Künye Rss Siteme Ekle İletişim
GÜNDEM 1. SAYFA VİDEO-HABER EKONOMİ SPOR EĞİTİM KÜLTÜR SANAT TEKNOLOJİ KADIN AİLE YEREL
Ana Sayfa > GÜNDEM > Kısıtlamalar Geri Geldi
Kısıtlamalar Geri Geldi
...
19-11-2020 00:10
GÜNDEM
0 Yorum
1039 Okunma
Haberi Yazdır

Yeni Covid-19 tedbirlerinin uygulanması için Valiliklere genelge gönderildi. Genelge 20 Kasım cuma gününden itibaren yürürlüğe girmiş olacak.

Kabine toplantısının ardından pandemi ile mücadele kapsamında alınan yeni önlemler Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından duyuruldu.  Buna Göre; 10.00-20.00 saatleri dışında sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak. 65 yaş ve üzeri kişiler saat 10.00-13.00 saatleri arasında, 1 Ocak 2001 ve sonrasında doğanlar ise 13.00-16.00 saatleri arasında sokağa çıkabilecek.

Resmi, özel, örgün ve yaygın tüm eğitim öğretim faaliyetleri 31 Aralık 2020 tarihine kadar uzaktan eğitim yoluyla devam edecek.

Restoran, lokanta, pastane, kafe, kafeterya gibi yeme-içme yerleri 10.00-20.00 saatleri arasında sadece paket servis ve gel-al hizmeti verecek şekilde açık olabilecek.

Kahvehane, kıraathane, kır bahçesi, internet kafe, elektronik oyun salonu, bilardo salonu, lokal, çay bahçesi ve halı sahaların faaliyetleri yeni bir karar alınıncaya kadar durdurulacak.

Alışveriş merkezi, market, berber, kuaför ve güzellik merkezleri sadece saat 10.00-20.00 arasında hizmet sunabilecekler. Sinema salonları 31 Aralık 2020 tarihine kadar kapalı kalacak.

“Kısıtlamalar Esnafları Ekonomik Olarak Çıkmaza Sokuyor.”

Açıklanan yeni tedbirler ile beraber kısıtlamalara tabi olan esnaflar deyim yerindeyse kara, kara düşünmeye başladılar. Pandemi sürecinde hali hazırda zaten ekonomik olarak zor günler geçiren esnaflar, şimdi önlerini göremediklerini söylüyorlar.

Arena Oyun Salonu İşletme Sahibi Davut Yalçın, yaptığımız röportajda işlerin tam rayına oturmaya başladığı dönemde tekrar kepenk indirmek zorunda kaldıklarını belirterek, “Biz aile bakıyoruz. Önceki dönemde de 4 ay dükkanımızı kapatmıştık. Devlet bize hibe değil borç olarak kredi verdi. Çektiğimiz kredi ancak kiralarımızı karşıladı ve şimdi kredi borcumuzu da ödemeye başladık. Şimdi ödemelerimizi nasıl yapacağız, evimize nasıl ekmek götüreceğiz bilemiyoruz. Umarım Sayın Cumhurbaşkanımız bunları da düşünmüştür. Devletten ne olursa olsun bir destek bekliyoruz. Halimiz ne olacak bilmiyoruz. Karanlık ve önümüzü göremiyoruz. Borç içinde borç içindeyiz. Batağa batıyoruz,” dedi.

Gar Kafe İşletme Sahibi Fatma Bülbül ise yaptığımız röportajda şunları söyledi, “İşletmemizi kapatalım ve zaten kapatacağız ama kira, faturalar vesaire bunların hepsi devam ediyor. Altından nasıl kalkarız artık biz de bilemiyoruz. Bu işin bir de personel boyutu var. Bu kadar çalışan insan ne yapacak? Herkesin kendine göre bir takım sıkıntıları var, evine ekmek götüremeyecek. Moralimiz çok bozuk. Devletten beklentilerimiz var. En azından faturalarımız konusunda destek bekliyoruz. En azından faturalarımız konusunda yardım edilse nefes alacağız ama o da yok. Gelirlerimiz tamamen biteceği gibi giderlerimiz devam ediyor.” /Umut Osman Sunci

Etiketler :
Kısıtlamalar Geri Geldi -
YORUM YAZ
Künye Sık Kullanılanlara Ekle Giriş Sayfam Yap Rss - Xml Siteme Ekle İletişim
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.
2011
© Bandırma Yaşam Gazetesi - Bandırma ve Bölgenin Güçlü Sesi bandırma haberleri bandırma gazete bandırmadan haberler
Kodlama : Networkbil.net