Künye Rss Siteme Ekle İletişim
GÜNDEM 1. SAYFA VİDEO-HABER EKONOMİ SPOR EĞİTİM KÜLTÜR SANAT TEKNOLOJİ KADIN AİLE YEREL
Ana Sayfa > EKONOMİ > Vatandaşın Kapısına Fatura Göndermeyin
Vatandaşın Kapısına Fatura Göndermeyin
...
10-04-2020 05:00
EKONOMİ
0 Yorum
4806 Okunma
Haberi Yazdır

CHP’li Akın’dan Elektrik Ve Doğalgaz Faturaları İçin Bir Çağrı Daha:

CHP Balıkesir Milletvekili ve Genel Başkan Başdanışmanı Ahmet Akın, Meclis'e sunulacağını ifade edilen ekonomi alanındaki kanun teklifinin ayrıntıları ortaya çıkmasıyla yaptığı değerlendirmede vatandaşın elektrik ve doğalgaz tüketiminden doğan mağduriyetlerinin kanun teklifinde yer almadığını söyledi. Akın, “TEDAŞ’ın alacakları ile ilgili bir düzenleme yapılıyor ancak bu yetersiz bir düzenleme. TEDAŞ’a olan borçlar yapılandırılmasın, silinsin. Vatandaşa da elektrik ve doğalgaz 3 ay ücretsiz verilsin” dedi.

MAĞDURUYETLERİN SORMULUSU İKTİDARDIR

İktidar tarafından hazırlanan 66 maddelik yeni torba kanun teklifinde, ekonomik yardımlara olanak sağlayan düzenlemeleri değerlendiren CHP’li Ahmet Akın, işten çıkarmanın yasaklandığını ancak ücretsiz iznin kanuna yerleştirildiğine dikkat çekti. “Bunun sakıncaları olabilir. İşçinin hakkını korumak varken kurnazlık yapıp işçiyi daha çok mağdur edecek bir düzenlemeye izin vermemeliyiz. Ayrıca çalışanın verilecek 39 liralık yardım yine işçinin fonundan kesilip verilecek olması doğru bir düzenleme değil” dedi.

Ahmet Akın, Türkiye’de Covid19 vakasının ilk açıklandığı 10 Mart tarihinden bu yana bir ay geçtiğini, iktidar tarafından alınan ekonomik önlemler içerisinde elektrik ve doğalgaz faturaları ile ilgili henüz vatandaşın mağduriyetini giderecek bir düzenleme yapılmadığı söyledi. Ahmet Akın, “Kapalı işyerine faturalar gönderiliyor. Hangi para ile hangi fatura ödenecek soran yok! Salgın geçtikten sonra yaşanacak trajedilerin sorumlusu iktidardır. Önerimiz, talep eden konut abonelerinin elektrik ve doğalgaz faturaları 3 ay ücretsiz olsun. Günlük 39 lira ile hangi fatura ödenir?” diye konuştu.

TEDAŞ’A OLAN BORÇLAR ERTELENMESİN, SİLİNSİN!

CHP’li Ahmet Akın, milyonlarca insanın ücretsiz izne gönderildiği, maaşsız ayı geçirmek zorunda kaldığı, esnafın, sanayicinin çalışanına izin verip işyerini kapattığı zor günlerden geçildiğini vurguladı. Enerji şirketlerinin doğalgaz ve elektrik faturalarını tebliğ etmeye başladığını, mart ayında kullanılan doğalgaz ve elektrik ücretleri ile ilgili çoğu faturanın da ödenme zamanının geldiğine dikkat çeken Ahmet Akın,  “Esnaf siftahsız dükkan kapattığı günlerde borç harç, parasını denkleştirip kullandığı elektriğin faturasını ödeyebiliyordu. Şimdi dükkan kapalı. Gelir yok. Kapalı dükkana fatura gelmiş neyle ödeyecek soran yok. Yevmiyeli çalışan ne yapacak? Bu faturalar salgın geçtikten sonra yeni mağduriyetler yaratacak. Yaşanacak trajedilerden bu günlerde önlem almayan iktidar sorumludur” diye konuştu.

TARIMSAL SULAMA BORÇLARI SİLİNMELİ

Ahmet Akın, 66 maddelik torba kanun teklifinde elektrik dağıtım şirketlerinin özelleştirilmesi sırasında TEDAŞ'a devredilen elektrik borçlarına yapılandırma hakkı sağlanacak maddeler bulunduğuna dikkat çekerek, şunları söyledi:

“Özelleştirmelerden sonra TEDAŞ’a devredilen elektrik borçluları kim? Belediyeler ve bağlı kuruluşlar, il özel idareleri yani vatandaşa hizmet veren kamu idareleri, tarımsal sulama aboneleri yani çiftçiler. Borcun affı için daha önce 3 kez mevzuat değişikliği ve yapılandırma yapıldı. Bu dördüncüsü olacak. Böyle bir zamanda bu borçların yapılandırılması değil silinmesi gerekir. TEDAŞ’a olan borçlar ertelenmesin silinsin.”/Haber Merkezi

Etiketler :
Vatandaşın Kapısına Fatura Göndermeyin -
YORUM YAZ
Künye Sık Kullanılanlara Ekle Giriş Sayfam Yap Rss - Xml Siteme Ekle İletişim
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.
2011
© Bandırma Yaşam Gazetesi - Bandırma ve Bölgenin Güçlü Sesi bandırma haberleri bandırma gazete bandırmadan haberler
Kodlama : Networkbil.net