Künye Rss Siteme Ekle İletişim
GÜNDEM 1. SAYFA VİDEO-HABER EKONOMİ SPOR EĞİTİM KÜLTÜR SANAT TEKNOLOJİ KADIN AİLE YEREL
Ana Sayfa > GÜNDEM > Korona İle Mücadelede Sert Önlemler Geliyor
Korona İle Mücadelede Sert Önlemler Geliyor
...
13-09-2020 01:09
GÜNDEM
0 Yorum
505 Okunma
Haberi Yazdır

Vali Şıldak, koronavirüs ile mücadelede yeni bir döneme geçtiklerini, artık kurallara uymayanlara  uyarıda bulunmak yerine ceza kesileceğini açıkladı. Bunun  yanı sıra adli süreç ve iş yeri kapatmaya kadar birçok yaptırım uygulanacağını açıklayan Şıldak,  “Bazı insanların sorumsuzluklarıyla toplumun sağlığını daha fazla tehlike altına almalarına müsaade etmeyeceğiz.” dedi. 

Vali Hasan Şıldak, İçişleri Bakanlığı tarafından tüm illerde eş zamanlı olarak planlanan, toplumdaki bilinci arttırmak ve uyarılarda bulunmak üzere gerçekleştirilen koronavirüs tedbirleriyle ilgili denetimlere katıldı. Vali Şıldak’a; Karesi Kaymakamı Abdulkadir Demir, İl Emniyet Müdürü Hasan Onar ve Karesi İlçe Sağlık Müdürü Dr. Gökhan Ünsal eşlik etti. Lokanta, kafeterya ve diğer iş yeri sahiplerinden sosyal mesafe kuralına uyulmasını, maske kullanılmasını ve hijyen kurallarına uygun hareket edilmesini isteyen Vali Şıldak, ayrıca vatandaşlarla da sohbet ederek, tedbiri elden bırakmamalarını  önerdi.

“Denetimler Haber Verilerek Yapılıyor” Algısı Yanlış

Denetimlerin haber verilerek yapıldığı algısının yanlış olduğunu belirten Şıldak şu açıklamayı yaptı:

“Denetimlerimizi aralıksız olarak 7 gün 24 saat esasına göre sürdürüyoruz. Bu haber vererek gerçekleştirdiğimiz denetimlerin amacı ise kamuoyunda farkındalık oluşturmak, bilinç düzeyini yükseltmektir. Şu anda tüm ilçelerimizde yüzlerce denetim ekibimiz sahada. Bu denetimlerle vatandaşlara artık Koronavirüsle mücadelede tedbirden ve bu tedbirleri harfiyen uygulamaktan başka çözüm olmadığını, dikkatli ve tedbirli olmamız gerektiğini bir kez daha hatırlatıyoruz.”

Uyarı Yerine Ceza

Vali Şıldak, koronavirüs ile mücadelede yeni bir döneme geçtiklerini, artık uyarıda bulunmak yerine cezai işlemden   adli sürece  ve iş yeri kapatmaya kadar birçok yaptırım uygulanacağını da vurguladı. Şıldak şunları söyledi:

“İlimizin; salgının başlangıcından ve kontrollü sosyal hayatın başladığı 1 Hazirandan bu yana gerek vatandaşımızın hassasiyeti gerekse esnafımızın duyarlılığı sayesinde epey yol katettiğini söyleyebiliriz.  Duyarlı vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum. Tüm tedbirlere  tam olarak uyulduğunu söylemek pek mümkün değil. Her alanda, bütün  sektörlerde gördüğümüz bazı tablolar bizi üzüyor. Tedbirlere uyan vatandaşlar olduğu gibi henüz bilinç seviyesini yükseltmemiş insanlarımızın da olduğunu görmekteyiz. Artık bizler de hatırlatma ve uyarıları geçip; cezai müeyyide uygulama, adli işlem yürütme noktasında uygulamalarımızı kararlılıkla sürdüreceğiz. Bazı işletmelerimiz tüm hatırlatma ve uyarmalarımıza rağmen o kadar direnç gösteriyor ki biz bu durumda faaliyet durdurma yaptırımı uygulayacağız. Ümit ediyorum ki bütün işletmelerimiz bunlara gerek kalmadan denetim ekiplerimizin uyarılarını dikkate alırlar.”

” Ev Yerine Yurtta Karantina “

Covid-19 testi  pozitif çıkan ve evde tedavisi süren vatandaşların evden kesinlikle çıkmamaları noktasında uyarısını tekrarlayan Şıldak, kurallara uymayanlar için de yeni uygulamalar olduğunu vurgulayarak; “İzlem altında bulunan ve evinden ayrılmaması gereken, gerek vaka olarak tespit edilmiş evlerinde tedavi olan hastalarımız, gerekse temaslı olan vatandaşlarımız bildiğiniz gibi ikametlerinden dışarıya çıkmamayla yükümlü durumdalar. Bu kişiler dışarı çıkmamalı, evin dışına adım atmamalı. İlimizde maalesef bu kişilerin evlerinden çıktıklarıyla ilgili tespitler yapıyoruz. Bu vatandaşlara hem idari para cezası hem de adli işlem başlatıyoruz. Ülkemiz genelinde bir uygulama başlayacak, birkaç gün içinde yeni düzenlemeler yapılacak. Bu kişileri artık yurtlarda barındıracağız. Yurtlara alıp evine göndermeyeceğiz. Bu şekilde toplum sağlığını korumaya ve halkımızın güvenliğini sağlamaya çalışacağız. Bazı insanların sorumsuzluklarıyla toplumun sağlığını daha fazla tehlike altına almalarına müsaade etmeyeceğiz.” dedi.

“Mücadele Kararlılıkla Sürecek”

“Bütün ilçelerimizde ekiplerimiz, kaymakamlarımızın koordinasyonunda bu faaliyetleri kararlılıkla sürdürecekler. Halkımıza çağrımız şudur; koronavirüs bir mücadeledir, ama sıradan bir mücadele değildir. Bu bir seferberliktir. Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliği altında, İçişleri Bakanımızın koordinasyonda, çalışmalarımızın, denetimlerimizin sonuç verebilmesi için her bir vatandaşımızın bu mücadeleye inanması, seferberliğe katkı sağlaması gerekiyor.  Bizi asıl sevindirecek olan kurallara; denetimle, cezayla uyulması değil, bu mücadeleye gerçekten inanarak destek verilmesidir.” /Memet Koşar

Etiketler :
Korona İle Mücadelede Sert Önlemler Geliyor -
YORUM YAZ
Künye Sık Kullanılanlara Ekle Giriş Sayfam Yap Rss - Xml Siteme Ekle İletişim
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.
2011
© Bandırma Yaşam Gazetesi - Bandırma ve Bölgenin Güçlü Sesi bandırma haberleri bandırma gazete bandırmadan haberler
Kodlama : Networkbil.net