op. Dr. Mustafa Kınaş, yaptığı açıklamalarda şunları söyledi, “El cerrahisi, omuzdan başlayıp parmak ucuna kadar olan yaralanmaları ve hastalıkları ele alır. El cerrahisi, acil ve acil olmayan durumlarda uygulanabilir. El cerrahisini ortopedistler, plastik cerrahlar ve genel cerrahlar yapabilir ancak el cerrahisi özel bir alana girmektedir. Hekimin bu alanda uzmanlaşması, ilgisini bu alana yoğunlaştırması gerekir. Halk arasında el cerrahisini, plastik cerrahlar yapıyor gibi genel bir algı var ama bu doğru değil.

El cerrahisi estetik amaçla yapılabilir. Fazla parmak alabiliyor, eğri parmakları düzeltilebiliyoruz. Ancak el cerrahisi daha çok travma yaralanmalarını kapsar. Hasta, bir iş kazası ya da farklı bir sebeple ellerine zarar verdikten sonra acil olarak bize gelmektedir.  Bunlar genelde acil müdahale gerektiren durumlardır.

Bu gibi durumlar, kesinlikle beklemeye gelmez. İlk 8 saatte hastaya müdahale etmek şarttır. Hele ki parmak kopmalarında en fazla 6 saat olmakla birlikte ne kadar kısa sürede müdahale edersek iyileşme oranı o kadar yüksek olmaktadır. Buna parmağın yaşama şansı yükselmektedir de diyebiliriz.

Parmak kopmalarında doğru bilinen bir yanlış var. Kopan parmağı kesinlikle doğrudan buzun içine koymamalıyız. Islak bir bez içine koyup, ıslak bezi de bir torba içerisinde buza koymalıyız. Biz buna soğuk zincir diyoruz. Bu şekilde dokunun ölme şansı daha çok düşüyor. Bu şekilde en yakın sağlık kuruluşuna vakit geçmeden başvurmalıyız.” /Umut Osman Sunci-Özlem Kurt

Etiketler :
El Cerrahisi Nedir? -
YORUM YAZ
Künye Sık Kullanılanlara Ekle Giriş Sayfam Yap Rss - Xml Siteme Ekle İletişim
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.
2011
© Bandırma Yaşam Gazetesi - Bandırma ve Bölgenin Güçlü Sesi bandırma haberleri bandırma gazete bandırmadan haberler
Kodlama : Networkbil.net