Künye Rss Siteme Ekle İletişim
GÜNDEM 1. SAYFA VİDEO-HABER EKONOMİ SPOR EĞİTİM KÜLTÜR SANAT TEKNOLOJİ KADIN AİLE YEREL
Ana Sayfa > GÜNDEM > Bu Proje Türkiye'ye Örnek Olacak
Bu Proje Türkiye'ye Örnek Olacak
...
16-10-2020 00:10
GÜNDEM
0 Yorum
820 Okunma
Haberi Yazdır

Bandırma Belediyesi, Büyükşehir yasasıyla kendi bünyesine geçen 662 dönüm araziyi 12 ton koçbaşı nohut ve 6 ton horoz fasulye karşılığında doğa mahallesi güzelleştirme ve yaşatma derneğine 1 yıllığına kiraya verdi.

Kırsal kalkınma ortak hizmet projesi kapsamında kiraya verilen bu arazilerde Doğa Mahallesi üreticileri kendi ekimlerini yapacaklar. Doğa Mahallesi Güzelleştirme ve Yaşatma Derneği de yıl sonu elde edilecek hasattan Bandırma Belediyesine 12 ton nohut ve 6 ton fasulye verecek. Bandırma Belediyesi de bu ürünleri ambalajlayarak ihtiyaç sahibi kişilere ücretsiz olarak dağıtacak.

Protokol Tarımın Yapılacağı Arazide Yapıldı

Doğa Mahallesi Güzelleştirme ve Yaşatma Derneği Başkanlığını mahalle muhtarı Mustafa Pınar, yönetim kurulu üyeliklerini Ömer Ercan, Osman Karaören, Fatih Atik, İbrahim Özince, Serdar Kaplan ve Ahmet Eröz yapıyor. Kırsal Kalkınma Ortak Hizmet Projesi protokol imza töreni Doğa Mahallesinde tarımın yapılacağı arazide yapıldı. Törene, Belediye Başkanı Av.Tolga Tosun, Belediye Başkan Yardımcısı Ozan Onur, CHP Bandırma İlçe Başkanı Dr. Selim Panç, İyi Parti Bandırma İlçe Başkanı Necmi Sert, belediye meclis üyeleri, Trakya Birlik Yönetim Kurulu üyesi ve Bandırma Muhtarlar Derneği Başkanı Hüseyin Kocabıyık, Paşabayır Mahallesi Muhtarı Belgin Şentürk, Paşakent Mahallesi Muhtarı Nurten Sarıaltın ve bazı kırsal mahalle muhtarları ile çok sayıda mahalle sakini katıldı.

Kiralanan Bu Arazide Mahalleliler Çalışacak Hem Üretecekler

Doğa Mahallesi Muhtarı ve Dernek Başkanı Mustafa Pınar, Bandırma Belediyesinin bu projesinin Doğa Mahallesi için güzel bir proje olduğunu belirterek Başkan Av.Tolga Tosun’a teşekkür etti. Pandemi sürecinde belediyenin gelirlerini arttırma adına büyük çaba sarf ettiklerini söyleyen Bandırma Belediye Başkanı Av. Tolga Tosun “Bandırma çok güzel bir coğrafyada yer alıyor. Önümüzde deniz, arkamızda göl, yanımızda ise Kapıdağ’ın doğal güzellikleri bulunuyor. Hayvancılığı, sanayisi ve tarımı ile Bandırma Güney Marmara’nın lokomotifi olan bir kent durumunda. Büyükşehir yasası ile belediyemiz bünyesine geçen arazilerimizi değerlendirme noktasında hep beraber bu projeyi ürettik. Mahallelinin kendisine kiraladığımız bu geniş arazi de mahalleliler çalışacak ve üretecekler. Belediyemizde ortakçılık yöntemi ile 12 ton nohut ve  6 ton fasulye alacak. Bu ürünleri belediye olarak paketleyerek ihtiyaç sahiplerine ücretsiz şekilde dağıtacağız. Kırsal Kalkınma Ortak Hizmet Projesini ilgili kanunlar, yönetmelikler ve İlçe Kaymakamlığımızın izni ile hayata geçiriyoruz. Aynı yöntem ile de diğer arazilerimizde buğday ekimi projesini geliştireceğiz. Üretilen buğdaylar un şeklinde yine ihtiyaç sahiplerine ücretsiz dağıtılacak" ifadesinde bulundu. Arazi protokol imza töreninin ardından Bandırma Belediye Başkanı Av. Tolga Tosun, özel hazırlanan bir traktörün direksiyonuna geçerek tarla sürdü. /Ahmet Türkmen-Umut Osman Sunci

Etiketler :
Bu Proje Türkiye'ye Örnek Olacak -
YORUM YAZ
Künye Sık Kullanılanlara Ekle Giriş Sayfam Yap Rss - Xml Siteme Ekle İletişim
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.
2011
© Bandırma Yaşam Gazetesi - Bandırma ve Bölgenin Güçlü Sesi bandırma haberleri bandırma gazete bandırmadan haberler
Kodlama : Networkbil.net