Künye Rss Siteme Ekle İletişim
GÜNDEM 1. SAYFA VİDEO-HABER EKONOMİ SPOR EĞİTİM KÜLTÜR SANAT TEKNOLOJİ KADIN AİLE YEREL
Ana Sayfa > GÜNDEM > “Küçük Esnafı Rahatlatacak Hiçbir Kelime Duymadık”
“Küçük Esnafı Rahatlatacak Hiçbir Kelime Duymadık”
...
24-03-2020 05:00
GÜNDEM
0 Yorum
813 Okunma
Haberi Yazdır

Sevgi Yolu’ndaki En İşlek Mağazalardan Birini İşleten Onur Özel, İşlerinin Durma Noktasına Geldiğini Belirterek Devletin Küçük Esnafı Da Rahatlatacak Tedbirler Alması Gerektiğini İfade Etti.

Bandırma’da Korona Virüsü sebebiyle mağazalar bir, bir kepenk kapatırken Sevgi Yolu’nda işletmesi bulunan Onur Özel de, ekonomik dar boğaza düştü. Devletin uygulamaya koyduğu ekonomik tedbirlerinin gelir düzeyi yüksek firmalara hitap ettiğini belirten Onur Özel, bu duruma tepki gösterdi. Özel, devlet, “Küçük esnaf için hiçbir tedbir alınmadı. Küçük esnafa yönelik bir açılımda bulunulmadı,” dedi.

Özel, konuşmasında şunları söyledi, “Virüs, herkesi etkilediği gibi tabi ki bizi de etkiledi. İş yapamaz hale geldik. Biz de kendimizi tehlikeye atıyoruz ama atmakta zorundayız. Çünkü devlet, küçük esnaf için hiçbir tedbir almadı. Küçük esnafa yönelik bir açılımda bulunmadı. Mesela, uçuşlarla alakalı açılım yapıldı. Paramız yok ki nereye uçacağız. Oteller ile ilgili vergi alınmayacağı açıklandı. Hep gelir düzeyi yüksek büyük firmalar desteklendi. Küçük firmalar ile alakalı bir şey yapılmadı.

Yanımızda çalışan elamanlarımız ücretsiz izne ayrıldılar. Onların da, bizim de durumumuz yok. Muhasebeyi, dükkan kirasını, ödemeye devam edeceğiz. Bugün nüfus oranı bizden daha düşük olan ülkelerin açıkladıkları ekonomik paketlerin en kötüsü 100 milyar dolar olarak hesaplanırken bizim ülkemizde hesaplanan ekonomik tedbir paketi 16 milyar dolarda kaldı.

Bizim fonlara giden paralarımız nerede diye soruyoruz. Yıllarca her şeyden kesip fona aktardılar. Fona aktarılan paralar bu günler için değil miydi? Fondaki paraları biz niye göremiyoruz. Küçük esnafı rahatlatacak hiçbir kelime duymadık.

Dün arkadaşımla konuştum. Cebinde 5 kuruş olmadığını ve evde 3 çocuğu olduğunu söylüyor. Ben ne yapacağım diye soruyor. Çocuklarıma ekmek ıslatıp veriyorum diyor ki bu sürecin daha nereye gideceği hiç belli değil. Bu ürkütücü ortamda devletimizin bizleri ekonomik anlamda rahatlatması gerekiyor.

Kötümser düşünmek istemiyorum ama bu böyle devam ederse insanlar yağma yapmaya başlar. Ne olacağı hiç belli değil. Sigortasız çalışan ve evlerinde ekmek bekleyen çocukları olan bir sürü insan var. Devletin bir an önce vatandaşı rahatlatacak paket hazırlaması lazım. Gidişat hiç iyi değil. İnsanlar virüsten kurtulana kadar açlıktan ölecek.” /Ahmet Türkmen - Umut Osman Sunci

Etiketler :
“Küçük Esnafı Rahatlatacak Hiçbir Kelime Duymadık” -
YORUM YAZ
Künye Sık Kullanılanlara Ekle Giriş Sayfam Yap Rss - Xml Siteme Ekle İletişim
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.
2011
© Bandırma Yaşam Gazetesi - Bandırma ve Bölgenin Güçlü Sesi bandırma haberleri bandırma gazete bandırmadan haberler
Kodlama : Networkbil.net