Künye Rss Siteme Ekle İletişim
GÜNDEM 1. SAYFA VİDEO-HABER EKONOMİ SPOR EĞİTİM KÜLTÜR SANAT TEKNOLOJİ KADIN AİLE YEREL
Ana Sayfa > GÜNDEM > SGK’dan Bilgilendirme Atağı
SGK’dan Bilgilendirme Atağı
...
13-09-2020 01:07
GÜNDEM
0 Yorum
515 Okunma
Haberi Yazdır

Balıkesir Sosyal Güvenlik İl Müdürü Muhammed Sıddık Polat, 15 Kasım’a kadar Balıkesir’deki ilgili STK, işveren ve çalışanlarla bir araya gelerek afiş, broşür gibi materyallerle bilgilendirme yapacaklarını açıkladı.

Balıkesir Sosyal Güvenlik İl Müdürü Muhammed Sıddık Polat, işverenleri, kişileri kayıt dışı çalıştırmamaları bunun ülke ekonomisine zararları olduğu gibi tespiti halinde işverene de ciddi maliyetler getirdiği yönünde bilgilendireceklerini söyledi.

Kayıtdışı Mücadelesi Başlatılıyor

İl Müdürü Polat, “2020 yılı için tespit edildiğinde bir kişiyi bir ay sigortasız çalıştıran işverene bunun maliyeti 11 bin 771 lira bu süre 6 ay ise 41 bin lira, bir yıl ise 76 bin lira. Bunun yanında faydalandığı teşvikler varsa bunlar da durdurulacak. Devletin sağladığı kredi gibi imkanlardan faydalanamayacak. Kayıt dışılığının diğer bir olumsuz etkisi de haksız rekabete yol açıyor. Bu nedenle işverenlerimizin bu konuda duyarlı olması gerekiyor. 17 Sigorta Prim Teşviğimiz var işverenlerimizin bu teşviklerden maksimum düzeyde faydalanmalarını istiyoruz” dedi.

“Sosyal Güvenlik Anayasal Bir Hak”

Çalışanlara da seslenen Balıkesir Sosyal Güvenlik İl Müdürü Muhammed Sıddık Polat, “Sosyal güvenlik Anayasal bir hak. Çalışanlarımızın sigortasız çalışmamaları gerekiyor. Bu şekilde çalışmaları durumunda ileride gerek emeklilik gerekse iş kazası gibi durumlarda hak mahrumiyeti yaşayacaklar. Sigortasız çalışan kişiler 7 gün 24 saat ALO 170, Cimer  ya da kurumumuza verecekleri dilekçeler ile durumlarını bildirmeleri takdirde gerekli yasal takip yapılarak onların haklarını kurum olarak arayacağız” dedi.

Son olarak kayıt dışı çalışmanın ülke üzerindeki olumsuz etkilerine dikkat çeken Polat, “Kayıt dışı istihdam, vergi ve prim kaybına, sosyal güvenlik açığına neden oluyor. Sosyal Güvenlik sisteminde çalışan / emekli dengesinin bozulmasına neden oluyor. Gelir dağılımının bozulmasına ve kaynak dağılımında etkinliğin bozulmasına neden olur” diye konuştu. Mahmut Acaröz

Etiketler :
SGK’dan Bilgilendirme Atağı -
YORUM YAZ
Künye Sık Kullanılanlara Ekle Giriş Sayfam Yap Rss - Xml Siteme Ekle İletişim
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.
2011
© Bandırma Yaşam Gazetesi - Bandırma ve Bölgenin Güçlü Sesi bandırma haberleri bandırma gazete bandırmadan haberler
Kodlama : Networkbil.net