Künye Rss Siteme Ekle İletişim
GÜNDEM 1. SAYFA VİDEO-HABER EKONOMİ SPOR EĞİTİM KÜLTÜR SANAT TEKNOLOJİ KADIN AİLE YEREL
Ana Sayfa > GÜNDEM > 112’yi Gereksiz Yere Aramayın!
112’yi Gereksiz Yere Aramayın!
...
16-09-2020 00:30
GÜNDEM
0 Yorum
129 Okunma
Haberi Yazdır

112 Acil Çağrı Merkezi’ni asılsız ve gereksiz yere meşgul eden kişilere Kabahatler Kanunu’nun 32’nci maddesi gereğince 392 lira idari para cezası uygulanacak. Tüm acil numaraların tek çatı altında toplandığı 112 Acil Çağrı Merkezi’nin en önemli sorunlarının başında gereksiz aramalar geliyor.

112 Tek Acil Numara

İl Sağlık Müdürlüğü İl Ambulans Servisi Başhekimliği, Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı, İl Jandarma Komutanlığı, İl Emniyet Müdürlüğü, Sahil Güvenlik Grup Komutanlığı, İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü ve Orman Bölge Müdürlüğü Orman Yangınlarıyla Mücadele Şube Müdürlüğü bünyelerindeki farklı acil yardım numaraları 112 tek acil çağrı numarası altında birleştirildi. Vatandaşlara tüm acil çağrılara birden fazla numara yerine tek numara ile ulaşabilme kolaylığı sağlandı.

Sözlü Taciz Ve Küfür

Asılsız ihbarın, olay yerine ekiplerin intikal ettiğinde, olayın gerçek olmadığı anlaşılan çağrılar olduğu belirtildi. Gereksiz çağrının ise çağrı merkezinin aranarak herhangi bir ihbarda bulunmaksızın çağrı alıcı  ya da çağrı yönlendirici personelin sözlü taciz, küfür içerikli konuşma, müzik dinletme, sürekli sessiz çağrı bırakma gibi şekillerde meşgul edilmesi, görevini yapmasının engellenmesi, çalışma veriminin düşürülmesi ve acil yardım hizmetlerinin sunulmasında zaman ve kaynak kaybına neden olan aramalar olduğu kaydedildi.

Ceza Uygulanacak

112’yi kasıtlı olarak asılsız ve gereksiz arayanlarla ilgili ceza uygulanacaklar şöyle sıralandı: “Çocuklar tarafından oyun amaçlı yapılan ve tekrarlanan çağrılarda ailelerine ulaşılarak bilgi verilecek, tekrarı halinde ceza uygulanacak. Acil yardım hizmetleri dışında kalan konulara ilişkin soru sorma, bilgi alma, ihbar verme gibi nedenlerle arayanlar, çağrı alıcılar tarafından 112 hattının sadece acil yardım hattı olduğu konusunda bilgilendirilecek, arayanın bu tür aramalar konusunda ısrarcı olması halinde ceza uygulanacak. Kötü niyetli ve hakaret içeren konuşmalarla personelin aynı numaradan gelen aramalarla rahatsız edilmesi halinde ceza uygulanacak. Söz konusu davranışlar, 5326 sayılı Kabahatler Kanununun 32’nci maddesinde düzenlenen ’emre aykırı davranış’ kapsamında olduğunun değerlendirildiği de belirtildi. Bu kapsamda uygulanacak ceza miktarı ise 392 lira, tekrarlanması halinde ise bu ceza tutarı her seferinde iki kat artırılacak.” 

Etiketler :
112’yi Gereksiz Yere Aramayın! -
YORUM YAZ
Künye Sık Kullanılanlara Ekle Giriş Sayfam Yap Rss - Xml Siteme Ekle İletişim
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.
2011
© Bandırma Yaşam Gazetesi - Bandırma ve Bölgenin Güçlü Sesi bandırma haberleri bandırma gazete bandırmadan haberler
Kodlama : Networkbil.net