Künye Rss Siteme Ekle İletişim
GÜNDEM 1. SAYFA VİDEO-HABER EKONOMİ SPOR EĞİTİM KÜLTÜR SANAT TEKNOLOJİ KADIN AİLE YEREL
Ana Sayfa > EĞİTİM > SBS'de Tercihler Bugün Başlıyor
SBS'de Tercihler Bugün Başlıyor
8. sınıfı bitiren öğrenciler, bu yıl lise tercihlerini tek liste üzerinden yapacak. Seçilecek 10 okul, adayın hem asil hem de yedek listesi kabul edilecek. ...
15-07-2013 13:12
EĞİTİM
0 Yorum
1016 Okunma
Haberi Yazdır

Ancak çoğu düz lisenin Anadolu lisesine dönüşmesi ve tercih süresinin kısa olması öğrencileri endişelendiriyor. Uzmanlar, okulların iyi araştırılmasını ve sıralamanın puanı yüksek olandan garanti olana doğru yapılmasını tavsiye ediyor.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Seviye Belirleme Sınavı’na (SBS) giren 8. sınıf öğrencileri için lise tercihini tek liste üzerinden yapma kuralı getirdi. Eski sistemdeki karmaşayı çözmek için getirilen bu yeni uygulama öğrenci ve velileri zor durumda bıraktı.

Öğrenciler kaydolmak istedikleri liseleri 10 tercihte sıralayacak. Bu, adayın hem asil hem de yedek listesi olacak. Öğrenci tercih ettiği okullardan birine asil veya yedek olarak yerleşemezse sistem, adayı otomatik olarak bir okula kayıt edecek. Böylece öğrenci açıkta kalmayacak.

Asıl mesele ise öğrencinin kendi düzeyine uygun bir okula yerleşip yerleşemeyeceği. Bu yıl çoğu düz lise, Anadolu lisesine dönüştürüldü. Bu da bütün Anadolu liselerinin aynı kalitede olmadığı anlamına geliyor.

Uzmanlar, sonradan pişmanlık yaşanmaması için okulların iyi araştırılması ve tercihlerin en zor olandan garanti olana doğru sıralanması gerektiğini belirtiyor. DEVAMI GAZETEMİZDE...

Etiketler :
SBS'de Tercihler Bugün Başlıyor -
YORUM YAZ
Künye Sık Kullanılanlara Ekle Giriş Sayfam Yap Rss - Xml Siteme Ekle İletişim
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.
2011
© Bandırma Yaşam Gazetesi - Bandırma ve Bölgenin Güçlü Sesi bandırma haberleri bandırma gazete bandırmadan haberler
Kodlama : Networkbil.net