Künye Rss Siteme Ekle İletişim
GÜNDEM 1. SAYFA VİDEO-HABER EKONOMİ SPOR EĞİTİM KÜLTÜR SANAT TEKNOLOJİ KADIN AİLE YEREL
Ana Sayfa > GÜNDEM > Hamit Gürer, “Dayanacak Durumumuz Kalmadı”
Hamit Gürer, “Dayanacak Durumumuz Kalmadı”
...
20-11-2020 00:10
GÜNDEM
0 Yorum
1135 Okunma
Haberi Yazdır

Bandırma Lokantacılar Odası Başkanı Hamit Gürer, Pandemi tedbirleri kapsamında kepenk indirerek tekrar paket servise geçmek zorunda kalan esnaflar için kısıtlamadan önce finans desteği sağlanması gerektiğini söyledi.

Bandırma Lokantacılar Odası Başkanı Hamit Gürer, restoran ve lokanta işleten esnaflar açısından yeni Covid-19 tedbirlerini değerlendirdi. Gürer, pandemi sürecinde sektörün zaten %25 daraldığını ifade ederek, “Artık bıçak kemiğe dayandı. Hiç bir şeyimiz kalmadı,” dedi.

Gürer, yaptığımız röportajda şunları söyledi, “Yanlış uygulamalar yüzünden bu duruma geldik. Düzlüğe çıkacağımızı düşünürken maalesef gidişatın iyi olmadığını gördük. İnsan hayatının en temel unsurlarından olan gıda ve yiyecek satan iş yerlerimiz kapanacak. Biz bu uygulamaların bir anlamı olmadığını, tam kapanma uygulanması gerektiğini düşünüyoruz.

Devletimiz bize bir kredi desteği vermişti. Şimdi bu kredilerin geri ödemeleri başladı. Ertelenen vergilerin ödemeleri de geldi. Ocak Ayı’na kadar süre verildi ama bu şartlarda bu borçlar nasıl ödenecek? Gıda ve yiyecek sektörü TÜİK verilerine göre 2020’nin ilk 6 ayında zaten %25 geriledi. Zaten iş yapamıyorduk. Faturalara çalışıyorduk. Artan maliyetler de var.

Ben esnafım adına sözcü olarak konuşuyorum. Esnafımızın dayanacağı bir nokta var. Bandırma Belediyesi ve farklı kamu kurumları üyelerimize bu dönem içerisinde ödeme emri gönderiyor. Dükkanı kapalı olan esnaf bunları nasıl ödeyecek? Ben şu an belediye ya da kamu kurumlarının hiçbir esnaftan tahsilat yapabildiğine inanmıyorum.

Paket servis konusunda kaç esnaf iş yapabilecek ki? İnsanlar eve kapandıklarında dışarıdan alışverişi kesiyor. Ben Bandırma’nın potansiyelini bilen biriyim. Biz araştırmayı yaptık, insanlar belli başlı markalar üzerinden sipariş veriyor.

Birahaneler 10 aydır kapalı. Birahane işleten esnafa 10 aydır ne yiyip, ne içtiğini soran yok ama faturalar devam ediyor. Bu insanlara finans desteği sağlanması gerekiyor. Kapanmalar yapılmadan önce finans desteği sağlanmalı.

İktidar da, muhalefette kabahatli. Memleketi düşünen yok. Kendimizi kandırmayalım. Şu an maalesef halka hizmetten çok kendi menfaatine çalışan bir siyasi anlayış görüyoruz.

Artık bıçak kemiğe dayandı. Hiç bir şeyimiz kalmadı. Bu ülke bizim, hepimizin. Bizim bizden başka dostumuz yok. Herkesin aklını başına alması gerekiyor. Herkes taşın altına elini koyup tasarrufunu yapmalı. Artık bizim dayanacak durumumuz kalmadı.” /Umut Osman Sunci

Etiketler :
Hamit Gürer - “Dayanacak Durumumuz Kalmadı” -
YORUM YAZ
Künye Sık Kullanılanlara Ekle Giriş Sayfam Yap Rss - Xml Siteme Ekle İletişim
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.
2011
© Bandırma Yaşam Gazetesi - Bandırma ve Bölgenin Güçlü Sesi bandırma haberleri bandırma gazete bandırmadan haberler
Kodlama : Networkbil.net