Künye Rss Siteme Ekle İletişim
GÜNDEM 1. SAYFA VİDEO-HABER EKONOMİ SPOR EĞİTİM KÜLTÜR SANAT TEKNOLOJİ KADIN AİLE YEREL
Ana Sayfa > EKONOMİ > Et Fiyatlarına Fazla Zam Yaptırmadık
Et Fiyatlarına Fazla Zam Yaptırmadık
...
14-02-2020 05:00
EKONOMİ
0 Yorum
1244 Okunma
Haberi Yazdır

Bandırma Kasaplar ve Celepler Esnaf Odası Başkanı Şerafettin Çıkar, et’e yapılan zam konusunda açıklamalarda bulundu.

Şerafettin Çıkar, yeni zamla birlikte daha önce 29 liradan satılan kargas dana etinin kilosunun 35 liradan, kıymanın kilosunun 48 liradan 50 liraya, canlı baskül kuzu etinin kilosunun da 24-25 lira arasında satılmaya başlandığını söyledi.

Balıkesir Esnaf Odalarında yapılan toplantıya katılan Bandırma Kasaplar ve Celepler Esnaf Odası Başkanı Şerafettin Çıkar, oda olarak tüketicileri düşünerek zamları en asgari düzeye çektiklerini belirtti. Çıkar, Kıymanın kilo fiyatına 4 lira zam yapılmasına rağmen kendilerinin sadece 2 lira zammı uygun gördüklerini ve daha önce 48 liradan satılan bir kilo kıymayı tüketici vatandaşlara 50 liradan satılmasını kararlaştırdıklarını ifade etti. Çıkar, vatandaşın ucuz et tüketmesi için devletin dışarıdan canlı hayvan ithal etmesinin gerektiğini de söyledi.

Çıkar, sözlerine şöyle devam etti, “İnsanların alım gücünün düşük olduğundan fazla zam yapamadık. Üreticinin ise para kazanması için dananın karkas fiyatının 32 lira olması lazımdı. Girdi maliyetlerinin çok yüksek. 6 ay önce yemin çuvalı 50 liraysa şu an 100 lira oldu. Bu üreticiyi etkiliyor. Hayvan bakanların sayısı oldukça azaldı. Az hayvan besleyenler zaten kayboldu.

Fiyatların daha fazla artmaması için aile besiciliğine teşvik olması gerekiyor. Eskiden köylerimizde, her evin damında 5-6 tane hayvan olurdu. Şimdi bunlar yok oldu. Maliyetler çok yüksek olduğundan köylerde hayvan bakan yok. Fiyatlar dengede tutulursa en azından üretici hayvan bakmaya heveslenir. Maliyetler artarsa üretici hayvan bakmıyor. Bakmadığı zamanda kıtlaşıyor ve fiyatlar artıyor. Hükümetimizden beklentimiz besilik ithal hayvanların devam etmesidir. İthal karkas değil, besilik hayvan gelmesi gerekiyor. Bunun da düzenli yapılması gerekiyor. Başka türlü işin içinden çıkılmaz.”/Ahmet Türkmen-Umut Osman Sunci

Etiketler :
Et Fiyatlarına Fazla Zam Yaptırmadık -
YORUM YAZ
Künye Sık Kullanılanlara Ekle Giriş Sayfam Yap Rss - Xml Siteme Ekle İletişim
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.
2011
© Bandırma Yaşam Gazetesi - Bandırma ve Bölgenin Güçlü Sesi bandırma haberleri bandırma gazete bandırmadan haberler
Kodlama : Networkbil.net