Künye Rss Siteme Ekle İletişim
GÜNDEM 1. SAYFA VİDEO-HABER EKONOMİ SPOR EĞİTİM KÜLTÜR SANAT TEKNOLOJİ KADIN AİLE YEREL
Ana Sayfa > GÜNDEM > Esnafın Buruk Bayramı
Esnafın Buruk Bayramı
...
16-09-2020 00:30
GÜNDEM
0 Yorum
194 Okunma
Haberi Yazdır

 “Esnaf teşkilatının bayramı” olarak bilinen Ahilik Haftası Balıkesir’de buruk kutlandı. Balıkesir Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği Başkanı Fehmi Erdem koronavirüs salgınının en çok esnafı etkilediğini söyledi. 

Atatürk Anıtında düzenlenen ilk törene Balıkesir Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği Başkanı Fehmi Erdem, Balıkesir Ticaret İl Müdürü İlhan Pehlivan, İbrahim Bodur Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü Ramazan Demir, Balıkesir Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği Yönetim, denetim ve Disiplin Kurulu üyeleri olan esnaf odaları başkanları katıldı. Atatürk Anıtı’na çelenk sunuldu,  saygı duruşunun ardından   istiklal Marşı okundu. Atatürk Anıtı’ndaki programın sona ermesinden sonra heyet Balıkesir Valisi Hasan Şıldak’ı ziyaret etti.

“Esnaf Toplumun Temel Taşıdır”

Ahilik Haftası nedeniyle düzenlenen törenden sonra esnaf teşkilatını ağırlayan Balıkesir Valisi Hasan Şıldak birlik beraberliğimizin temelinde esnaf teşkilatının önemini yadsınamaz olduğunu vurguladı. Şıldak,  “Esnaf her zaman mahallemizdeki en güvenilir kişi olmuştur. Mahallenin gözü kulağı olduğu gibi devletinde her zaman güvendiği kişi olmuştur. Esnafımızı toplumun temel taşıdır. Bu sene Ahilik Haftasını koronavirüs salgını nedeniyle biraz kısıtlı kutluyoruz. Gelecek sene Ahilik Haftasını daha dolu dolu kutlarız. Ben esnafımıza hayırlı bol kazançlar diliyorum” diye konuştu.

“Ahilik Türklere Özgü Milli Bir Kuruluştur”

Ahilik kültürünün; iyi ahlakın, doğruluğun, kardeşliğin yardım severliğin kısacası bütün güzel meziyetlerin birleştiği bir sosyo-ekonomik düzen olduğunu belirten Balıkesir Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği (BESOB) Başkanı Fehmi Erdem “ Ahilik Türklere özgü milli bir kuruluş olarak ortaya çıkmıştır. Bugünde toplumsal barış, milli birlik ve beraberliğin sağlanması ile bu zorlu süreçten çıkacağız” diye konuştu.

Yılın Ahisi Hayrettin Demirbaş

Ahilik Haftası nedeniyle yılın çırağı Mutlu Şahin’e plaketini Ticaret İl Müdürü İlhan Pehlivan, Yılın Kalfası Melek Aslan’a plaketini BESOB Başkanı Fehmi Erdem, Yılın Ahisi Balıkesir İnşaatçılar Esnaf Odası Başkanı Hayrettin Demirbaş’a plaketini Balıkesir Valisi Hasan Şıldak takdim etti. Valilik de düzenlenen programın sona ermesinden sonra esnaf teşkilatı Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz’ı ziyaret etti.

 “Balıkesir’in Mozaiği Esnaftır”

Koronavirüs salgını nedeniyle ziyaretlerini kısıtlı sürdüren esnaf teşkilatı Büyükşehir Belediyesi ziyaretinde Başkan Yücel Yılmaz tarafından ağırlandı. Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, 45 bin esnafın temsil eden oda başkanlarına pandemi döneminde el birliği içinde olduklarından dolayı teşekkür etti. Başkan Yılmaz “Balıkesir’in mozaiği esnafımızdır. Siz esnafların pandemi ile ilgili düşünceleri bizim için önemli. Sahadaki uygulamayı en iyi bilenler sizlersiniz. Bizler bu süreci atlatana kadar elimizden gelen desteği esnafımıza vermeye 7/24 hazırız” diye konuştu.

“Pandemiden En Çok Esnaf Etkilendi”

Ahilik Kültüründen asla vazgeçemeyeceklerini ve gelecek kuşaklara aktaracaklarını ifade eden BESOB Başkanı Fehmi Erdem pandemi sürecinde en çok esnaf teşkilatının etkilendiğini belirterek “Belediyemiz bu zor süreçte hep bizim yanımızda oldu, desteklerini hep arkamızda hissettik. İlk 90 günlük süreçte 13 bin 29 esnafımız kepenk kapatmak durumunda kaldı. Kademeli olarak yasakların kaldırılmasından sonra halen okul servisleri hariç kapalı olan 1004 işletmemiz var. Burada nace kodları uyuşmazlığı nedeniyle aynı işi yapan fakat biri açık diğeri kapalı esnaflarımız var. Pazar yerlerinde yapılan uygulamaların tezgah arası açıklığı değil de yolun genişletilmesi için çalışmaların daha uygun yapılacağı kanaatindeyiz. Bizim kapalı olan ve halen açık olup da işlerinde tam kapasite çalışamayan üyelerimizin hükümetimiz nezdinde vergi, Bağ-Kur, SGK borçlarının alınmaması, verilen kredilerin faizlerinin silinmesi için çalışmalarımız sürüyor. İnşallah bu süreci en az hasarla atlatarak halkımızın sağlığını koruyan adımları hep birlikte atarız” diye konuştu. (balikesir24saat.com)

Etiketler :
Esnafın Buruk Bayramı -
YORUM YAZ
Künye Sık Kullanılanlara Ekle Giriş Sayfam Yap Rss - Xml Siteme Ekle İletişim
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.
2011
© Bandırma Yaşam Gazetesi - Bandırma ve Bölgenin Güçlü Sesi bandırma haberleri bandırma gazete bandırmadan haberler
Kodlama : Networkbil.net