Künye Rss Siteme Ekle İletişim
GÜNDEM 1. SAYFA VİDEO-HABER EKONOMİ SPOR EĞİTİM KÜLTÜR SANAT TEKNOLOJİ KADIN AİLE YEREL
Ana Sayfa > EKONOMİ > Esnafın Takipteki Borçları Yapılandırılıyor
Esnafın Takipteki Borçları Yapılandırılıyor
...
20-07-2020 02:00
EKONOMİ
0 Yorum
814 Okunma
Haberi Yazdır

Erol Ayvaz, Ertelenen krediler için faiz talep edilmeyecek dedi

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliği (TESKOMB) Yönetim Kurulu Üyesi Balıkesir Esnaf Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Erol Ayvaz, kooperatif ortaklarının geçmiş dönemdeki borçlarına ilişkin yapılandırma hakkında açıklamalarda bulundu. Ayvaz 30 Haziran öncesinde yasal takibe düşen kooperatif alacaklarının 24 aya kadar yeniden yapılandırılacağı müjdesini verirken, ortakların yapılandırmadan nasıl yararlanacağı konusunda bilgilendirmelerde bulundu.

 TESKOMB bünyesindeki tüm Türkiye’de 1000 Kredi Kefalet Kooperatifi’nde 30 Haziran öncesinde borcu olan ve ödeme güçlüğü nedeniyle takibe düşen alacakların yeniden yapılandırılmasıyla ilgili sevindirici haber veren Erol Ayvaz, kooperatiflerin gücünü esnaf ve sanatkarlar için kullandığını dile getirdi.

 “TESKOMB zor gündeki esnafın her zaman yanında oldu”

Covid-19 salgını sonrasında kooperatif borçlarına üç aylık ertelemeyle birlikte kredi desteğinin de esnaf ve sanatkara sağlandığını kaydeden Erol Ayvaz şunları söyledi:

“Covid-19 salgını nedeniyle ülkemizin tümünü kapsayan bu zor dönemeçte esnaf ve sanatkarımız da en zor şartlarda bu konuda etkilendi. TESKOMB olarak hem devletin verdiği, sağladığı imkanları hem de TESKOMB’un kendi gücü içerisindeki Esnaf Kefalet Kooperatifleri aracılığıyla kendi ortaklarına yapabilmesi gerekli olan her şeyi maddi-manevi yapmakla ilgili çalışmaları başlattık. Bütün esnafa acil kredi desteği olarak 25 bin TL, kooperatif ortağı olmayan esnafa bankalar bunu sağladı. Biz de kendi ortaklarımıza hem Balıkesir ilinde hem de Türkiye genelinde TESKOMB aracılığıyla 200 binin üzerindeki kişiye 25 bin TL kredi kullandırdık. Bunun yanında bilindiği gibi pandemi süreci nedeniyle verdiğimiz kredilerin ödemesini Haziran ayına kadar erteledik.”

 “Yapılandırma 24 ayı kapsayacak”

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından geçmişe dönük borçların yapılandırılmasıyla ilgili yapılan açıklama hakkında da bilgi veren Erol Ayvaz şunlara dikkat çekti:

“Şimdi bu ay artık ertelenmiş olan taksitlerin ödemesi başladı. Tabi esnafın işlerinin henüz düzelmediği düşünülerek bakanlık izniyle tekrar bir erteleme yerine kooperatiflerin mevduatlarından çıkacak olan yapılandırma çalışması yapıldı. Bakanlık 13 Temmuz’da başlamak kaydıyla 30 Haziran’a kadar geriye dönük takibe intikal etmiş borçlu olanların, yani avukatta olanların veya icra takibinde olanların kredileri yapılandırılacak. Bu yapılandırma 24 aya kadar olacak. Eğer icra takibindeyse yüzde 50’sini ödemek suretiyle geri kalan alacağa yüzde 10 faiz uygulamak kaydıyla yapılandırmaya gidilecek. Bu Türkiye genelindeki toplam bin Esnaf Kefalet Kooperatiflerine 320 milyona yakın bir faiz affı söz konusu. Esnafımızın bunu iyi değerlendirmesi lazımdır. Tabi bu yapılandırmadan sonra üç ay üst üste yatırmaması halinde tekrar eski haline dönüp yapılandırması bozulmuş olacak.”

