Künye Rss Siteme Ekle İletişim
GÜNDEM 1. SAYFA VİDEO-HABER EKONOMİ SPOR EĞİTİM KÜLTÜR SANAT TEKNOLOJİ KADIN AİLE YEREL
Ana Sayfa > GÜNDEM > Covid-19’dan Alacağımız Büyük Dersler Var
Covid-19’dan Alacağımız Büyük Dersler Var
...
22-05-2020 02:23
GÜNDEM
0 Yorum
899 Okunma
Haberi Yazdır

Aysun Aykan Covid-19’un İnsanlığa Büyük Dersler Çıkarabileceği Bir Afet Süreci Yaşattığını Söyledi.

TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası Güney Marmara Şube Yönetim Kurulu Üyesi Aysun Aykan, Covid-19’un İnsanlığa Büyük Dersler Çıkarabileceği Bir Afet Süreci Yaşattığını Kaydederek, “Dünya Düzeni Değişmelidir,” Dedi.

TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası Güney Marmara Şube Yönetim Kurulu Üyesi Aysun Aykan, Covid-19 Salgınını biyolojik bir afet olarak tanımlayarak çarpıcı açıklamalarda bulundu. “Doğa, Temel olarak bütünü desteklemeyen canlı türlerinin soylarını tüketir,” diyen Aykan, insanlığın doğa ile uyum içerisinde yaşayacak mekanizmalar geliştirmesi gerektiğinin altını çizdi.

“İnsanlığın Covid-19‘dan alacağı çok büyük dersler var,” sözleriyle konuşmasına devam eden Aykan, “Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan Covid-19 bütün Dünya’yı etkisine aldı. Küresel Salgın, küresel bir krize doğru yöneldi;  Tehlikelere karşı çok geç olmadan önlem almamızın önemini bu olayda da gördük. Dünyanın uzak bir köşesinde meydana gelen sorun, önlem alınmadığı takdirde hepimizin başına gelebilen bir sorun haline dönüşebiliyor. Doğa ile uyum içerisinde yaşayacak mekanizmalar geliştirmemiz gerekiyor. Her afet insanlara bir mesaj verir ve bizler doğruyu bulmamız için bu afetlerden ders almamız gerekiyor,” dedi.

Aykan’ın konuşmasından öne çıkan önemli satır başları şu şekilde;

“Geçmişte Yaşanan Salgınlara Baktığımızda, İnsanların Biyoçeşitliliği Yok Eden Etkinlikleri Nedeniyle Covid-19 Benzeri Virüsler Ve Yeni Hastalıklar Meydana Çıktığını Söyleyebiliriz.”

Dünya’daki yaşam ve evrim, Dünyanın geçirmiş olduğu fiziksel ve kimyasal değişimlerin bir ürünüdür. Doğal olaylar gereği Dünya ve canlılar, geriye dönüşü olmayan bir değişim halindedir. Dünya Gezegeninin 4,5 milyar yıllık yaşamı boyunca her türlü varlık belirli bir zaman aralığında yaşamını sürdürmüş, fakat doğada gelişen değişimlere ayak uyduramadığında yok olmuştur. Dünyanın evrimsel tarihinde ortalama 100 milyon yılda bir jeolojik olarak kanıtlanmış olan büyük yok oluşlar meydana gelmiştir.

Covid-19 salgını son yıllarda iklim ve çevre sorunu yaşayan dünyada meydana gelen bir biyolojik afet türüdür. İnsan faaliyetlerinin çevrede oluşturduğu zararlar var; Kirlenen su kaynakları, yemek kültürü,  aşırı avlanma nedeniyle doğada oluşabilen dengesizlikler bunlardan bazıları.

Salgın hastalıkların tarihi, salgınların kesinlikle rastgele ortaya çıkmadıklarını gösteriyor. Tropik Ormanları istila ettik, burada bulunan ve insan türünden uzak şekilde evrimleşen çok sayıda bitki ve hayvanda bilinmeyen virüsler var. Yaşadıkları ağaçları kesiyoruz, hayvanları kafeslere koyuyoruz, hayvan pazarlarında etlerini satıyoruz; Ekosistemi bozuyoruz, virüsler bu şekilde insanlara bulaşıyor. Dünyanın küreselleşmiş olması nedeniyle eski çağlara oranla çok daha hızlı yayılıyor ve kontrol altına alınması zor oluyor. Avrupa’da orta çağlarda yaşanan vebaların fare ve benzeri hayvanlardan geçmiş olması bilinen örnekler. 1996 da Ebola virüsü Orta Afrika’nın batısında görüldü ve insanları öldürdü. Hayatını kaybedenler arasında ormanda şempanze avlayıp yiyen önemli sayıda kişi olduğu rapor edilmiş.

 “Doğa, Temel Olarak Bütünü Desteklemeyen Canlı Türlerinin Soylarını Tüketir!”

“Doğa, Temel olarak bütünü desteklemeyen canlı türlerinin soylarını tüketir ve bunu milyonlarca yıldan beri sürekli yapıyor; Dinozorların soyunu tüketti. Birçok canlının soyunu tüketti. Paleontoloji bilimi sayesinde, fosillerden faydalanılarak eski jeolojik dönemlerde yaşamış olan canlıların yaşadıkları ortamlar, birbirleriyle girdikleri etkileşimler ve yaşama alanları konusunda bilgiler elde ediliyor. Paleontoloji biliminin yaptığı araştırmalar, yerkürede hayatın başladığı zamandan günümüze kadar birçok canlı neslinin tükendiğini göstermiştir.

