Künye Rss Siteme Ekle İletişim
GÜNDEM 1. SAYFA VİDEO-HABER EKONOMİ SPOR EĞİTİM KÜLTÜR SANAT TEKNOLOJİ KADIN AİLE YEREL
Ana Sayfa > KÜLTÜR SANAT > Gelin Canlar Bir Olalım!
Gelin Canlar Bir Olalım!
...
25-02-2020 05:00
KÜLTÜR SANAT
0 Yorum
2312 Okunma
Haberi Yazdır

Bandırma Alevi Kültür Dernekleri Tarafından Organize Edilen Etkinlikte “Gelin Canlar Bir Olalım” İsimli Tiyatro Oyunu Sahne Aldı.

Bandırma Alevi Kültür Dernekleri’nin Barış Manço Kültür Merkezi’nde gerçekleştirdiği etkinlikte Cem Vakfı Körfez Canlar Tiyatrosu tarafından hazırlanan “Gelin Canlar Bir Olalım” isimli oyun sahnelendi. Kaz Dağları’nda siyanür ile altın aranmasını mitolojik öğelerle eleştiren tiyatro oyunu büyük beğeni gördü.

Toplam 14 kez sahnelenen oyunun Yazarı Dr. Erden Soytürk, yaptığımız röportajda oyunu 2014 senesinde yazdığını ifade ederek, “Oyunun temelinde kaz dağlarında altın aramanın hicvi anlatılmaktadır. Oyunun içinde mizah bolca var ama Kaz Dağları gibi dünya cenneti bir yerde altın aramanın aslında komik bir tarafı yoktur. Bu bir dramdır aslında. Biz olayı mitolojik olarak ele aldık. Malum Kaz Dağları mitolojinin yaşadığı, Zeus’un oturduğu bir yerdir. Oyun mitolojik bir otorite ile halkın çatışmasını konu ediniyor ve dünle bugün arasında bağlantı kuruyor,” dedi.

Bandırma Alevi Kültür Dernekleri Başkanı Sevim Denktaş, oyundan önce gerçekleştirdiği konuşmasında, “21. yüzyılın ilk çeyreğindeyiz. İnsanlar temiz bir çevrede gelecek kaygısı taşımadan sağlıklı, mutlu ve huzurlu yaşamak istiyorlar. İstiyorlar istemesine ama birçok dış etken buna imkân tanımıyor.

18. yüzyılda başlayan sanayileşme ile birlikte hızlı nüfus artışı, kentleşme, yaşam koşullarının değişmesi ile birlikte hava, toprak ve suyun kirlenmesi, fosil yakıtlarının yoğun kullanımı, arazi kullanımdaki değişikler, ormanların azalması ve sanayi süreçleri insan yaşamını her alanda tehdit etmeye başladı.

Bütün bunlara bağlı olarak küresel ısınma dünyada iklim krizine dönüştü. Mevsimler etkisini azaltmak; ani hava hareketleri görülmeye başladı. Örneğin Avustralya da altı aydır süren orman yangınları daha yeni kontrol altına alınabildi.

Bu yangınlardaki temel etken 50 C ye varan hava sıcaklığıydı.

Yüzyılın ortalarına doğru sıcaklık artışı hızlanarak ülkemizde bile 50 C’nin üzerini görecek, bu bir tek ağaca bile sarılmamız anlamına geliyor.

Bizim gönlümüzde, zihnimizde ve hayalimizde olan çevre tabi ki bütün canlıların sağlıklı yaşadığı çevredir. Ne yazık ki yakın çevremizde dünyada ki oksijen oranının en yüksek olduğu yerlerden “KAZ” dağlarında binlerce ağacı keserek siyanürle altın madenine izin veriliyor. Oysa yerin üstü yerin altından daha çok değerli.

Erdek körfezinde yapılması planlanan ağır sanayi ise binlerce zeytin ağacının yok olmasına neden olacak. Biga yarımadası termik santrallerle yok ediliyor.

Ekolojik dengeleri gözetmeden kalkınma çabaları başarısız olur. Bu nedenle üretim, büyüme, sanayileşme ve kentleşme, çevresel değerler, doğayı ve atmosferi tahrip etmeden yürütülmeli.

İnsan sağlığı her şeyden daha önemlidir. -Pir Sultan: “Gelin Canlar Bir Olalım” diyor. O yüzdendir ki; -Nazım Hikmet: -“Yaşamaya Dair” şiirinde “yani öylesine ciddiye alacaksın ki yaşamayı, yetmişinde bile mesela zeytin dikeceksin “ diyor. -Kızılderili Şef Seattle: “son ırmak kuruduğunda, son ağaç yok olduğunda, son balık tutulduğunda, beyaz adam paranın yenmeyen bir şey olduğunu anlayacak” diyerek çevrenin canlı yaşamında ki önemine vurgu yapılıyor.

Peygamberimiz Hz. Muhammed bir Hadis’inde: “Kıyametin kopacağını bilseniz, elinizdeki fidanı dikiniz” diyerek, bütün insanlığa mesajını veriyor,” dedi. /Umut Osman Sunci

Etiketler :
Gelin Canlar Bir Olalım! -
YORUM YAZ
Künye Sık Kullanılanlara Ekle Giriş Sayfam Yap Rss - Xml Siteme Ekle İletişim
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.
2011
© Bandırma Yaşam Gazetesi - Bandırma ve Bölgenin Güçlü Sesi bandırma haberleri bandırma gazete bandırmadan haberler
Kodlama : Networkbil.net