Künye Rss Siteme Ekle İletişim
GÜNDEM 1. SAYFA VİDEO-HABER EKONOMİ SPOR EĞİTİM KÜLTÜR SANAT TEKNOLOJİ KADIN AİLE YEREL
Ana Sayfa > GÜNDEM > Dikkat! 1 Temmuz’da Başlıyor
Dikkat! 1 Temmuz’da Başlıyor
...
27-06-2020 00:36
GÜNDEM
0 Yorum
401 Okunma
Haberi Yazdır

Balıkesir İş Sağlığı ve Güvenliği Derneği Başkanı Ömer Temiz ve Ege İş Sağlığı ve Güvenliği Federasyonu Başkanı Mahmut Çamlı ortak yaptıkları açıklamada 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununun tamamının 1 Temmuz’da yürürlüğe gireceğini açıkladı. Kanun ile çalışan sayısı 50’den az olan ve az tehlikeli sınıfta yer alan tüm işletmelerin İş Sağlığı ve Güvenliği hizmetlerini daha profesyonel yerine getirebilmesi için bu alanda hizmet veren İş Güvenliği Uzmanı ve İş Yeri Hekimlerinden hizmet almalarının sağlanacağını açıkladı.

Balıkesir İş Sağlığı ve Güvenliği Derneği Başkanı Ömer Temiz ve Ege İş Sağlığı ve Güvenliği Federasyonu Başkanı Mahmut Çamlı, çalışan ve toplum sağlığını doğrudan ilgilendiren 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununun tamamının 1 Temmuz’da yürürlüğe gireceğini açıkladı. 30.06.2012’de Resmi Gazete’de Yayımlanan ve 01 Ocak 2013’te yürürlüğe giren Kanunun 38-1/a Maddesinde ifade edilen işletmelerin hizmet almasının daha önce tam 3 kez ertelendiği hatırlatıldı. Ankara’da 15-18 Haziran 2020 tarihleri arasında 4 gün boyunca Siyasi Partiler, Sendikalar, Bürokratlar, Sivil Toplum Kuruluşları ve Cumhurbaşkanlığı Hukuk Politikaları Kurulu ile bir araya gelen federasyon yetkilileri  bu konuya dikkat çekmek ve yasanın yürürlüğe girmesinin ülkemize yapacağı kazanımları anlatmak üzere görüşmeler yaptı, yürürlüğe girecek Kanun Maddelerinin uygulanmasına yönelik önerilerde bulundu.

1 Temmuz’da Çalışma Hayatında Neler Değişecek?

Çalışan sayısı 50’den az olan ve az tehlikeli sınıfta yer alan tüm işletmelerin İş sağlığı ve Güvenliği hizmetlerini daha profesyonel yerine getirebilmesi için bu alanda hizmet veren İş Güvenliği Uzmanı ve İş Yeri Hekimlerinden hizmet almaları sağlanacak. Daha önce İş Güvenliği Uzmanı, İşyeri Hekimi ve Diğer Sağlık Personeli bulundurma zorunluluğu olmayan tüm Kamu Kurumaları da bu hizmetleri alacaklar. Böylece ülkemizde yaklaşık 8 milyon çalışanımız doğrudan etkileyen bir hizmet daha tamamlanmış olacak. Özellikle Kamu Kurumları ile Özel Sektör arasındaki ayrım ortadan kalkacak ve yıllardır özel sektörün sadece kendisine yapılan uygulamadan Kamu Kurumları da sorumlu hale gelerek tüm işletmelerde daha sağlıklı ve güvenli bir çalışma ortamı sağlanacaktır. İş kazaları ve meslek hastalıkları ile daha etkin bir mücadele etme imkanı ortaya çıkacak ve topyekun bir mücadele ile yıllardır tüm dünya da ilk sıralarda yer aldığımız kaza oranları da minimum seviyeye inecek. Mahmut Acaröz

Etiketler :
Dikkat! 1 Temmuz’da Başlıyor -
YORUM YAZ
Künye Sık Kullanılanlara Ekle Giriş Sayfam Yap Rss - Xml Siteme Ekle İletişim
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.
2011
© Bandırma Yaşam Gazetesi - Bandırma ve Bölgenin Güçlü Sesi bandırma haberleri bandırma gazete bandırmadan haberler
Kodlama : Networkbil.net