Künye Rss Siteme Ekle İletişim
GÜNDEM 1. SAYFA VİDEO-HABER EKONOMİ SPOR EĞİTİM KÜLTÜR SANAT TEKNOLOJİ KADIN AİLE YEREL
Ana Sayfa > EKONOMİ > Balıkesir Ekonomisi Daha Çok Teşvik Ve Yardımı Hak Ediyor
Balıkesir Ekonomisi Daha Çok Teşvik Ve Yardımı Hak Ediyor
...
08-09-2020 00:30
EKONOMİ
0 Yorum
1035 Okunma
Haberi Yazdır

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın, Balıkesir’in ekonomisini beraberinde özel sektör girişimciliğini yakından ilgilendiren, Balıkesir’de tartışmalara yol açan Bölgesel Teşvik Uygulamasını Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’a sordu.

Ahmet Akın, “Ekonomik krizin yarattığı olumsuz etkilerle ülke yangın yerine dönmüşken, Balıkesir ile ilgili alınmış bu karardan vazgeçilene kadar, Balıkesir hak ettiğini alana kadar, konunun takipçisi olacağım. Balıkesir ekonomisinin olumsuz etkilenmesine neden olan bu yanlıştan dönülmeli” dedi.
CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, 20 Ağustos 2020 tarihli Cumhurbaşkanlığı Kararı ile Balıkesir’in Bölgesel Teşvik Uygulamasında 3 üncü bölgeden 2 inci bölgeye alınmasını Meclis gündemine taşıyarak, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi. Önergesinde, “Sonuçları itibarı ile Balıkesir ekonomisini beraberinde özel sektör girişimciliğini çok yakından ilgilendiren bu konuda Balıkesir ekonomisinin olumsuz etkileneceği endişeleri doğmuştur” diyen CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, Bakan Varank’a şu soruları yöneltti:

  1. Balıkesir için birinci öncelikteki destek mekanizması olan Bölgesel Teşvik Sistemi Bakanlığınızın hangi verilerine dayandırılarak alınmıştır? Bu veriler nesnel değilse hangi öznel verilerdir?
  2. Balıkesir’in Bölgesel Teşvik Uygulamasında 3üncü bölgeden 2inci bölgeye alınması yatırımları olumsuz etkileyecekken bu olumsuzluğun etki analizi ya da benzeri bir ön çalışması yapılmış mıdır? Balıkesir ekonomisinin olumsuz etkilenmesine neden olan bu karar öncesinde bu çalışmalar neden yapılmamış, bu konun taraflarından neden görüş alınmamıştır?
  3. Balıkesir, sanayi yapılanmasını belirleyen, elektrik tüketim miktarları, ihracat miktarı, iller arası ticaret durumu, sanayi üretiminin teknolojik yapısı kriterleri açısından 3üncü bölgede bulunmaktadır. 2inci bölgeye alınma kararının bu veriler ışığında gerekçesi nedir?
  4. Balıkesir’in Kişi Başı Gayrisafi Yurtiçi Hasıla Miktarı 7 bin 943 dolardır. Türkiye ortalamasının altındadır ve 26ıncı sıradadır. GSYH verisi Balıkesir’in 3üncü bölgede olmasını gerektirirken 2inci bölgeye alınmış olması bir çelişkiye işaret ederken nasıl bir gerekçe ile bu hata görmezden gelinmiş, bu karar alınmıştır?
  5. Balıkesir’in 3üncü bölgede olması ekonomik faydasına,  2inci bölgede olması da her ekonomik zararınayken bu kararın değiştirilmesi, Balıkesir’in 3üncü bölgeye alınması için ya da Balıkesir’in ekonomik yararı için Bakanlığınız hangi çalışmaları yapacaktır? /Haber Merkezi

Etiketler :
Balıkesir Ekonomisi Daha Çok Teşvik Ve Yardımı Hak Ediyor -
YORUM YAZ
Künye Sık Kullanılanlara Ekle Giriş Sayfam Yap Rss - Xml Siteme Ekle İletişim
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.
2011
© Bandırma Yaşam Gazetesi - Bandırma ve Bölgenin Güçlü Sesi bandırma haberleri bandırma gazete bandırmadan haberler
Kodlama : Networkbil.net