Künye Rss Siteme Ekle İletişim
GÜNDEM 1. SAYFA VİDEO-HABER EKONOMİ SPOR EĞİTİM KÜLTÜR SANAT TEKNOLOJİ KADIN AİLE YEREL
Ana Sayfa > EĞİTİM > Anne Sütü Sosyal Hayatta da Etkili
Anne Sütü Sosyal Hayatta da Etkili
Uzmanlar tarafından anne sütünün sadece bebeğin besin ihtiyacını karşılamadığı aynı zamanda sosyal hareketliliğini de güçlendirdiği belirtildi. ...
13-08-2013 11:30
EĞİTİM
0 Yorum
1062 Okunma
Haberi Yazdır

Anne sütünün özellikle ilk altı ayda bebek için ne kadar öneme sahip olduğu bilim insanları tarafından sürekli hatırlatılır. Yeni yapılan araştırmalara göre anne sütünün bebek için sadece bir besin kaynağı olmadığı aynı zamanda bebeğin sosyal hareketliliğininin de güçlenmesine katkı sağladığı belirtildi.

30 bin kişi üzerinde yapılan araştırmada anne sütünün bebeğin yetişkin olduğunda sosyal merdivenleri tırmanmasına yüzde 24 katkı yaptığı kaydedildi. Merdivenleri aşağı inmekte ise yüzde 20 daha az şansa sahip olduğu ileri sürüldü.

Uzmanlar bu faydanın anne sütündeki benzersiz besin yararlarından geldiğini, özellikle anne ve bebeğin ten tene teması ve arasındaki bağlanmanın bu faydayı sağladığını düşünüyor.

Uzmanlar bazı annelerin yetersiz beslenmelerinde kaynaklanan eksikliklere dikkat çekti. Uzmanlar omega-3'ün anne sütünde düşük olduğunu, omega-3'ü sağlamak için haftada en az iki kere yağlı balık yemesi gerektiğini çünkü omega-3'ün bebeğin ruhsal gelişimi için kritik öneme sahip olduğunu vurguladı.

Bitkisel yağlardan elde edilen omega-6'nın anne sütünde yüksek olduğunu, bunun çocuğun beyin gelişimi için önemli olduğuna da işaret eden uzmanlar ancak omega-6'nın yüksek seviyede olmasının omega-3'ün vücuda girmesini bloke ettiğinin altını çizdi. Uzmanlara göre anne sütünün içindeki besinleri ölçmek için test yapılması gerekiyor. Ancak bazı uzmanlar ise bu testin gereksiz olduğuna, testin annenin panik yapmasına sebep olacağını ileri sürüyor.

Etiketler :
Anne Sütü Sosyal Hayatta da Etkili -
YORUM YAZ
Künye Sık Kullanılanlara Ekle Giriş Sayfam Yap Rss - Xml Siteme Ekle İletişim
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.
2011
© Bandırma Yaşam Gazetesi - Bandırma ve Bölgenin Güçlü Sesi bandırma haberleri bandırma gazete bandırmadan haberler
Kodlama : Networkbil.net