Yaşam, üzerinde bulunduğumuz Yer gezegeninin geçirmiş olduğu fiziksel ve kimyasal değişmelerin sonucunda ortaya çıkmıştır. Yaşamın tarihi boyunca, canlı türlerinin ortamdaki fiziksel ve kimyasal değişimler nedeniyle topluca ortadan kalktığı ve bu ortadan kalkıştan sonraki yeni ortam koşullarında yeni canlı türlerinin ortaya çıktığı biliniyor. Jeolojik çalışmalar, yaşamın tarihi boyunca en az beş büyük ve onlarca küçük toplu yok oluş olayı ile karşı karşıya kaldığını göstermektedir. Dünya bugüne kadar 5 büyük kitlesel yok oluş evresinden geçti. Bu evrelerin her biri dünya üzerindeki canlı türlerinin büyük bir bölümünün soyunun tükenmesine neden oldu. Günümüze en yakın büyük toplu yok oluş ise 65 milyon yıl önce gerçekleşti. Dinozorların soyu 5. Büyük Kitlesel Yok Oluş Evresinde 65 milyon yıl önce tükendi. Büyük dinozorların topluca nasıl yok olduğu çok merak konusu olmuş ve bir süre açıklanamamıştır. Yanardağ patlamalarından, dünyadaki iklim değişikliklerine, Dünyaya Göktaşının çarpması, salgın hastalıklar gibi çeşitli teoriler ortaya atılmıştır.

Fakat kendi türümüzün dünyadaki yaşamın devamına kadar süreceğinden ne kadar eminiz; Birçok araştırmalara göre;  dünya üzerindeki vahşi hayvan nüfusunun büyük bir oranda azaldığı biliniyor. Yerkürenin biyolojik çeşitliliğinin bir parçası olan insan ırkının geleceğinin dünyadaki biyolojik canlılığın devamına da bağlıdır. Hayvan ve bitki türleri hızla yok olurken insan soyunun tükenmeyeceğinden emin değiliz; hayatta kalmayı istiyorsak eğer bütün için faydalı olmamız gerektiği anlamına gelir. Sadece kendimizi düşünmeyip, bütün için faydalı olmamız gerekir.”

“İnsanın Doğadaki Gelişim Ve Dönüşümlere Ayak Uydurabilmesi Gerekiyor.”

“Tarihte çok daha büyük can kayıplarına neden olan salgın hastalıklar olmuştu, ama o zaman dünya bu kadar global bir yer değildi ve iletişim ağı bu kadar geniş olmadığı için bu kadar küresel salgın haline gelmedi. Covid-19’dan çıkartmamız gereken ders; Doğayı korumamız, doğa ile uyum içerisinde yaşamamız gerektiği, Dünyanın yaşamak için bizim dışımızda canlılarında olması gerektiğini anlayabilmemizi, İnsanın doğadaki gelişim ve dönüşümlere ayak uydurabilmesi gerektiğini anlaması gerekir; Ancak bu da doğayı tanımak ile mümkündür.”

“Covid-19 Salgını, Dünyadaki Küresel Sorunları Çözebilir.”

Covid-19 krizi, dünyadaki savaşları durdurabilir, uluslararası anlaşmazlıkları çözebilir. Uluslararası ilişkilerden, üretime, eğitime ve her alanda toplumu etkiledi. İnsan soyunun yok olması tehlikesiyle karşılaşılabileceği için dünyada insanların bir bütün olarak hareket etmesi gerektiğini öğretmiş olmalı. Virüs tehdidi dünya genelinde birçok küresel sorunun çözülmesi için önemli bir fırsat olduğunu düşünüyorum. Bu süreç, dünyada savaşların durdurulması, uluslararası anlaşmazlıkların çözülmesi, küresel risk oluşturan çevre kirliliği gibi birçok olumsuz durumun çözülmesini sağlayabilir.

Salgının başlamasında ve yayılmasında insanın doğaya müdahalesinin bir rolü olduğunu ifade etmek istiyorum. Bu tür salgınlarla mücadelede bilimsel tıp; aşılar ve ilaçların etkili olduğunu söylüyor. Şuan aşı ve etkili ilaçlar bulunana kadar Covid-19 ile mücadelenin tek yolu izolasyondur.

“Dünya Düzeni Değişmelidir.”

“Ekosistem içerisinde canlılar ve doğa ile uyum içinde yaşamayı öğrenmemiz gerekiyor. Dünyadaki ölüm sebeplerine bakıldığında; Covid-19’un dışında çeşitli hastalıklar, grip, trafik kazaları, açlık,  doğa kaynaklı afetlerden vb. çok sayıda insanın hayatını kaybettiği görülüyor. Biz Covid-19’a odaklaşmışken aslında dünyadaki diğer sorunları görmüyoruz. Dünyanın tüm sorunlarını ele almamız gerekiyor ve bu sorunların çözümü de bilimden geçiyor. Bizim Ekosistem içerisinde diğer canlılarla, doğa ile uyum içinde yaşamayı öğrenmemiz gerekiyor.

Dünyada doğa kaynaklı afetler, salgınlar oluyor ve bunlar geçmişte de birçok kez yaşandı, bunlardan ders almamız ve bu tehlikelere karşı dünyadaki bütün insanların bilinç oluşturması gerekiyor; Bu tecrübeler göz önüne alınarak Dünya Düzeni değişmelidir.” /Umut Osman Sunci

Etiketler :
Covid-19’dan Alacağımız Büyük Dersler Var -
YORUM YAZ
Künye Sık Kullanılanlara Ekle Giriş Sayfam Yap Rss - Xml Siteme Ekle İletişim
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.
2011
© Bandırma Yaşam Gazetesi - Bandırma ve Bölgenin Güçlü Sesi bandırma haberleri bandırma gazete bandırmadan haberler
Kodlama : Networkbil.net