Künye Rss Siteme Ekle İletişim
GÜNDEM 1. SAYFA VİDEO-HABER EKONOMİ SPOR EĞİTİM KÜLTÜR SANAT TEKNOLOJİ KADIN AİLE YEREL
Ana Sayfa > EKONOMİ > Bandırma Ticaret Borsası’nda 9. Tarım Paneli Düzenlendi
Bandırma Ticaret Borsası’nda 9. Tarım Paneli Düzenlendi
...
21-02-2020 05:00
EKONOMİ
0 Yorum
1340 Okunma
Haberi Yazdır

Bandırma Ticaret Borsası’nda her yıl düzenlenen ve geleneksel hale gelen Tarım Paneli’nin 9.su gerçekleşti.

Ticaret Borsası Konferans Salonunda Moderatörlüğünü Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi’nden Prof. Dr. Mehmet Emin Erçakar’ın yaptığı 9. Tarım Paneline konuşmacı olarak Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nden Prof. Dr. Harun Baytekin, Bandırma İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü’nden Ziraat Mühendisi Hülya Işık, Bandırma İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü’nden Veteriner Hekim Özgür Ozan Demirci ve May Tohum ve Bandırma Rotary Kulübü üyesi Ziraat Mühendisi Burak Uğur katıldı.

Bandırma Ticaret Borsası Başkanı Halit Sezgin’in açılış konuşmasının ardından Bandırma Rotary Kulübü Dönem Başkanı Fatma Sibel Karabacakoğlu’da bir konuşma gerçekleştirdi.

  

Bandırma Ticaret Borsası Başkanı Halit Sezgin, konuşmasında şu sözlere yer verdi;

“Ülkelerin ve toplumların kalkınmasında önemli rol oynayan tarım sektörünün önemi, küreselleşen ekonomik sistem, artan rekabet ortamları ve hızla değişen pazar şartlarının da etkisiyle giderek artmaktadır. Türkiye, içinde bulunduğu jeopolitik konumu, üç tarafının Akdeniz, Ege ve Karadeniz ile çevrili olması, sahip olduğu akarsular ve ekolojik çeşitlilik nedeniyle gerek bitkisel, gerek hayvansal ve gerek su ürünleri açısından ayrı bir öneme sahiptir.

Tarım sektörü genellikle ekonomik sistemlerin ayrılmaz bir parçasını oluşturmaktadır.

Tarım sektörünün ülke ekonomisi içerisindeki yeri, tarımın genel ekonomi içerisinde yaratmış olduğu katma değer ile ölçülmektedir. Bu katma değer ise, tarımsal faaliyetler sonucu ortaya çıkan hâsıla, tarımsal çıktı, dış ticaret, istihdam ve diğer sektörlere girdi temini gibi başlıklardan oluşmaktadır.

Tarım, ülkelerin gelişmişlik düzeyi ne olursa olsun, tüm ülkelerin ekonomik hayatlarında önemli bir yere sahiptir. Çünkü insanların beslenebilmesi için gereken gıda maddeleri ile hammaddelerin temini tarım sektörüyle sağlanmakta ve bu sektörün de ikamesi bulunmamaktadır.

Tarım ve gıda, günümüzün değil, geleceğimizin meselesidir

Dünyada; küresel ısınmanın etkilerini daha fazla hissettirdiği, su kaynakları rezervlerinin azaldığı, tarım topraklarının etkin kullanılamadığı bir dönemdeyiz. Bu dönemde önceliğimizin tarım olduğunu, gelecek nesillerimizin de yaşamak için gıdaya ihtiyacı duyduğunu asla unutmamalıyız.

Bir tarafta açlığın, diğer tarafta israfın bir arada olduğu bir zamanda yaşıyoruz

Adaletsizliğin, gıda paylaşımına fazlasıyla bulaştığı bu yüzyılda, insanoğlu hem kendi hakkaniyetine hem de geleceğine daha dikkatli bakmalıdır.

Bitkisel üretimden, hayvancılığa, topraklarımızın korunmasından sulamaya, güvenilir gıdadan kırsal kalkınmaya, su ürünlerinden kurumsallaşmaya kadar her alanda Borsa olarak çalışmalarımız ve ortak akıl toplantılarımız devam ediyor.

 • Toprağımızı koruyup suyla buluşturmanın yanında çiftçimizi de bilgiyle buluşturmalıyız.

 • Üretimi artırırken tüketicilere de sağlıklı ve kaliteli gıda sunulmasına destek vermeliyiz.

 • Yerli ve yeterli üretimi güçlendirirken, Ar-Ge ile yeni bilgi ve teknolojileri de üretime kazandırmalıyız.

• Hayvancılığımıza önem verirken, sürdürülebilir üretim için gerekli planlamaları yapmalıyız.

• Üreticimizin gelirini ve tarımsal hâsılamızı artırırken, tarımsal ihracatımıza da yeni pazarlar bulmalıyız.

Bahsettiğim bu hedeflere ulaşmak için hizmet kalitesi Borsamızın önceliklerimizden birisidir. Son yıllarda sürdürdüğümüz tüm projelerimizin özeline bakıldığında, nitelikli üretim, şeffaf ve rekabetçi Pazar ortamları, üyelerimizin global pazarda etkin rol alması ve hep birlikte kazanmaya yönelik adımlar olduğunu göreceksiniz. “

Prof. Dr. Harun Baytekin “ Kaba Yem Üretimi, Prof Dr. Türker Savaş “ Tarım Hayvansal Üretim Penceresinden Bakış”, Ziraat Mühendisi Hülya Işık” Gübre ve Gübreleme Teknikleri”, Veteriner Hekim Özgür Ozan Demirci “ Süt ve Sağım Hijyeni, Ziraat Mühendisi Burak Uğur’da Dijital Tarım” konusunda önemli ve yararlı açıklamalarda bulundular. Soru ve cevapların ardından panel, plaket töreniyle sona erdi.  /Ahmet Türkmen-Umut Osman Sunci

 

Etiketler :
Bandırma Ticaret Borsası’nda 9. Tarım Paneli Düzenlendi -
YORUM YAZ
Künye Sık Kullanılanlara Ekle Giriş Sayfam Yap Rss - Xml Siteme Ekle İletişim
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.
2011
© Bandırma Yaşam Gazetesi - Bandırma ve Bölgenin Güçlü Sesi bandırma haberleri bandırma gazete bandırmadan haberler
Kodlama : Networkbil.net