Künye Rss Siteme Ekle İletişim
GÜNDEM 1. SAYFA VİDEO-HABER EKONOMİ SPOR EĞİTİM KÜLTÜR SANAT TEKNOLOJİ KADIN AİLE YEREL
Ana Sayfa > GÜNDEM > Kadınlar Susmuyor, Korkmuyor, İtaat Etmiyor
Kadınlar Susmuyor, Korkmuyor, İtaat Etmiyor
...
29-07-2020 01:01
GÜNDEM
0 Yorum
345 Okunma
Haberi Yazdır

Balıkesir Kadın Platformu bugün Alihikmetpaşa Meydanı’nda gerçekleştirdiği basın açıklaması ile kadın cinayetlerini protesto ederken, İstanbul Sözleşmesi’nin uygulanmasını istedi.

Kadınların  tüm Türkiye’deki protesto eylemleri sürüyor. Balıkesir’de de Edremit ve Bandırma’nın ardından bu kez Alihikmetpaşa Meydanı’nda gerçekleştirdikleri basın açıklaması ile isteklerini dile getirdi. CHP İl Başkanı Serkan Sarı, Karesi İlçe Başkanı Dilek Yalçın’ın da kadın kolları ile destek verdiği etkinlikte kadınlar “yasta değil isyandayız”, “6284 yaşatır”,  “susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz”, “İstanbul sözleşmesi yaşatır ” diye sloganlar attı.

Balıkesir Kadın Platformu’nun hazırladığı basın açıklamasını dönem sözcüsü İnci Aydoğan okudu. “Güldünya Tören’den Ayşe Paşalı’ya, Münevver Karabulut’tan Özgecan Aslan’a Emine Karabulut’tan Şule Çet’e kadar binlerce kadınımız erkek şiddetinin kurbanı oldu. Bizler bu gün yine aynı şiddetin yeni kurbanlarından PINAR GÜLTEKİN için  buradayız” diyen Aydoğan açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

“Her gün,  bir veya birkaç kadın eril şiddet karşısındaki korunmasızlığı ve kimsesizliği nedeni ile canından olurken, kadınları korumak amacı ile oluşturduğumuz  Kadına Yönelik Şiddetin Önlenmesine dair 6284 Sayılı yasa hükümleri  tam olarak hayata geçirilemiyor.  Kadın cinayetleri her geçen gün daha fazla ve daha vahşi olarak yaşanırken kadını korumak adına devlete yükümlülükler getiren ve kısaca İSTANBUL SÖZLEŞMESİ olarak bilinen 11 Mayıs 2011 de İstanbulda imzaya açılan Kadına Yönelik Şiddet ve Aileiçi Şiddetin Önlenmesine ilişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesinden ülkemizin çekileceğinden söz edilmesi, binlerce kadın tarafından İSTANBUL SÖZLEŞMESİ YAŞATIR sloganı ile   ülkenin her yerinde protesto ediliyor”

“Kadın cinayetleri, medyada yansıtıldığı gibi ” Cinnet geçirdi, eşini öldürdü” şeklinde gerçekleşmiyor. Cinayet anlık bir eylem değil, öncesinde çok ciddi, çok ağır şiddet biçimlerini içeriyor. Açıkça cinayetlerin çoğu, göz göre göre, öncesinde uyarı sinyalleri ile gerçekleşiyor. Yani cinayet öncesi bu uyarı sinyalleri değerlendirilip ciddi risk faktörleri ortadan kaldırılırsa kadın cinayetleri önlenebilir! İSTANBUL SÖZLEŞMESİ TAM DA DEVLETE BU YÜKÜMLÜLÜKLERİ GETİRİYOR.

“Sözleşme ilk olarak önleyici tedbirlerden söz ediyor.  Devlete şiddetin çıkmaya cesaret bulamayacağı bir toplum yaratmak için gerekli tedbirleri almasını. Toplumsal cinsiyet eşitliğini bütün topluma, eğitimler de dahil olmak üzere her türlü yolla yaymasını görev olarak yüklüyor.

“İkincisi, kadına yönelik bir  tehdit söz konusuysa, devletin kadınları etkin, aktif  ve bütüncül olarak korumasını istiyor. Yani bizim için 6284 sayılı kanunu tam olarak uygulanmasını zorunlu kılıyor.

“Üçüncüsü tüm önlemlere rağmen yine de bir kadın zarar gördüyse, o zaman en azından etkin kovuşturma yap ve etkin ceza sitemi ile devletin, adaleti sağlaması gerektiğini belirterek, namus, töre, gelenek, görenek .gibi nedenlere dayalı haksız tahrik uygulamalarının olamayacağını belirtiyor.

“En son olarak da, sözleşme devletten kadınların ekonomik, sosyal ve siyasal olarak güçlendirilmesini talep ediyor.

Sözleşmede, “kadına karşı şiddet” tanımı, “ister kamu ister özel yaşamda” meydana gelsinler, her türlü fiziksel, cinsel, psikolojik veya ekonomik şiddeti, şiddet tehdidini ve ayrımcılığı içeriyor.

Sözleşmede, “Taraflar kadınların daha aşağı düzeyde olduğu düşüncesine veya kadınların ve erkeklerin toplumsal olarak klişeleşmiş rollerine dayalı ön yargıların, törelerin, geleneklerin ve diğer uygulamaların kökünün kazınması amacıyla, kadınların ve erkeklerin sosyal ve kültürel davranış kalıplarının değiştirilmesine yardımcı olacak tedbirleri alacaklardır” deniyor.

Bu sözleşmeye ilk imza koyan ülke kadınları olarak elde ettiğimiz kazanımları geri vermeyeceğiz. Gözlerine artık siyah bant dahi koyulmasına gerek duyulmayan, yağmalanmış kadın bedenleri ortadayken İstanbul sözleşmesinden çekilmek kadınları  kör kuyularda merdivensiz bırakmak, kadın cinayetlerine ortak olmaktır” Memet Koşar

Etiketler :
Kadınlar Susmuyor - Korkmuyor - İtaat Etmiyor -
YORUM YAZ
Künye Sık Kullanılanlara Ekle Giriş Sayfam Yap Rss - Xml Siteme Ekle İletişim
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.
2011
© Bandırma Yaşam Gazetesi - Bandırma ve Bölgenin Güçlü Sesi bandırma haberleri bandırma gazete bandırmadan haberler
Kodlama : Networkbil.net