 “Sadece Balıkesir’de 450 kişiye 25’er bin TL kredi sağladık”

Kredi Kefalet Kooperatiflerine borcu olup da takibe düşmüş ortakların bu yapılandırmadan faydalanmasını isteyen Erol Ayvaz, yapılandırma işlemleri için 7 gün 24 saat üyelerinin hizmetinde olduklarını kaydetti. Ayvaz şunları söyledi:

“Biz Balıkesir Esnaf Kefalet Kooperatifi başta olmak üzere tüm  kooperatiflerdeki bütün esnafın geriye dönük borcu olanların; yani 30 Haziran’a kadar günü geçmiş borçluların kooperatiflere uğrayarak kooperatifleri aracılığıyla kefillerine de haber vermeleri halinde yapılandırmaya girmelerini bekliyoruz. Bu arada borcunun tamamını kapatanlar bir kereye mahsus olarak faiz ödemeden borçlarını kapatmış olacaklar. Daha önce ana parayı ödemiş, sadece faiz borcu kalanların da faizleri tamamen buraya hiç gelmelerine gerek yok silinmiş olacak. Bu da esnaf ve sanatkar için can suyunun ötesinde bir kaynaktır zorda olanalar için. Biz zorda olan bütün esnaf sanatkarın Kredi Kefalet Kooperatifleri olarak her daim 7/24 yanlarındayız. Esnaf Kefalet Kooperatifleri hacet kapısı olmaktan öte bugün artık yardım kapısı gibi faaliyetlerini göstermektedir. Bu sebepledir ki Esnaf Kefalet Kooperatifleri Türkiye’de kendini bir kez daha kanıtladı. Bu zor süreçte sağlıkçılar kadar olmasa bile biz sabah 08.00 akşam 20.00’ye kadar ilk etapta sadece Balıkesir kooperatifinde 450 kişiye 25 bin kredi ödemesi yaptık. Bu da sırayla ve 1 saat arayla yapılmış, hiçbir şikayeti duymadığımız ve Balıkesir il genelinde yapılmış bir iş oldu. Onun için gösterdikleri anlayış için Esnaf Kefalet Kooperatiflerindeki çalışan tüm personelimize, kooperatif ortaklarımıza teşekkür ediyorum.”

“Ertelenen krediler için faiz talep edilmeyecek”

Pandemi sürecinde ertelenen kredi ödemeleri konusunda da bilgiler veren Erol Ayvaz şunları söyledi:

“Ertelenen kredi ödemelerinden faiz almadan ödemeler kaldığı yerden devam edecek. Normal Nisan’daki parayı yatırır gibi üyelerimiz kredilerini yatıracaklar. Normal taksit sıralaması devam edecek, onlara geriye dönük herhangi bir faiz işlemi yapılmayacak.”

“Ortaklarımız yöneticilerine sahip çıksın”

Kooperatiflerin gücünün azımsanmayacak boyutta olduğunu dile getiren Erol Ayvaz, “Bunlar kooperatiflerin gücünü de gösteriyor, bugünkü yapılandırma da kooperatiflerin gücünü gösteriyor. Bazı küçük kooperatiflerimizde sıkıntılar yaşanabilir ama o da bir şekilde genel merkez aracılığıyla halledilir. Yeter ki kooperatif ortakları kooperatif yöneticilerine sahip çıkmaya devam etsinler” diye konuştu./Politika

Etiketler :
Esnafın Takipteki Borçları Yapılandırılıyor -
YORUM YAZ
Künye Sık Kullanılanlara Ekle Giriş Sayfam Yap Rss - Xml Siteme Ekle İletişim
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.
2011
© Bandırma Yaşam Gazetesi - Bandırma ve Bölgenin Güçlü Sesi bandırma haberleri bandırma gazete bandırmadan haberler
Kodlama : Networkbil.net