Künye Rss Siteme Ekle İletişim
GÜNDEM 1. SAYFA VİDEO-HABER EKONOMİ SPOR EĞİTİM KÜLTÜR SANAT TEKNOLOJİ KADIN AİLE YEREL
Ana Sayfa > GÜNDEM > Emekli Sen’den Hükümete Tepki; “Emeklinin Cebinden, Haklarından Elini Çek”
Emekli Sen’den Hükümete Tepki; “Emeklinin Cebinden, Haklarından Elini Çek”
...
12-02-2020 05:00
GÜNDEM
0 Yorum
526 Okunma
Haberi Yazdır

Disk Emekli Sen Bandırma Şubesi 60 Yaş Üzeri İndirimli, 65 Yaş Üzeri Kişilere Ücretsiz Olan Şehir İçi Ulaşımdan Yararlanma Hakkının Kısıtlanmasına Ve Ortadan Kaldırılmasına Sebep Olacak Yeni Yasal Düzenleme Konusunda Açıklama Yaptı.

Disk Emekli Sen Bandırma Şube Başkanı Levent Balkış tarafından yapılan açıklamada, 60 yaş üzeri indirimli, 65 yaş üzeri kişilerin ücretsiz faydalandığı şehir içi ulaşım ile ilgili yeni düzenleme hakkında bilgilendirmelere yer verilirken düzenlemeyi hayata geçirmek isteyen Ak Parti hükümeti eleştirilerin hedefinde yer aldı.

Açıklama şu şekilde, “AKP hükümeti toplu ulaşımdan ücretsiz yararlanan 60-65 yaş üstü yurttaşların mesai yoğunluğunun yaşandığı sabah ve akşam saatlerinde bilet parası ödemesini zorunlu hale getirecek bir düzenleme hazırlığında.

Belediye ve demiryollarına ait şehir içi toplu taşıma araçlarından indirimli ya da ücretsiz yararlanan 60 ve 65 yaş üstü vatandaşların mesai yoğunluğunun yaşandığı sabah ve akşam saatlerinde bilet parası ödemelerini zorunlu hale sokacak yeni bir yasa geliyor.

AKP tarafından hazırlanan emlak vergilerine, suya, çevre temizlik vergisine, konut sigortasına ve Motorlu Taşıtlar Vergisi'ne çeşitli oranlarda zam yapılmasını öngören taslak, 60 yaş üstü vatandaşların şehir içi seyahatlerine yönelik de bir hak gaspını getiriyor.

Bu taslak düzenlemenin yasalaşması halinde mesai başlangıç ve bitiş saatlerine yakın saatlerde 60 ve 65 yaş üstü vatandaşlar bu araçlara indirimli ya da ücretsiz binemeyecek. Bu araçları zorunlu olarak kullanmaları gerektiğinde ise “tam bilet” parası ödeyecekler.

TÜİK'e göre, 60-64 yaş arasında 3 milyon 446 bin, 65 yaş üstünde de 7 milyon 186 bin olmak üzere toplam 10 milyon 632 bin vatandaş bulunuyor. Üyelerimizi yakından ilgilendiren bu yasanın geri çekilmesini istiyor ve Emekliler üzerinde yapılan ve onları mağdur eden bütün uygulamaları reddediyoruz. Ekonomik kötü gidişatın faturasını sürekli çalışanlardan emekçilerden, işçilerden, üretenlerden ve emeklilerden çıkarmaya çalışan AKP iktidarını, emek ve halk karşıtı politikalardan artık vazgeçmeye davet ediyoruz. Emeklinin cebinden, haklarından elini çek diyoruz.” /Umut Osman Sunci

Etiketler :
Emekli Sen’den Hükümete Tepki; “Emeklinin Cebinden - Haklarından Elini Çek” -
YORUM YAZ
Künye Sık Kullanılanlara Ekle Giriş Sayfam Yap Rss - Xml Siteme Ekle İletişim
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.
2011
© Bandırma Yaşam Gazetesi - Bandırma ve Bölgenin Güçlü Sesi bandırma haberleri bandırma gazete bandırmadan haberler
Kodlama : Networkbil.net