Künye Rss Siteme Ekle İletişim
GÜNDEM 1. SAYFA VİDEO-HABER EKONOMİ SPOR EĞİTİM KÜLTÜR SANAT TEKNOLOJİ KADIN AİLE YEREL
Ana Sayfa > KADIN AİLE > Korona Virüsü Psikolojimizi Nasıl Etkiliyor?
Korona Virüsü Psikolojimizi Nasıl Etkiliyor?
...
26-03-2020 05:00
KADIN AİLE
0 Yorum
1283 Okunma
Haberi Yazdır

Psikolog Melda Dönmez, Korona Virüsü nedeniyle ortaya çıkabilecek psikolojik rahatsızlıkların nasıl en aza indirilebileceği üzerine bilgilendirmelerde bulundu.

Psikolog Melda Dönmez, Korona Virüsü’nün psikolojik rahatsızlıkları da beraberinde getirebileceğini belirterek çeşitli uyarılarda bulundu. Dönmez, yaşadığımız sürecin belirsizliğini kabullenerek işe başlamamızı ve önlemlerimizi alarak bu belirsizlikle yüzleşmeyi öğrenmemiz gerektiğini söyledi. Dönmez ile gerçekleştirdiğimiz soru – cevap şeklindeki röportaj şu şekilde;

Korona Virüsü Kaygısıyla Nasıl Başa Çıkabiliriz?

“Korona Virüsü, dünya genelinde yayılmaya devam ettikçe salgın ile ilgili kaygılarımız da maalesef artıyor. Öncelikle ilk yapmamız gereken yaşadığımız sürecin belirsizliğini kabullenmek. Önlemlerimizi alarak günlük hayatta yavaş, yavaş belirsizlikle yüzleşmeyi öğrenmeliyiz. İnternette dolaşan bir sürü asılsız haberle karşılaşmaktayız. Bu tarz haberlerde ne yazık ki kaygı seviyemizi arttırmaktadır. Yapmamız gereken Dünya Sağlık Örgütü ve Sağlık Bakanlığı gibi doğru kaynaktan, doğru bilgiler edinmeye özen göstermeliyiz. Ayrıca kaygı veren düşüncelerimizden uzaklaşabileceğimiz etkinliklerin de listesini yapmalıyız. Gün boyunca da bu listeyi uygulayarak kaygı seviyemizi azaltmalıyız.”

Çocuklarımızla Korona Virüsü Hakkında Nasıl Konuşmamız Gerekir?

“Çocuklarımızla Korona Virüsü hakkında konuşurken dürüst, açık ve samimi bir konuşma yapmaya özen göstermeliyiz. Örneğin virüsün bir soğuk algınlığı, ishal ve kusmaya benzediğini söyleyebiliriz. Her şeyden önce çocuklarımızı rahatlatmalıyız. Anne ve baba olarak yanındayız, seni korumaya devam edeceğiz gibi cümlelerle çocuğumuza güven vermeliyiz. Ayrıca çocuklarımıza kendilerinin ve çevresindekilerin sağlığını korumak için düzenli olarak el yıkamanın önemini de anlatmalıyız.”

Psikolojik Olarak Bu Durum Hangi Yaş Grubunu Etkiler?

“Her yaş grubu bu durumdan etkilenmektedir. Çocuk, genç, ergen, yetişkin ve yaşlı her yaş grubunda kaygının gözlemleneceğini düşünmekteyim.”

Korona Virüsü’nden Dolayı Birçok Firma Kapandı. Bu Firmalarda Çalışan Kişilerin Yakınları, Bu Kişilere Nasıl Yardımcı Olabilirler?

“Korona Virüsü sebebiyle olan işten çıkarmalarda ailelere düşen görev kişinin psikolojik sağlamlıklarını desteklemektir. Bu ne yazık ki, sadece birkaç kişinin başına gelen bir durum değildir. Şu an küresel boyutta bir salgınla mücadele etmekteyiz ve birçok kişi ne yazık ki aynı durumda. Şu an yapmamız gereken sağlık önlemlerini alıp sürecin olumlu bir şekilde atlatılmasını beklemektir.”

Korona Virüsü Endişesi Panik Atakları Ve Takıntıyı Arttırır Mı?

“Korona Virüsü sebebiyle panik atak ve takıntılarda artma beklemekteyiz. Özellikle temizlik hastalığı dediğimiz hastalık, bu süreçte ortaya çıkabilir.”

Aile Bireyleri Birbirleriyle Nasıl Vakit Geçirmeliler Ve Birbirlerine Nasıl Yardımcı Olabilirler?

“Aile bireyleri evde kaldıkları süre içerisinde puzzle, bilmece, tavla, kutu oyunları gibi keyifli vakit geçirebilecekleri oyunları tercih edebilirler. Birlikte güzel vakit geçirmelerini istiyoruz. Ayrıca mümkün olduğu kadar dijital nesnelerden de uzak durmalarını önermekteyim.”

Kopan Sosyal Bağlarımızı Nasıl Onarabiliriz?

“Korona Virüsü nedeniyle gerçekleşen sosyal izolasyon sürecinde her gün sevdiklerimizle beşer ya da onar dakikalık görüntülü görüşmeler yaparak sosyal bağlarımızı aktif tutmalıyız.”

Herkeste Belirsizlik Ve Ölüm Korkusu, İşini Kaybetme Korkusu Var. Bunlarla Nasıl Baş Edebiliriz?

“Korona Virüsü sebebiyle oluşan ölüm korkusun ve belirsizlik kaygılarıyla baş etmek için gün içerisinde olumsuz ve üzücü haberler yerine keyif verici ve eğlenceli bilgiler edinmeliyiz. Ayrıca spor ve egzersiz yaparak vücut gerginliğimizi azaltmalıyız. Stres ve kaygı seviyemiz arttığında bir duru organımızı mutlaka aktive etmeliyiz. Örneğin sevdiğimiz bir kokuyu koklamak gibi, bir bitki çayı içmek gibi. Ayrıca yoga ve meditasyon uygulamalarından da destek alabiliriz.” /Umut Osman Sunci

Etiketler :
Korona Virüsü Psikolojimizi Nasıl Etkiliyor? -
YORUM YAZ
Künye Sık Kullanılanlara Ekle Giriş Sayfam Yap Rss - Xml Siteme Ekle İletişim
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.
2011
© Bandırma Yaşam Gazetesi - Bandırma ve Bölgenin Güçlü Sesi bandırma haberleri bandırma gazete bandırmadan haberler
Kodlama : Networkbil.net