Künye Rss Siteme Ekle İletişim
GÜNDEM 1. SAYFA VİDEO-HABER EKONOMİ SPOR EĞİTİM KÜLTÜR SANAT TEKNOLOJİ KADIN AİLE YEREL
Ana Sayfa > EĞİTİM > Nutuk; Ders Kitabı Olarak Okutulmalı
Nutuk; Ders Kitabı Olarak Okutulmalı
...
18-10-2020 00:10
EĞİTİM
0 Yorum
593 Okunma
Haberi Yazdır

Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Balıkesir Şubesi tarafından yapılan açıklamada Nutuk’un, ders Kitabı olarak okutulması istendi.

Açıklamada, “Genç kuşaklar, yakın tarihimizi ne denli iyi bilirse, bugünü ve geleceği de o denli iyi algılar, çağdaş, laik ve demokratik Cumhuriyetimizi daha çok sahiplenir! Nutuk veya Söylev kurtuluş ve ondan sonraki kuruluş döneminde, yaşanmış bir efsanenin, bugüne ve yarına ışık tutan bir öyküsüdür.

Atatürk’ün kaleminden çıkan bu eser, yine Atatürk tarafından, Cumhuriyet Halk Partisinin 15-20 Ekim 1927 tarihleri arasında, İkinci Kurultayında 6 günde toplam 36,5 saatte okunmuştur. Belgelere dayandığı ve olaylara tanıklık eden kişilere hitaben okunduğu için tam bir gerçeklik içerir. Mustafa Kemal Atatürk, Nutku’na; 1919 yılı Mayıs’ının 19. günü Samsun’a çıktım diye başlar, Ulusal Kurtuluş Savaşını, bağımsızlımızı nasıl kazandığımızı, Savaştan sonra başta Cumhuriyetin kurulması olmak üzere 1927 yılına kadarki süreçte devrimlerin hangi koşullarda, nasıl yapıldığını anlatır. Ve; ‘Bugün ulaştığımız sonuç, yüzyıllardan beri çekilen ulusal yıkımların yarattığı uyanıklığın ve bu sevgili yurdun her köşesini sulayan kanların karşılığıdır. Bu sonucu, Türk gençliğine kutsal bir armağan olarak bırakıyorum’ diyerek; gençliğe seslenişindeki ‘Ey Türk istikbalinin evladı: İşte bu ahval ve şartlar içinde dahi vazifen; Türk İstiklal ve Cumhuriyetini kurtarmaktır. Muhtaç olduğun kuvvet damarlarındaki asil kanda mevcuttur’ sözleri ile sonlandırır.

Nutuk; geçmişten bugüne aydınlık yarınlara tutulan bir ışıktır. Bugün, okunduğu dönemden daha önemlidir. Çünkü zamanla belleklerden uzaklaştırılan bir geçmiş bugün için de büyük bir önem taşımaktadır. Ayrıca dünyanın ve Türkiye’nin değişen koşulları Nutuk’ta belirtilen tarihsel çizgiyi doğrulamaktadır. Bu nedenle Nutuk gençlerimize ders kitabı olarak okutulmalıdır.” /Haberci

Etiketler :
Nutuk; Ders Kitabı Olarak Okutulmalı -
YORUM YAZ
Künye Sık Kullanılanlara Ekle Giriş Sayfam Yap Rss - Xml Siteme Ekle İletişim
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.
2011
© Bandırma Yaşam Gazetesi - Bandırma ve Bölgenin Güçlü Sesi bandırma haberleri bandırma gazete bandırmadan haberler
Kodlama : Networkbil.net