Künye Rss Siteme Ekle İletişim
GÜNDEM 1. SAYFA VİDEO-HABER EKONOMİ SPOR EĞİTİM KÜLTÜR SANAT TEKNOLOJİ KADIN AİLE YEREL
Ana Sayfa > EKONOMİ > “Esnaf Faturalardaki Vergilerden Muaf Olmalı”
“Esnaf Faturalardaki Vergilerden Muaf Olmalı”
...
16-11-2020 00:10
EKONOMİ
0 Yorum
2760 Okunma
Haberi Yazdır

Balıkesir Kahveciler Gazinocular ve Benzerleri Esnaf Odası Başkanı Bülent Bilir, esnafın doğalgaz ve elektrik faturalarındaki vergilerden muaf olmasını talep etti. Bilir, elektrik faturasının yüzde 49’u, doğalgaz faturasının yüzde 18’i vergi ve diğer kesintilerden oluştuğunu belirterek, “Pandemi döneminde kazancı düşen ve maliyetleri artan esnaflar, bu faturalardaki vergilerden muaf olmalı” dedi.

“En Önemli Gider Kalemi Elektrik Ve Doğalgaz”

Elektrik ve doğalgaz faturalarının pandemi sürecinde esnafın en önemli gider kalemi olduğuna dikkati çeken Bülent Bilir, “Mart ayından bu yana devam eden pandemi sürecinde, evden çalışmalar, evde kalmalar gibi durumlarda elektrik tüketimi iki katına çıktı. Bununla birlikte kış aylarına girdiğimiz bu süreçte doğalgaz kullanımı da yaza göre iki kat artacak. Esnaf ise bu süreçte dükkanları kapalı kalırken de çalışan tabela, buzdolabı gibi cihazlar nedeniyle elektrik faturası öderken, normalleşme süreciyle birlikte yine yüksek faturalar ödemeye devam etti. Bununla birlikte eski kazancına ulaşamaması ise maliyet kaleminde önemli bir gider olarak kalmaya devam etti” diye konuştu.

“Faturalardaki Vergi Oranları Esnafın Omuzuna Yük”

Esnafın elektrik ve doğalgaz faturasındaki vergilerden muaf olmasının, faturalarda sevindirici bir değişime neden olacağını ifade eden Bilir, “Doğalgazda, gelen zamlarla birlikte birim fiyatının artması ve yüzde 18 oranında KDV oranı kış aylarına girdiğimiz bu dönemde faturaları daha da kabartacak. Elektrik faturasında ise yüzde kayıp-kaçak bedeli, okuma bedeli, kullanım bedeli adı altında geçen sistem kullanım  bedelinin oranı yüzde 29, enerji fonu, TRT payı, elektrik tüketim vergisi ve KDV adı altında geçen vergi ve fonların oranı ise yüzde 19. Dolayısıyla elektrik faturasının yüzde 49’u tamamen vergiler, fonlar ve diğer bedeller. Esnafımız bu zorlu süreçte, kış aylarına da girmişken, elektrik ve doğalgaz faturalarında vergi ve kesintilerden muaf olmalı. Bunun yaşanması durumunda gelen faturalarda sevindirici bir değişiklik olacağı için esnafımızın bu talebi göz ardı edilmemeli” dedi. /Haberci

Etiketler :
“Esnaf Faturalardaki Vergilerden Muaf Olmalı” -
YORUM YAZ
Künye Sık Kullanılanlara Ekle Giriş Sayfam Yap Rss - Xml Siteme Ekle İletişim
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.
2011
© Bandırma Yaşam Gazetesi - Bandırma ve Bölgenin Güçlü Sesi bandırma haberleri bandırma gazete bandırmadan haberler
Kodlama : Networkbil.net